• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wątki pozostające bez odpowiedzi. [ankieta]

Object Storage Arubacloud
+7 głosów
796 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2018 w Sprawy forum przez Wisnia Bywalec (2,770 p.)
Dzień dobry.

Jestem na forum od kliku dni. Namiętnie korzystam z opcji menu "Bez odpowiedzi". Zauważyłem kilka rzeczy, które utrudniają mi dotarcie do wątków w których mógłbym rzeczywiście pomóc:

1) Wiele wątków posiada odpowiedzi, ale ktoś zaczął od skomentowania (np. pytaniem) a potem już poszło i wszystko jest  komentarzach. Wchodzę tam, wątek jest "nieodpowiedziany" a w komentarzach jedna l(ub więcej) sugestii.

Przykład:
https://forum.pasja-informatyki.pl/350697/zestaw-do-serwisowania
https://forum.pasja-informatyki.pl/353356/tworzenie-folderow-cmd#a353757

2) Natrafiłem przynajmniej na jeden wątek który pewnie nigdy nie doczeka się odpowiedzi, bo dotyczy spraw organizacyjnych (lub dzielenia się wiedzą) i można co najwyżej odpowiedzieć "OK" (ale nikt tego nie robi). Wątek bez sensu wisi na liście "Bez odpowiedzi", chociaż właściwie nie czeka na niczyją odpowieź.

Przykład:
https://forum.pasja-informatyki.pl/350930/aktualizacja-regulaminu-i-polityki-prywatnosci-forum-rodo
https://forum.pasja-informatyki.pl/98637/tut-kompilacja-assimp-na-mingw

3) są też wątki z pytaniami petardami po prostu, podejrzewam, że każdy kto wchodzi łapie się za głowę i uznaje, że na tak niedorzeczne pytanie nie będzie opowiadał (chodzi np. o prośbę rozwiązania prostego zadania ze szkoły). Jeżeli już ktoś coś napisze w stylu "poczytaj o <tym> i o <tamtym>" to pisze to w komentarzu.

Nie podaję przykładu, żeby kogoś nie obrazić.

Mnie osobiście to irytuje bo tracę czas i niepotrzebnie wchodzę w wątki, gdzie nikt nie potrzebuje mojej pomocy. Chciałbym zapytać o Wasze opinie. Robimy coś z tym, czy ma zostać jak jest?
Możliwe odpowiedzi:
Jestem za zadbaniem o tę listę (pytanie "jak?" to osobny temat) (31 głosów, 89%)
Podoba mi się jak jest (3 głosów, 9%)
Nie korzystam z opcji menu "Bez odpowiedzi" (1 głos, 3%)
4
komentarz 4 czerwca 2018 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Proponuję podpiąć ten temat na jakiś czas. (@Arkadiusz Waluk)

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 29 maja 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

Hmm... Sama opcja przeglądania aktywności na forum bez odpowiedzi jest dobra, lecz niedopracowana. Sam zgłaszałem taki problem, mam gdzieś na dysku poprawkę która na pewno poprawiłaby funkcjonowanie tej podstrony.

 

są też wątki z pytaniami petardami po prostu, podejrzewam, że każdy kto wchodzi łapie się za głowę i uznaje, że na tak niedorzeczne pytanie nie będzie opowiadał (chodzi np. o prośbę rozwiązania prostego zadania ze szkoły). Jeżeli już ktoś coś napisze w stylu "poczytaj o <tym> i o <tamtym>" to pisze to w komentarzu.

Niestety, nie możemy zabronić komuś pisania odpowiedzi w komentarzu - jedynie administracja ma prawo do zmiany statusu posta - z komentarza na odpowiedź i odwrotnie. Na pewno ta opcja jest lekko zaniedbana (rzadko ktoś przenosi odpowiedź/komentarz), ale to nie tylko wina administracji (która de facto jest tutaj tylko gdy może, jest to grupa pasjonatów a nie call center czynne 24/7) ale także wina edukacji użytkowników (jeśli uważasz, że Twój post może dużo wnieść do wątku, napisz go w odpowiedzi).

 

Poza tym, ktoś takie (" niedorzeczne pytanie ", bądź "wątki, gdzie nikt nie potrzebuje mojej pomocy") musiałby "wyeliminować" z podstrony /unanswered. I tutaj mamy problem. Dla jednego takie pytanie nie jest niedorzeczne, dla drugiego jest. Pierwsza osoba zinterpretuje pytanie jak pytanie gdzie "nikt nie potrzebuje mojej pomocy" i usunie z /unanswered, druga osoba inaczej to zinterpretuje i powie, że to pytanie wymaga mojej pomocy.

