• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie odnośnie studiów - Grafika.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
130 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez midas Nowicjusz (230 p.)
Cześć, kończę trzecią klasę technikum i powoli zaczynam myśleć o studiach, także mam kilka podstawowych pytań.

Czy jest sens studiować grafikę/programowanie na studiach państwowych?

Przeleciałem na szybko oferty różnych uczelni i w większości oferują oni bardzo ogólną wiedzę, a osobiście chciałbym studiować głównie grafikę komputerową (webdesign, ui/ux i te sprawy) lub programowanie (front-end).

Czy istnieją uczelnie, które oferują takie kierunki?

Chodzi mi np. o połaczenie front-endu z grafiką komputerową.

 

Drugie pytanie dotyczy wymagań na studia.

Czy trudno dostać się na studia? Tak, wiem - wszystko zależy od uczelni, ale mniej więcej jakie są progi punktowe i jak liczone są punkty?

Liczy się tylko wynik z matury, czy oceny również mają wpływ?

 

Trzecie pytanie - jakie są koszta studiów?

Chodzi mi o studia państwowe, czyli są one darmowe, ale czy są jakieś inne opłaty?

Np. jaki może być minimalny koszt studiowania w obcym mieście - wynajęcie pokoju/akademik, wyżywienie itd

 

Czy są jakieś dofinansowania dla studentów? stypendia socjalne itd?

 

Kolejne pytanie - jak jest z poziomem na państwowych uczelniach?

Czy wygląda to tak jak w technikach itd, że tak na prawdę musimy uczyć się w domu, załóżmy programowania, aby po szkole coś umieć, czy jest inaczej?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 maja 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
1. Zależy na jakim poziomie są twoje obecne umiejętności jeśli chodzi o tworzenie UI/UX i oprogramowywanie go w JS. Jeśli dopiero zaczynasz, idź na studia. Jeśli poziom Junior/pre-Junior to sprawdź możliwości pracy/stażu.

2. Każda uczelnia publikuje progi punktowe i zasady liczenia punktów. Musisz poszukać zasad konkretnej uczelni.

3. Opłaty typu wyrobienie karty bibliotecznej, ew zaległości za książki itp...

Koszt wyżycia zależy od miasta. Ceny akademików również są dostępne w internecie.

Są stypendia socjalne i naukowe, więcej info -> uczelnia

4. Nie wiem jaką uczelnię wybierzesz i jaki kierunek. Musisz się zorientować wśród ludzi na konkretnym kierunku, który chcesz studiować. Jedno jest uniwersalne, niezależnie od kierunku. Bez pracy w domu, nic nie osiągniesz.
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
1. To już sam musisz sobie odpowiedzieć, studia mają swoje plusy: wszechstronny rozwój, poznawanie nowych ludzi, wstęp w dorosłość, itp. ale mają i minusy np. zabierają sporo czasu (szczególnie na początku), jest o tym sporo artykułów więc możesz sobie zrobić listę plusów i minusów i się przekonasz, ja taką zrobiłem i stwierdziłem że warto iść na studia ale to indywidualna sprawa,

2. Myślę że minimalny research w internecie by się przydał zanim zadasz pytanie (szczególnie jak chcesz być informatykiem .... trochę zaradności), tam jest wszystko no ale: co do tego gdzie to na stronie perspektywy.pl masz wszystkie uczelnie wg. kierunków, są lepsze, są gorsze, gdzieś się dostaniesz - pytanie tylko czy warto tracić czas na to "gdzieś", liczy się tylko matura, a w szczególności: matma, angielski, polski, fizyka, informatyka (te 2 ostatnie to różnie), na stronie każdej uczelni na pewno znajdziesz dokładne informacje odnośnie progów, limitów, itp.

3. Koszty to głównie mieszkanie (300 - ... zł), jedzenie (400 - 600 zł), transport (50 zł), dodatkowe wydatki + rozrywka (x zł), za studia się nie płaci w ogóle (ewentualnie jakieś małe opłaty typu rekrutacyjna czy za wyrobienie karty do biblioteki),książek nie potrzebujesz - wszystko co ważne będziesz miał na kompie (jedynie do języka obcego zwykle trzeba ale może być kserówka za 20 zł), generalnie zależy - gdzie się mieszka, czy się gotuje czy je na mieście i gdzie itp... Co do przychodów to są stypendia socjalne, naukowe, sportowe, ewentualnie kredyt studencki,

4. Zależy od uczelni, wydziału, prowadzących na których trafisz, generalnie nie można generalizować bo nie ma co porównywać topowych informatyk na UW, AGH, UJ do jakiejś informatyczki otwartej na wypizdowie, ale tutaj też w internecie jest masa ocen, komentarzy, jak chcesz to znajdziesz to co cię interesuje, ale dużo też zależy od tego jak podejdziesz do studiowania, bo nawet ze słabego kierunku można coś wyciągnąć jak się tylko chce

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 130 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 129 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2020 w Python przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 76 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2020 w JavaScript przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...