• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

RODO a niszczenie rynku

Object Storage Arubacloud
0 głosów
377 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2018 w Offtop przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
Tak się ostatnio zastanawiałem

Bo z tego co wiem, to RODO nie obejmuje tylko aplikacji internetowych, ale ogólnie rynek, gdzie trzymane są dane osobowe

Niektóre firmy (np siłownie) oferują promocje na zasadzie "pierwszy dzień darmowy"

Czyli teraz możemy
-iść na siłownie, wziąć pierwszy dzień darmowy
-skorzystać
-skorzystać z prawa do zapomnienia
-następnego dnia powtórzyć akcje

Co sprawia, że teraz masa firm będzie musiała kombinować jak być dalej atrakcyjnymi i legalnymi, bo masa sytuacji - tak jak wspomniana wyżej promocja, będzie wymagała pobrania danych osobowych

Jako inny przykład można podać biblioteki, gdzie też teoretycznie można żądać zapomnienia, przed oddaniem książki

Nie jestem specjalistą od RODO, ale czy sytuacje tego typu są jakoś przewidziane i usługodawca może je obejść? Czy pozostaje chore kombinowanie?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 26 maja 2018 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
 
Najlepsza

Z tego co się dowiedziałem, to prawo do zapomnienia tak nie działa. Jeden z polskich start-upów, w którym pracuje znajoma mi osoba, nie musi usuwać danych osobowych przez 10 lat i ma to zapisane w regulaminie (już po wprowadzeniu RODO). Oczywiście konto użytkownika zostaje usunięte na żądanie, ale dane w bazie zostają, np. na wypadek gdyby użytkownik żądał jakiś roszczeń, czy właśnie chciałby skorzystać z gratisów po raz kolejny. Innymi słowy firma przechowuje te dane, ale nie może ich przetwarzać, dzwonić do Ciebie z reklamą itp. I gdyby teraz te niewidoczne dane wypłynęły (zostały celowo sprzedane, skradzione przez hakerów czy wyniesione przez pracownika), to firma może zapłacić olbrzymie kary, a sprawa zostaje nagłośniona z urzędu. Jak się poczyta Niebezpiecznik, to zauważysz że w Polsce były często takie przypadki, ale zamiatano je pod dywan i wychodziły przypadkiem. W dodatku kończyło się na przeprosinach + darmowych kubkach/koszulkach w ramach rekompensaty.

komentarz 27 maja 2018 przez MrxCI Dyskutant (8,260 p.)
Czyli jeśli użytkownik skorzysta z prawa do zapomnienia a jego dane staną się niewidoczne w bazie, to administrator nie może spać spokojnie bo w przypadku wykradnięca poniesie kare?
komentarz 27 maja 2018 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
Według mnie tak jest. Jeśli usunąłby dane, to mógłby spać spokojnie, ale straciłby pewną informację. Chodzi o to, by wymusić na podmiotach poważne traktowanie danych osobowych, bo do tej pory to była trochę samowolka.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 858 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2018 w Offtop przez ziemjok Gaduła (4,160 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 2,101 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2018 w Offtop przez Lisu Początkujący (270 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 151 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,562 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...