• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

bazy danych, ORM, co teraz?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
223 wizyt
pytanie zadane 4 czerwca 2018 w SQL, bazy danych przez Adrian Paź Obywatel (1,270 p.)
Witam ogarnąłem myślę podstawy Javy, czyli większość jak nie wszytkie zagadnienia przerobiłem. Zaczynam właśnie naukę baz danych. Ale takich lokalnych, (czytaj-SQLite) i potrafię nawiązać połączenie stworzyć tabele i jako tako działać na operacjach select delete insert update.. Nie potrafię natomiast i nie mogę znaleźć materiału (który bym zrozumiał) na temat relacji. jak tworzyc te klucze obce i jak mam np w tabeli wypożyczenia (id_wypozycz, id_czytel, id_ksiaz) i jak mam stworzyć relacje? Pomoże ktoś na przykładzie? I czy mogę potem (i jak) zrobić tak że wyświetlało mi nie id czytelnika tylko jego imie i nazwisko czyli dane z tabeli id_czytel... Można to zrobić jakoś prosto? Ktoś napisał o tym całym ORM. I tu moje pytanie jest sens teraz się w to pchać nie zaburzy to jakiejś takiej płynności i porządku nauki? I czy na tym etapie co jestem dałbym radę to zrozumieć i czy na codzień z pracą z bazami tym się posługiwać? Czy przerobić cały materiał z baz danych bo na angielskich stronach jest tam tego więcej niż te 4 operacje :d

Doradźcie!

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 4 czerwca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
polecam książkę vademecum mysql, fajnie opisano tam większość najważniejszych informacji o bazie relacyjnej mysql z gotowymi przykładami. Jak poznasz jedną bazę to na inną przerzucisz sie bardzo szybko.
0 głosów
odpowiedź 4 czerwca 2018 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)

Tu jest fajnie opisane...

M.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 173 wizyt
pytanie zadane 3 lutego 2021 w SQL, bazy danych przez jakubjordanek Obywatel (1,320 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 277 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2017 w SQL, bazy danych przez Smileandlove Nowicjusz (230 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 116 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2016 w SQL, bazy danych przez Kamil Wielgosz Nowicjusz (200 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,087 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...