 

Pomijając kwestię kodu (który jest okropnej jakości) i tego, że raczej mało osób angażuje się w poprawianie skryptu, więc będzie mniejsza możliwość wprowadzenia ewentualnej poprawki, sam pomysł popieram.

komentarz 29 maja 2018 przez Wisnia Bywalec (2,770 p.)

mam gdzieś na dysku poprawkę która na pewno poprawiłaby funkcjonowanie tej podstrony

Możesz napisać coś więcej na temat tego czego dotyczy ta poprawka?

 

Niestety, nie możemy zabronić komuś pisania odpowiedzi w komentarzu - jedynie administracja ma prawo do zmiany statusu posta - z komentarza na odpowiedź i odwrotnie. Na pewno ta opcja jest lekko zaniedbana...

To w wielu przypadkach na pewno pomogłoby. Może potrzeba rozszerzyć grono administratorów, albo np. dodać jakiś przycisk, który pozwoli komentarz zgłosić do przeniesienia, lub/i przycisk za pomocą którego autor oznaczy komentarz jako odpowiedź. Nikt nie wini administratorów (no przynajmniej nie ja). Wiadomo - dajecie z siebie ile możecie i dzięki Wam za to.

 

Dla jednego takie pytanie nie jest niedorzeczne, dla drugiego jest. Pierwsza osoba zinterpretuje pytanie jak pytanie gdzie "nikt nie potrzebuje mojej pomocy" i usunie z /unanswered, druga osoba inaczej to zinterpretuje i powie, że to pytanie wymaga mojej pomocy.

Pełna zgoda. Chyba trzeba z tym qrde po prostu jakoś żyć :-)

komentarz 29 maja 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

Możesz napisać coś więcej na temat tego czego dotyczy ta poprawka?

Usunięcia z listy /unanswered pytań z działów  Sprawy forum i Ogłoszenia/zlecenia.

Może potrzeba rozszerzyć grono administratorów

Z tego co wiem, administrator forum (Arkadiusz Waluk) nie planuje na razie rozszerzać grona administracyjnego.

dodać jakiś przycisk, który pozwoli komentarz zgłosić do przeniesienia,

Jest przy każdym poście taka flaga, i po kliknięciu w nią administracja dostaje informację, aby przejrzeć ten post. Niestety, rzadko kiedy odpowiedź jest przenoszona (prawdopodobnie nie wiedzą o co chodzi ze zgłoszeniem, a plugin z powodem zgłoszenia jest w trakcie poprawy).

przycisk za pomocą którego autor oznaczy komentarz jako odpowiedź

No i tutaj znowu pojawia się taka możliwość, wystarczy przycisnąć tą ikonkę ołówka z podpisem edytuj, i pod polem tekstowym jest opcja "Zamień tą odpowiedź na komentarz" i odwrotnie. Niestety nikt z niej nie korzysta.

 

+2 głosów
odpowiedź 4 stycznia 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Po prostu trzeba dodac opcje wybrania najlepszej odpowiedzi takze w stosunku do komentarza (ktory wtedy np staje sie odpowiedzia a nie komentem).

Niestety za duzo nei da sie z tym zrobic bo ludzie po uzyskaniu odpowiedzi nie potrafia jej docenic poswiecajac kilku sekund na zaznaczenie najprzydatniejszego rozwiazania prablemu albo w przypadku jego braku nie opisuja jak rozwiazali problem (jezeli uda im sie z nim uporac). Na SO jest to samo. To juz jest mentalnosc i wychowanie wyniesione z domu - skrypt tego nei zalatwi.
+1 głos
odpowiedź 1 czerwca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
1. To prawda, jednak na to za wiele nie możemy poradzić. Czasem zupełnie poboczna sugestia (na nie są komentarze) może rozwiązać dany problem i jedyne co jeszcze można zrobić to zamknąć temat. Komentarze do pytań zostały włączone na prośbę użytkowników, znaczna większość była za i wydaje się, że często się sprawdzają i są lepszą opcją niż odpowiedź  w niektórych sytuacjach.

2. Zgadza się, masz jakąś propozycję jak to rozwiązać? Wykluczenie kilku kategorii z wyświetlania jest jedną z opcji, ale posty na które odpowiedź się prawdopodobnie nie pojawi pojawiają się w różnych, więc to tylko częściowo rozwiąże problem dla określonych sytuacji, Pomyślałem o dodaniu jakiegoś oznaczenia, przycisku dla administracji który zmieniałby widoczność na takich listach, ale nie wiem czy to nie jest zbyt dużo zabawy i później pilnowania/obsługi tego.

