• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Systemy operacyjne C assembler

0 głosów
82 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca w Systemy operacyjne, programy przez JeyJey Nowicjusz (240 p.)
Witam, mam pytanko czy ktoś może mi polecić jakąś książkę/książki odnośnie architektury procesorów i tworzenia systemów operacyjnych? Chciałbym napisać własny system operacyjny, a przynajmniej działające jądro systemu ale nie wiem od czego mam zacząć. Aktualnie uczę się języka C (tak umiem także inne). Wiem że ktoś napisze że zabieranie się za system operacyjny samemu to szaleństwo i jest mała szansa że mi się uda ale mam to gdzieś poprostu chce to zrobić i koniec. Chce poszeżać swoje horyzonty i bardzo mnie to interesuje z resztą Steve Jobs zaczynał w garażu więc... dlaczego mi ma się nie udać? Potrzebuję konkretnych i aktualnych informacji od czego zacząć konkretnie a z resztą sobie poradzę. Książki nie muszą być po polsku aby były aktualne a nie z 2000 roku.
1
komentarz 13 czerwca przez mokrowski Szeryf (75,800 p.)
Widzisz, tylko problem jest taki że pojęcia proces, serwis, demon, system plików... nie zmieniły się od 2000 roku :) W związku z tym książki z tych lat traktujące te zagadnienia poważnie, nic nie utraciły na aktualności.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 czerwca przez kompowiec2 Mądrala (5,380 p.)
Po polsku istnieje z tego co wiem tylko to: https://pl.wikibooks.org/wiki/Pisanie_OS

Podstawy podstaw.
0 głosów
odpowiedź 14 czerwca przez Arkadiusz Sikorski Dyskutant (8,480 p.)

Co do książki, to Systemy operacyjne A. Tanenbauma, wyjaśnione jest tam wiele zagadnień związanych z systemami operacyjnymi takie jaki systemy plików, stronicowanie, wejście/wyjście, szeregowanie procesów, zarządzanie pamięcią, programowanie współbieżne i synchronizacja. Oczywiście w książce jest teoria, raczej nie uświadczysz tam konkretnych implementacji.

Co do tego "2000 roku", to musisz wiedzieć, że zagadnienia związane z systemami operacyjnymi od kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat niewiele się zmieniły, więc nawet te bardziej leciwe książki będą dość aktualne. Bardziej dynamiczne zmiany są w architekturach procesorów, ale szczegółów na ich temat prędzej dowiesz się z forów specjalistycznych czy manuali (manual od Intela dla programistów https://software.intel.com/en-us/articles/intel-sdm, o ile pamiętam to ładne kilka tysięcy stron laugh).

A jeśli chodzi o jakieś tutoriale, to zajrzyj na https://wiki.osdev.org/Main_Page smiley

Potrzebne zapewne będą wstawki asemblerowe, będziesz musiał zaznajomić się z asemblerem (najpewniej dla architektury x86).

Overall: z doświadczenia wiem, że pisanie OSa to nie jest najprzyjemniejsza sprawa, ale na pewno można się przy okazji prób wiele nauczyć.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 110 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez wchomka Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 308 wizyt
+3 głosów
1 odpowiedź 297 wizyt
Porady nie od parady
Pytania na temat serwisu SPOJ należy zadawać z odpowiednią kategorią dotyczącą tej strony.SPOJ

51,027 zapytań

93,344 odpowiedzi

189,542 komentarzy

24,884 pasjonatów

Przeglądających: 301
Pasjonatów: 16 Gości: 285

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...