• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

kombinatoryka

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,622 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez hakiros54 Obywatel (1,160 p.)
Witam, miałem ostatnio zadanie na sprawdzianie: Autobus, w którym jedzie pięciu pasażerów, zatrzymuje się na pięciu przystankach. Zakładając, że każdy pasażer może z tym samym prawdopodobieństwem wysiąść w dowolnym przystanku, wskaż prawdopodobieństwo tego, że każdy pasażer wysiądzie na innym przystanku.

podszedłem do tego tak że jedyną sytuacją w której każdy pasażer wysiądzie na innym przystanku jest sytuacja gdy na każdym postoju wysiądzie tylko jeden pasażer, więc obliczyłem to drzewkiem. na pierwszym przystanku szansa na to że wysiądzie 1 osoba wynosi 1/6 (albo nikt nie wysiądzie, albo 1 osoba, albo 2, 3,4,5) 2 przystanek od 0 do 4 czyli 1/5 trzeci 1/4, czwarty 1/3 piąty 1/1 ponieważ na ostatnim przystanku oczywiście już trzeba wyjść z autobusu. po wymnożeniu wszystkiego wychodzi 1/6*1/5*1/4*1/3*1 = 1/360, poprawną odpowiedzią było 24/625 i teraz następuje moje pytanie - gdzie jest błąd w moim rozumowaniu? nie pytam się o to jak inaczej można łatwiej rozwiązać to zadanie tylko o to gdzie w moim rozumowaniu jest błąd więc prosze nie pisać mi tutaj że mogłem omege obliczyć itd.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2018 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
Na każdym przystanku może wysiąść każdy. Czyli zbiór wszystkich możliwych rozwiązań to 5^5

Zdarzenie A polega na tym, że każdy wysiadł na innym przystanku zdarzeń takich mamy 5!

Ώ = 5^5

à = 5!

P(A) = Ã / Ώ  = 5^5 / 5! = 24/625
komentarz 2 czerwca 2018 przez hakiros54 Obywatel (1,160 p.)
moje pytanie - gdzie jest błąd w moim rozumowaniu? nie pytam się o to jak inaczej można łatwiej rozwiązać to zadanie tylko o to gdzie w moim rozumowaniu jest błąd więc prosze nie pisać mi tutaj że mogłem omege obliczyć itd.
komentarz 2 czerwca 2018 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
Nie doczytałem do końca. Mój błąd ;)
komentarz 2 czerwca 2018 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
Według twojego rozumowania to nikt nie musi wysiąść z autobusu i wszyscy mogą pojechać dalej ;)

Obliczyłeś szansę, że taki przypadek nastąpi
komentarz 2 czerwca 2018 przez hakiros54 Obywatel (1,160 p.)
nikt nie musi wysiąść przez pierwsze 4 przystanki, na ostatnim już nie ma 1/2 tylko 1 więc już dalej nikt nie pojedzie po ostatnim przystanku ;p
komentarz 2 czerwca 2018 przez chucksqll Stary wyjadacz (12,930 p.)
Nie? Wysiądzie jedna osoba,  4 przejada dalej. Tak wynika z tego drzewka.
komentarz 2 czerwca 2018 przez hakiros54 Obywatel (1,160 p.)
przez pierwsze 4 przystanki równie dobrze może wysiąść 0 osób (co prawda wtedy nie spełni się sytuacja że każdy wysiądzie na innym przystanku ale jest taka możliwośc) jeśli na 5 przystanku wysiądzie 5 osób, a błąd w drzewku pojawiłby się w sytuacji gdyby skończyły się już przystanki a ktoś dalej by nie wysiadł. ja tutaj rozwijąłem gałęzie tylko gałęzie które spełniały założenia zadania (bo po co obliczać prawdopodobieństwo sytuacji która nie jest opisana w zadaniu np, wszyscy wysiadają na pierwszy przystanku) i dałem na piątym przystanku dla ostatniego pasażera szanse 1/1 że wysiądzie więc nikt nie jechał po skończeniu się przystanków
komentarz 2 czerwca 2018 przez chucksqll Stary wyjadacz (12,930 p.)
Podając jako pierwsze prawdopodobieństwo 1/6 dalej kolejno 1/5...1/3 1/1 pokazujesz, że  mozliwym jest w tym przypadku, że ktoś przejedzie dalej, zastanów się tylko.
0 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2018 przez chucksqll Stary wyjadacz (12,930 p.)
Zacznijmy od tego, że już na początku masz błąd w rozumowaniu. Na pierwszym jak już to jest 5 opcji do wyjścia, nie 6(nie liczymy opcji, że nikt nie wysiadł skoro na każdym ktoś ma wysiąść). Z resztą sposób też jest zły, nie powiem Ci co zmienić, żeby był poprawny bo dla mnie drzewko tutaj jest bez sensu(ta "omega itp." liczy się króciutko i przejrzyście).
0 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2018 przez 0e85dc6eaf Dyskutant (8,840 p.)
edycja 2 czerwca 2018 przez 0e85dc6eaf

Prawdopodobieństwo, że na pierwszym przystanku wysiądzie jedna osoba nie wynosi 1/6. Przede wszystkim prawdopodobieństwo, że nikt nie wysiądzie na tym przystanku wynosi (4/5)^5, czyli szansa, że ktokolwiek wysiądzie równa się 2101/3125 (1-(4/5)^5).

Kolejna sprawa to, że ktokolwiek nie znaczy, że tylko jedna osoba. Napisałem prosty skrypt w Pythonie i wyszło mi, że wśród tych 2101 sytuacji gdzie ktokolwiek wysiada na pierwszym przystanku tylko w 1280 wysiada jedna osoba. Ostateczne prawdopodobieństwo, że jedna osoba wysiądzie na pierwszym przystanku wynosi więc 256/625 a nie 1/6.

Dalej jadą już cztery osoby i jedna z nich musi wysiąść na kolejnym przystanku tutaj prawdopodobieństwo wynosi 108/256 (zamist 1/5). Na trzecim 12/27, na czwartym 1/2 i na piątym 1. Po wymnożeniu wszystkich tych wartości dostajemy 24/625

Ogólnie twój błąd polegał na policzeniu prawdopodobieństwa, że jedna osoba wysiądzie na danej stacji. (co nie zmienia faktu, że podejście pokazane przez @Bosswell jest znacznie lepsze do tego zadania, można to policzyć też twoją metodą, ale bardzo dużo czasu straciłbyś na wyliczenie prawdopodobieństwa, że jedna osoba wysiada na danej stacji)

EDIT: Żeby policzyć jakie jest prawdopodobieństwo że jedna osoba wysiada na danej stacji możemy (zamiast pisać skrypt w pythonie) po prostu policzyć 1/5 * (4/5)^4 * 5

1/5 - szansa, że konkretna osoba wysiądzie na tym przystanku

(4/5)^4 - szansa, że żadna z pozostałych 4 osób nie wysiądzie na tym przystanku

5 - bo mamy pięć osób i dowolna z tych 5 może wysiąść

Dla drugiego przystanku analogicznie (zostały już tylko 4 osoby i 4 możliwe stacje): 1/4 * (3/4)^3 * 4

Dla trzeciego: 1/3 * (2/3)^2 * 3

Dla czwartego: 1/2 * (1/2)^1 * 2

Dla piątego 1/1 * (1/1)^0 * 1, czyli po prostu 1

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 739 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 154 wizyt
pytanie zadane 30 kwietnia 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez damiang19 Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 284 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez damiang19 Nowicjusz (220 p.)

92,563 zapytań

141,413 odpowiedzi

319,590 komentarzy

61,948 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...