• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Strona do oceny :)

VPS Starter Arubacloud
+4 głosów
300 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2018 w Nasze projekty przez Zuber Nowicjusz (230 p.)
Witajcie od niedawna uczę się tworzenia stron internetowych. W ramach ćwiczeń starałem się odwzorować inną stronę i liczę na porady od was, co należały by poprawić oraz co jest kompletnie schrzanione :D

 

Tutaj link do strony: https://rafalstan.github.io/Simple-CV/

A tutaj link do kodu źródłowego: https://github.com/RafalStan/Simple-CV
komentarz 6 czerwca 2018 przez kenjiro244 Dyskutant (8,600 p.)
A czy gdzieś nie powinno być w CV imię i nazwisko :D

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Tak na szybko bo już późna pora :)

  1. brak RWD, poczytaj sobie o tym zagadnieniu w necie.
  2. nie styluj inline w html - od tego są css. Styli inline praktycznie nie nadpiszesz potem w css.
  3. Dzisiaj już się raczej odchodzi od stosowania reset.css Nie jest to potrzebne jeśli zaczniesz o stronie myśleć nie jak o całości ale jak o pojedynczych komponentach. Nawet tak niegdyś popularne box-sizing wcale nie jest konieczne aby dla całej strony ustawiać border-box. W ten sposób, czyli myśląc o komponentach a nie o jednym monolicie i rezygnując z resetu css masz elementy, które możesz potem reużywac w innych projektach.
  4. staraj się unikać PX w css. Lepiej stosuj rem/em, vh/vw. Poczytaj sobie w necie na temat jednostek css i tematyka rem na różnych urządzeniach itp.
  5. ".percentbargrey" unikaj takich nazw klas. A co jeśli za chwilę stwierdzisz, że lepszy byłby nie kolor szary ale czerwony? Wypadało by wtedy zmienić nazwę klasy, jej style css no i oczywiście nazwy klas w html :) Nazwą klasy lepiej informować co to za element itp. np. normal-percent-bar czyli jakiś 'normalny' pasek, potem mógłby być "warning-" itp. A to jakie ma kolory nie jest w html istotne, w css natomiast dowoli sobie zmieniasz i nadal sens nazw klas zostaje i unikasz sytuacji, że w nazwie klasy masz "grey" a w css walisz "red" :)
  6. Nazewnictwo kolorów raz robisz słowne, raz hex itp. Nie jest to błąd i strona działa oki, ale ja bym raczej wybrał jeden sposób, np. hex albo rgb, słownych kolorów raczej unikam ale to już moja subiektywna opinia. Polecam tylko stosować po prostu jednolity styl.
  7. zapis "padding: 5px 10px 5px 10px;" można uprościć do "padding: 5px 10px" (top-bottom right-left). Twój zapis nie jest błędny, ale wg mnie stosując dwie wartości od razu analizując kod widzisz co i jak, a w Twojej wersji nieco dłużej musisz analizować i myśleć nad tym co jest po kolei.
  8. "font-weight: normal;" ja jestem raczej zwolennikiem podawania konkretnych wartości, 100, 300, 700 w nawiązaniu do ustawień pobranych czcionek. Zapis słowny jest oki, ale mi się wygodniej pracuje z wartościami liczbowymi - jest to jednak ponownie kwestia indywidualna.
  9. Robisz klasę .break z właściwością display:none i potem w regule @media powielasz identyczny zapis. Ja bym to pominął, osobiście staram się w @media pisać tylko te reguły, które ulegają zmianie. Nawet jeśli miałoby być powielanie (co wydaje mi się niezbyt sensowne) to albo wszystkich reguł albo żadnych. Takie powielanie wyrywkowe może doprowadzić Cię do zamętu gdy za jakiś czas zerkniesz w kod i będziesz się zastanawiać dlaczego to tu jest i czy na pewno powinno być to takie samo? Teraz jest tylko display:none, ale w większych projektach tych reguł będzie czasem więcej.
  10. Wykorzystujesz gdzieś obrazek Test2.png? Nie widzę go w kodzie, a jest w folderze img i to z nazwą sugerującą coś testowego. Polecam tego typu rzeczy wywalać bo gdy projekt się rozrośnie to łatwo się pogubić co faktycznie jest potrzebne, a co jest tylko do jakiś testów.
  11. Coś mi nie pasuje z tymi nagłówkami, powtarzasz H1 itp. Nie jestem akurat mocny w semantyce html więc tutaj się nie wypowiem - poszukaj sobie w necie artykułów Comandeer (Tomek Jakut), pisał jakiś czas temu obszerny art o tym jak i o wielu innych tematach html (dostępność, ikonki itp. - sam muszę kiedyś porządnie do tego usiąść bo czasami się łapię na lenistwie i "divowaniu" :)

Pozdrawiam i powodzenia w nauce :)

komentarz 7 czerwca 2018 przez Zuber Nowicjusz (230 p.)
Dzięki wielkie za takie obszerne porady, szczerze to nie liczyłem na tak profesjonalne podejście :D Twoje rady jak najbardziej postaram się wcielić w życie przy następnych projektach. Jeszcze raz dziękuje za poświęcony czas :)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 365 wizyt
pytanie zadane 18 grudnia 2017 w Nasze projekty przez adim1248 Początkujący (450 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 300 wizyt
pytanie zadane 18 września 2017 w Nasze projekty przez Pecet48 Użytkownik (500 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 571 wizyt
pytanie zadane 16 września 2017 w Nasze projekty przez beginner93 Nowicjusz (220 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...