3. Pytanie jak wyżej, jakieś propozycje co możemy z tym zrobić? Czasami wątki tego typu są od razu zamykane/ukrywane i problem znika, jeśli nie no to jest normalnym pytaniem i wtedy normalnie się wyświetla.

Jak dla mnie możemy jak najbardziej pomyśleć jak to jeszcze zmienić i ulepszyć, tyle że nie bardzo mam pomysły które będą wykonalne i sensowne w działaniu. Jeśli ktoś takowe ma to śmiało :)
komentarz 1 czerwca 2018 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Imo - najprościej byłoby dodać (obok liczby odpowiedzi) liczbę komentarzy dodanych do postu oraz możliwość oznaczania komentarza jako odpowiedzi - tylko tutaj też jest problem bo w większości wątków z odpowiedzią i tak nie ma najlepszej odpowiedzi.

Kolejnym (wg mnie powodem) dla którego czasami osoby dają komentarze zamiast odpowiedzi jest system łapek w dół. Dużo nie umiem,  ale staram się pomóc ale gdy daję jakiś pomysł, który np rozwiązuje problem w inny sposób niż autor chciał (a nie napisał tego w poście) i nie umiałbym pomóc mu z jego kodem, a autor pisze komentarz, że musi to być tamtym sposobem i po jakimś czasie zostawia łapkę w dół to niektóre osoby (zwłaszcza te nowe)  mogą woleć pisać odpowiedź w komentarzach (tak samo gdy pomagasz komuś rozwiązać np. 3 z 4 punktów pytania).

Gdyby do systemu łapek w dół dodać konieczność napisania komentarza dlaczego się dało łapkę w dół, lepiej by się pisało odpowiedzi.

Edit: można też dodać licznik odpowiedzi które mają więcej niż n plusów (wtedy nawet jeśli autor nie dał najlepszej odpowiedzi, można wskazać że problem mógł zostać rozwiązany)
komentarz 1 czerwca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Ok, liczba komentarzy to jest jakiś pomysł, tyle ze dalej nie wiadomo czy tam będzie komentarz w stylu "Wstaw kod w bloczek" czy potencjalne rozwiązanie problemu. Jak też sam zauważyłeś często najlepszej odpowiedzi nie ma wybranej, nawet jeśli ktoś dobrze odpowiedział to autor pytania tego nie zrobi (jak możemy i zauważymy to staramy się dać) albo np. są dwie dobre odpowiedzi napisane w prawie tej samej chwili i wtedy po prostu nie wiadomo co wybrać, aby nikt nie poczuł się "pokrzywdzony".

Hmm, aż w ten sposób na to nie spojrzałem - w sensie że głosy to może być powód pisania komentarzy. Zbyt duża waga jest nadal przywiązywana do tych głosów przez wiele osób, niestety. A sam pomysł komentarza do łapki w dół padał już nie raz i mi osobiście się podoba, ale wprowadzenie tego trzeba jeszcze przedyskutować w szerszym gronie ;)
komentarz 22 kwietnia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
oczywiscie, ze sie da. Autor dodaje odpowiedz jak rozwiazal problem - z ktorych odpowiedzi/komentarzy korzystal.

Ale to juz wlasnie zalezy od autora (jezeli rozwiaznei problemy lezy w wielu odpowiedziach/komentarzach) musi on POSWIECIC czas i okazac szacunek komentujacym zostawiajac rozwiazanie dla potomnych.
+1 głos
odpowiedź 1 czerwca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Ja myślę, że problemu by nie było, gdyby autorzy pytań je zamykali po uzyskaniu satysfakcjonującej odpowiedzi. A jak z tym wygląda... sami wiecie.
Dlatego chciałbym się podzielić pewnym pomysłem... a co by było, gdyby pytanie samo się zamykało po pewnym czasie?
komentarz 9 czerwca 2018 przez lateM Pasjonat (17,660 p.)

Mariusz08,

A gdyby dodać ikonę otwartej kłódki (pod kwadratem z ilością powiadomień, przy avatarze) - w jakimś odróżniającym się kolorze, która znika dopiero, kiedy użytkownik ma pozamykane wszystkie własne wątki?

Chyba że za bardzo przekombinowane laugh tylko rzucam luźną myśl.

komentarz 9 czerwca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

w jakimś odróżniającym się kolorze, która znika dopiero, kiedy użytkownik ma pozamykane wszystkie własne wątki?

