• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Systemy operacyjne C assembler

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
288 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez JeyJey Użytkownik (710 p.)
Witam, mam pytanko czy ktoś może mi polecić jakąś książkę/książki odnośnie architektury procesorów i tworzenia systemów operacyjnych? Chciałbym napisać własny system operacyjny, a przynajmniej działające jądro systemu ale nie wiem od czego mam zacząć. Aktualnie uczę się języka C (tak umiem także inne). Wiem że ktoś napisze że zabieranie się za system operacyjny samemu to szaleństwo i jest mała szansa że mi się uda ale mam to gdzieś poprostu chce to zrobić i koniec. Chce poszeżać swoje horyzonty i bardzo mnie to interesuje z resztą Steve Jobs zaczynał w garażu więc... dlaczego mi ma się nie udać? Potrzebuję konkretnych i aktualnych informacji od czego zacząć konkretnie a z resztą sobie poradzę. Książki nie muszą być po polsku aby były aktualne a nie z 2000 roku.
1
komentarz 13 czerwca 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Widzisz, tylko problem jest taki że pojęcia proces, serwis, demon, system plików... nie zmieniły się od 2000 roku :) W związku z tym książki z tych lat traktujące te zagadnienia poważnie, nic nie utraciły na aktualności.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 czerwca 2018 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
Po polsku istnieje z tego co wiem tylko to: https://pl.wikibooks.org/wiki/Pisanie_OS

Podstawy podstaw.
0 głosów
odpowiedź 14 czerwca 2018 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

Co do książki, to Systemy operacyjne A. Tanenbauma, wyjaśnione jest tam wiele zagadnień związanych z systemami operacyjnymi takie jaki systemy plików, stronicowanie, wejście/wyjście, szeregowanie procesów, zarządzanie pamięcią, programowanie współbieżne i synchronizacja. Oczywiście w książce jest teoria, raczej nie uświadczysz tam konkretnych implementacji.

Co do tego "2000 roku", to musisz wiedzieć, że zagadnienia związane z systemami operacyjnymi od kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat niewiele się zmieniły, więc nawet te bardziej leciwe książki będą dość aktualne. Bardziej dynamiczne zmiany są w architekturach procesorów, ale szczegółów na ich temat prędzej dowiesz się z forów specjalistycznych czy manuali (manual od Intela dla programistów https://software.intel.com/en-us/articles/intel-sdm, o ile pamiętam to ładne kilka tysięcy stron laugh).

A jeśli chodzi o jakieś tutoriale, to zajrzyj na https://wiki.osdev.org/Main_Page smiley

Potrzebne zapewne będą wstawki asemblerowe, będziesz musiał zaznajomić się z asemblerem (najpewniej dla architektury x86).

Overall: z doświadczenia wiem, że pisanie OSa to nie jest najprzyjemniejsza sprawa, ale na pewno można się przy okazji prób wiele nauczyć.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 949 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez wchomka Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 265 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 132 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...