• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Najlepszy język do nauki programowania w 2018 od podstaw?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,018 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Gustav Nowicjusz (120 p.)
edycja 9 czerwca 2018 przez Gustav
Cześć wszystkim! :)

Zaczynam swoją przygodę z programowaniem. Interesuję mnie Back end więc zaczął od kursu PHP na YouTubie pana Mirosława. Poczytałem sobie to forum i naszły mnie wątpliwości. Jeśli jestem totalnym amatorem i dopiero zaczynam swoją przygodę z programowaniem to od jakiego języka powinienem zacząć naukę? Prosiłbym chociaż o krótką argumentację dlaczego dany język. Zależy mi bardzo aby z danym językiem było dużo darmowych kursów ale przede wszystkim kursów które dobrze nauczą. Na koniec jeszcze może trochę dziwne pytanie ale nurtujące, czy po ukończeniu kursy na przykład PHP który zacząłem będę potrafił "coś" samodzielnie napisać?

Z góry bardzo dziękuję

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 9 czerwca 2018 przez niezalogowany
Nie znam kursu PHP p. Mirosława, ale po 5-6 kilkunastominutowych odcinkach nic wielkiego, ale zawsze coś.

Przede wszystkim wybierz język związany z tym co chcesz robić. Do backendu używa się głównie:

-PHP

-Javy

-Pythona

-i innych typu RubyOnRails, Node.js etc.

Python jest stosunkowo łatwy do nauki, Java bardzo uniwersalna. Spróbuj popisać we wszystkich po trochu i zobacz który ci leży ze składnią itp.
komentarz 9 czerwca 2018 przez Gustav Nowicjusz (120 p.)
Tak, jestem zdecydowany do backendu. W takim razie będę kontynuował naukę z tego kursu. Łącznie trwa około 6,5h - domyślałem się, że będą to same podstawy, a później co? Miałbyś może jakieś rady? Inne kursy, książki? Szczerze mówiąc nie mam pojęcia skąd czerpać wiedzę na ten temat.
komentarz 9 czerwca 2018 przez niezalogowany
Niektórzy preferują kursy np. na Udemy, inni książki, ja polecam i to i to naraz. Co do PHP Ci nie podpowiem bo sam uczę się Javy też na backend.

P.S

Jeżeli chcesz iść w backend to przerób też (ale lepiej nie u p. Zelenta) HTML i miej pojęcie o front-endzie lekkie ;)
komentarz 9 czerwca 2018 przez Gustav Nowicjusz (120 p.)
Dziękuję za radę. Na pewno zapamiętam :)
0 głosów
odpowiedź 9 czerwca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

Jeżeli jesteś zdecydowany na backend i wiesz, że chcesz pisać w PHP to... ucz się PHP ;). Najpierw możesz ogarnąć podstawy u MZ (w których są same podstawy, a nie rzadko i złe praktyki). Potem polecam kurs phpdevs (tworzony przez administratora tego forum) gdzie są podstawy, rzeczy bardziej zaawansowane (jak np. Composer) no i książki. Na forum często przewijają się tematy jaką książkę kupić albo czy ta książka uczy dobrych praktyk. Oczywiście pisanie projektów też jest przydatne - to tam najwięcej się uczymy (chyba żaden podstawowy kurs nie uczy korzystania z JSON, pisząc własny projekt możesz trafić na taką refleksję) potrzebne nam są nowe funkcje do realizowania założeń, spotykamy różne problemy, poprawiamy je, uczymy się korzystać z wzorców itp.

komentarz 9 czerwca 2018 przez Gustav Nowicjusz (120 p.)
Zdecydowany jestem tylko na backend. Jeśli chodzi o język to tak naprawdę nie zastanawiałem się na tym bo nie znam się który język będzie lepszy. Chce po prostu uczyć się :)
komentarz 9 czerwca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Popatrz na kod w różnych językach backendu, spróbuj coś napisać, testuj i zdecyduj :)
komentarz 9 czerwca 2018 przez Gustav Nowicjusz (120 p.)
Zapomniałem podziękować, więc teraz to zrobię :) Dziękuję za polecenie kursu phpdevs. A co do kodu w różnych językach to nie sądzę żeby coś mi dało bo nie rozróżnię ale php wydaję się dla mnie prosty więc jeśli nie wyprowadzisz mnie z możliwego błędu zdecyduję się właśnie na to.
komentarz 9 czerwca 2018 przez niezalogowany
Nie da się powiedzieć czy język sam w sobie jest prosty, jedne są przyjemniejsze do pracy ale stopień trudności jest taki sam. Im większe projekty będziesz robił, tym wyraźniejsze będzie, że język jest tylko narzędziem.
komentarz 9 czerwca 2018 przez Gustav Nowicjusz (120 p.)
Tak właśnie przypuszczałem, że ostatecznie i tak będzie to samo

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 893 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 809 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...