• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Montaż dysku SSD obok starego HDD

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,232 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2018 w Sprzęt komputerowy przez itcloud Gaduła (3,380 p.)
Próbuję zamontować SSD, ale system widzi mi go jako drugi dysk. Problem jest taki, że dopóki miałem windows na starym, to tak jakby wykrywał mi też tę instalację na nowym SSD - miałem do wyboru dwa windowsy 7. Obecnie jak pozbyłem się windowsa na starym, jest już problem z odpaleniem windowsa na tym dysku ssd. Przy instalacji z płyty, widzi dysk 1 ten stary a dysk 2 ten ssd. Jak sobie z tym poradzić? Mam płytę główna asus-a z kontrolerem marvell 6 GB/s - tam podłączałem ssd.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 maja 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Ja bym spróbował odpiąć HDD uruchomić na ssd i ewentualnie odbudować MBR'a jeśli by nie bootowało.
komentarz 22 maja 2018 przez itcloud Gaduła (3,380 p.)
edycja 22 maja 2018 przez itcloud
Na razie zorbiłem tak, że odpiąłem starego z portów sata 3Gb i przepiąłem do drugiego portu marvella 6Gb, tam gdzie był SSD. Wybrałem bootowanie z tego SSD powinno być ok, a mimo wszystko nie widzi mi wcześniej zainstalowanego windowsa. Spróbuję na nowo go teraz zainstalować na tym SSD, chociaż myślałem że to będzie prostsze.

edit: ZADZIAŁAŁO :) Na nowo instalacja windowsa i po problemie.
komentarz 22 maja 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Windows chyba od Visty poczynając, tworzy sobie dodatkową partycje ok. 100 MB (Win 10 chyba nawet kilka ich tworzy), i na pewno były one na HDD więc być może instalując Winde na ssd czerpał sobie te zasoby z HDD, a po odcięciu mu HDD przestało to funkcjonować.

No reinstalka jest najsensowniejszym czasem wyjściem w tego typu sytuacjach, bo czasem to szkoda czasu i nerwów na szukanie innych sposobów, które często guzik dają.
0 głosów
odpowiedź 23 maja 2018 przez dk2591 Początkujący (280 p.)
Witam,

Ja mam troszkę pytanie z innej beczki. Mianowicie poleci ktoś jakiś dobry dysk SSD w przystępnej cenie ??

Pozdrawiam
komentarz 23 maja 2018 przez coloraps Bywalec (2,220 p.)
Chodzi u mnie jest 2 lata bez problemów

Dysk SSD ADATA SU800 256GB SATA3 (ASU800SS-256GT-C)
0 głosów
odpowiedź 23 maja 2018 przez coloraps Bywalec (2,220 p.)
Zrób tak
Jeżeli chcesz mieć 1 system na SSD

Zobacz na płycie jak masz podłączone Dyski i DVD
Dysk SSD możesz podłączyć pod SATA0 więc będzie 1 miejscu resztę do pozostałych

UWAGA: jeżeli korzystasz z windows 7 nie ma potrzeby bootować go przez UEFI wiec w Biosie wyłącz zapisz ustawienia następnie restart i wracamy do Biosu

1.W biosie w sekcji Boot ustaw bootowanie na Dysk SSD .
2.Dysk HDD usuwamy z bootowania

Bootojemy instalkę z DVD lub USB przy ekranie startowym pokaże się Boot F11 lub inny klawisz funkcyjny.

Dochodzimy do wyboru dysku Usuwamy wszelkie partycje z Dysku 0 i Dysku 1 (jak nie chcesz zachować danych)

Jeżeli tak tylko z dysku SSD / następnie tworzymy partycje na SSD i puszczamy instalke lecz uwaga aby na HDD nie stworzył ci partycji System

Reszta instalacji powinna pójść bezbłędnie.

Lecz najlepiej odłączyć HDD nawet jak w Boot go usuniesz. tak dla pewności.

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 824 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez Marcin951 Gaduła (3,250 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,943 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez AndekQR Użytkownik (880 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 603 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2019 w Sprzęt komputerowy przez Janusz 1987 Nowicjusz (200 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...