• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Laptop pod Linux Ubuntu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,274 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2018 w Sprzęt komputerowy przez xmigox Obywatel (1,090 p.)
edycja 1 czerwca 2018 przez xmigox
Witam,

Zamierzam kupić laptopa w budżecie 4000zł - 5000zł pod Ubuntu. Rzeczywiście są duże problemy kompatybilności sprzętu z tym systemem, czy Linux będzie działać prawidłowo na każdym laptopie? Mam na oku coś takiego:

https://www.x-kom.pl/p/393059-notebook-laptop-156-asus-vivobook-pro-15-n580vd-i7-7700hq-16gb-256ssd1tb.html

https://digitmedia.pl/product/lenovo-thinkpad-e580/variation/20KS001RPB16

3 odpowiedzi

–1 głos
odpowiedź 2 czerwca 2018 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
wybrane 2 czerwca 2018 przez xmigox
 
Najlepsza
Linux jest nie kompatybilny!

Thinkpady z nim dobrze działają!

Jakie thinkapy, tyklo delle...

 

Co z herezje ja tutaj czytam. Obojętnie co kupisz wszystko Ci zadziała. Jedyna różnica jest taka, że często oficjalne sterowniki wychodzą później pod linuxa. Ale to nie jest żaden problem, w 99% znajdziesz odpowiedni zamiennik -> trzeba poszukać. Masz problem i uważasz, że nie po to Ci system, w którym samemu trzeba większośc konfigurować? To bo co Ci linux? Jak to się mówi - "Linux bohatersko rozwiązuje problemy, które nie istnieją na żadnym inny systemie operacyjnym". A tak na serio to zastanów się czy jesteś w stanie czytać dokumentację itd, bo jak nie to zapraszam do Pana Okiennika, ale jeśli odpowiedziałeś tak -> bravo, pierwszy krok w byciu świadomym devem.
komentarz 2 czerwca 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

To się zastanów czy wszystko zadziała czy w 99%. cheeky 
Nie wiadomo nawet czy autor pytania zajmuje się programowaniem. Nawet jakby to nie, każdy ma czas lub chęci na szukaniu i kombinowaniu rozwiązania. Bardzo dobrze, że kolega zapytał się czy coś będzie działać, w przeciwnym wypadku mógłby się zdziwić po przeczytaniu takich opinii jak Twoja. 

Masz problem i uważasz, że nie po to Ci system, w którym samemu trzeba większośc konfigurować? 

Pytał się, aby właśnie nie mieć problemów. Po drugie co takiego musisz konfigurować w Ubuntu? 

komentarz 2 czerwca 2018 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)
Po pierwsze to zastanów się o czym tutaj piszemy, bo piszemy o kompatybilności laptopa z systemem operacyjnym, a nie kompatybilności systemu operacyjnego z programami.

 

Z czym mógłby się zdziwić? Z tym, że dana karta graficzna nie będzie mu działać? Czy Ty masz wgl pojęcie o czym mówisz? To, że oficjalnie jest napisane, że np Thinkpad jakiś tam nie ma na liście wspieranych ubuntu nie oznacza to, że nie działa na nim ubuntu, a to że nie wydano jeszcze pełnej listy sterowników na linuxa od zaufanych wydawców.

 

Co można konfigurować w ubuntu? Brzmisz jakbyś zainstalował używał ubuntu, bo nie chcesz płacić z windowsa. To, że napiszesz sobie dwa posty na blogu o ubuntu w tym jednym z wylistowanymi programami, nie robi z Ciebie osobą, która się na tym zna. Używam ubuntu, więc znam się na linuksie. No po prostu człowiek mem. "Nie znam się, to się wypowiem."

Pierw poczytaj, potem skompiluj sobie jakieś jądro, potem zajmij się wywodami w necie, rozumiem - chciałbś się wykazać, ale do tego trzeba mieć jakąś wiedzę, a nie tylko chęci :)
komentarz 2 czerwca 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Połowa z tego co Ty piszesz to jest nadinterpretacja tego co napisałem. Nie każdy sprzęt będzie działać na linuksach lub będzie to wymagało czasu, aby znaleźć rozwiązania, co nie każdy ma ochotę.

Tyle i aż tyle, koniec tematu.  Nie widzę potrzeby, abyś insynuował komuś, że nie umie czytać dokumentacji lub odnosił się personalnie.
komentarz 2 czerwca 2018 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,290 p.)

Nie każdy sprzęt będzie działać na linuksach lub będzie to wymagało czasu, aby znaleźć rozwiązania, co nie każdy ma ochotę.

 

> przypierdalasz się do mojego postu, w którym piszę że zawsze da sobie radę, ale trzeba pokombinować oraz poświęcić na to czas

> pokazuje Ci jak bardzo nie masz racji

>  piszesz, że każdy sprzęt będzie działał, ale trzeba na to poświęcić czas, czyli to co ja Ci napisałem

komentarz 3 czerwca 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Wyluzuj trochę i nie odpisuj jak nie umiesz czytać. Gdzie ja napisałem: 

Z tym, że dana karta graficzna nie będzie mu działać? Czy Ty masz wgl pojęcie o czym mówisz?
piszesz, że każdy sprzęt będzie działał,

Cała moja wypowiedź opiera się na tym, że może się trafić jakiś podzespół który nie będzie działać. Jest to mało prawdopodobne, zwłaszcza teraz, ale jednak warto się zapytać przed kupnem. 

Naprawdę nie chcę z Tobą dyskutować i nie będę bo robisz takie błędy w argumentacji jak: Argumentum ad verecundiam i Argumentum ad personam

–1 głos
odpowiedź 1 czerwca 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Ogólnie Thinkpady dobrze działają z linuksami. Niestety nie wiem jak to ma się do Asusów i konkretnych modeli. Jak miałoby coś nie działać (lub gorzej) na Ubuntu to kamera, karta graficzna lub sieciowa. Więc możesz poszukać wg. tych podzespołów. Znalazłem też dwie opinie:

https://www.reddit.com/r/thinkpad/comments/7u21hy/ubuntu_on_thinkpad_e480_e580/
–1 głos
odpowiedź 2 czerwca 2018 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)

Ankieta personalna - jak napisać prośbę o pomoc w wyborze laptopa

Żadnych ThinkPadów Edge tyle L, T, X, W.

Od Della serie Latitude i Precision
Dell Latitude 5590 i5-8250U/8GB/256/10Pro FHD FPR
Dell Latitude 5480 i5-7440HQ/8GB/256/10Pro FHD
Dell Latitude 5490 i5-8250U/8GB/256/10Pro FHD FPR

W zależności kiedy chcesz kupować to mogą się pojawić jeszcze modele biznesowe z nowymi Coffee Lake-H, a te powyżej to Kaby Lake R o obniżonym TDP by wydłużyć jak najbardziej czas pracy na baterii.

Stosuję linki partnerskie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,598 wizyt
pytanie zadane 8 marca 2018 w Sprzęt komputerowy przez jagodowy Początkujący (260 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 609 wizyt
pytanie zadane 1 października 2015 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
+1 głos
4 odpowiedzi 2,062 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2017 w Sprzęt komputerowy przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)

92,548 zapytań

141,391 odpowiedzi

319,511 komentarzy

61,932 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...