• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Systemy operacyjne C assembler

0 głosów
92 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca w Systemy operacyjne, programy przez JeyJey Użytkownik (580 p.)
Witam, mam pytanko czy ktoś może mi polecić jakąś książkę/książki odnośnie architektury procesorów i tworzenia systemów operacyjnych? Chciałbym napisać własny system operacyjny, a przynajmniej działające jądro systemu ale nie wiem od czego mam zacząć. Aktualnie uczę się języka C (tak umiem także inne). Wiem że ktoś napisze że zabieranie się za system operacyjny samemu to szaleństwo i jest mała szansa że mi się uda ale mam to gdzieś poprostu chce to zrobić i koniec. Chce poszeżać swoje horyzonty i bardzo mnie to interesuje z resztą Steve Jobs zaczynał w garażu więc... dlaczego mi ma się nie udać? Potrzebuję konkretnych i aktualnych informacji od czego zacząć konkretnie a z resztą sobie poradzę. Książki nie muszą być po polsku aby były aktualne a nie z 2000 roku.
1
komentarz 13 czerwca przez mokrowski Szeryf (83,960 p.)
Widzisz, tylko problem jest taki że pojęcia proces, serwis, demon, system plików... nie zmieniły się od 2000 roku :) W związku z tym książki z tych lat traktujące te zagadnienia poważnie, nic nie utraciły na aktualności.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 czerwca przez kompowiec2 Mądrala (5,680 p.)
Po polsku istnieje z tego co wiem tylko to: https://pl.wikibooks.org/wiki/Pisanie_OS

Podstawy podstaw.
0 głosów
odpowiedź 14 czerwca przez Arkadiusz Sikorski Dyskutant (9,440 p.)

Co do książki, to Systemy operacyjne A. Tanenbauma, wyjaśnione jest tam wiele zagadnień związanych z systemami operacyjnymi takie jaki systemy plików, stronicowanie, wejście/wyjście, szeregowanie procesów, zarządzanie pamięcią, programowanie współbieżne i synchronizacja. Oczywiście w książce jest teoria, raczej nie uświadczysz tam konkretnych implementacji.

Co do tego "2000 roku", to musisz wiedzieć, że zagadnienia związane z systemami operacyjnymi od kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat niewiele się zmieniły, więc nawet te bardziej leciwe książki będą dość aktualne. Bardziej dynamiczne zmiany są w architekturach procesorów, ale szczegółów na ich temat prędzej dowiesz się z forów specjalistycznych czy manuali (manual od Intela dla programistów https://software.intel.com/en-us/articles/intel-sdm, o ile pamiętam to ładne kilka tysięcy stron laugh).

A jeśli chodzi o jakieś tutoriale, to zajrzyj na https://wiki.osdev.org/Main_Page smiley

Potrzebne zapewne będą wstawki asemblerowe, będziesz musiał zaznajomić się z asemblerem (najpewniej dla architektury x86).

Overall: z doświadczenia wiem, że pisanie OSa to nie jest najprzyjemniejsza sprawa, ale na pewno można się przy okazji prób wiele nauczyć.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 125 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez wchomka Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 54 wizyt
–3 głosów
0 odpowiedzi 56 wizyt
Porady nie od parady
Wynikowy wygląd pytania, odpowiedzi czy komentarza, różni się od tego zaprezentowanego w edytorze postów. Stosuj więc funkcję Podgląd posta znajdującą się pod edytorem, aby upewnić się, czy na pewno ostateczny rezultat ci odpowiada.Podgląd posta

54,442 zapytań

98,326 odpowiedzi

202,258 komentarzy

26,743 pasjonatów

Przeglądających: 127
Pasjonatów: 3 Gości: 124

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...