Mówisz tutaj o zamknięciu wątku (oznaczeniu go taką kłódeczką i zablokowniu możliwości odpowiadania)? Jeśli tak to jestem za. 

komentarz 9 czerwca 2018 przez lateM Pasjonat (17,660 p.)
Nie, nie. Bardziej chodziło mi o taki 'system przypominania'. Jeśli np. ja nie zamknąłbym jakiegoś własnego wątku, to widziałbym ciągle tą ikonę w prawym górnym rogu koło avatara.

Co i tak nie rozwiązuje problemu całkowicie... jasne. Szkoda, że z nowymi funkcjonalnościami wiąże się tyle pracy, ciężko coś przetestować.
komentarz 9 czerwca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
To nie jest takie trudne do zrealizowania, jestem za. Jak skończę obecny feature porozmawiam z administracją o takiej możliwości.
komentarz 4 stycznia 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

@shotokan, to nie bylbny zly pomysl. Po prostu po pewnym czasie pytanie staje sie zamkniete i przegladajacy watki uzytkownicy chcacy pomoc go nei widza. Natomiast musi byc opcja, ze po jakims komencie lub zaznaczeniu ze pytanie jest nadal aktualne przez tworce pytania - pytanie zostaje spowrotem dolaczone do puli pytan aktywnych.

+1 głos
odpowiedź 3 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
A ja jak tak czytam te wypowiedzi, to mam jedno, zajebiście proste rozwiązanie - usuńmy z tego forum jakiekolwiek punkty i zobaczmy, ile ludzi zostanie, którzy faktycznie chcą ze sobą rozmawiać, wymieniać się wiedzą, doświadczeniem itp. Mogę się pierwszy pisać na chętnego, proszę bardzo, mnie szczerze mówiąc te punkty trochę śmieszą... w takie rzeczy to człowiek bawił się jak był w gimnazjum gdzie zmartwieniem było odrobienie lekcji do szkoły, ale jesli miałoby to być faktycznie forum - czyli miejsce dyskusji i jakiś ciekawych rozmów to punkty nie są do niczego potrzene.

Wiem, że praktycznie na wszystkich forach są te systemy punktowe itp. ale może warto się zastanowić po co to wszystko i co to faktycznie daje... Wątpie aby przyszedł tu jakiś programista żeby podyskutować na różne tematy tylko dlatego, aby zdobywać jakieś śmieszne punkciki, a patrząc na niektórych tutaj (czytaj min. 80%) to mam wrażenie, że te punkty to sprawa życia i śmierci... nie wspominając już o komentarzach w stylu "jak odpowiedź jest dobra to daj najlepszą" itp.

Może w takim podejściu z czasem na forum zostaliby tylko ludzie, którzy naprawdę chcą dyskutować i wymieniać się wiedzą, różnymi problemami itp. Może to moja sugestywna opinia, ale mam wrażenie, że poziom wątków na tym forum z miesiąca na miesiąc spada... czemu wyznacznikiem nie miałby być np. SO, z którego korzysta chyba każdy programista na świecie bo wie, że gdy google znajdzie Ci wątek SO to jest duża szansa, że rozwiąże on problem lub wskaże kierunek... albo GH issues... to już w ogóle najciekawsze i najbardziej sensowne dyskusje...

Ale to moje skromne zdanie, znając życie spotka się z przeciwem 99% userów ale niech i tak będzie, najwyżej będę ten zły buntownik :)

Pozdrawiam,

i życzę wszystkim, aby w nowym roku faktycznie na forum zaczęły się pojawiać jakieś ciekawe dyskusje i rozmowy...
komentarz 5 stycznia 2019 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Ja jestem za :)
Gorzej jeśli okazałoby się, że zostanie garstka. W sumie to na ponad 30 000 pasjonatów może ze 100 (albo i mniej), coś pisze i jest w miarę aktywna. Reszta to tylko taki pojedynczy przypadek - miał problem, zarejestrował się, zadał pytanie i już. No i są też tacy, co wiecznie pytają i często w kółko o to samo :D
0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2019 przez MikDal Mądrala (5,660 p.)
A co gdybyśmy nauczyli się minusować pytanie i zostawiać w komentarzu prośbę o przeniesienie odpowiedzi z komentarzy? Po czym usuwać minusa kiedy ta prośba zostanie spełniona?

Podobne pytania

+5 głosów
3 odpowiedzi 369 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2016 w Sprawy forum przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)
+59 głosów
39 odpowiedzi 4,603 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2016 w Sprawy forum przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)
+16 głosów
6 odpowiedzi 361 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2015 w Sprawy forum przez niezalogowany

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...