• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Strony internetowe

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
287 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2018 w HTML i CSS przez damian23415 Użytkownik (890 p.)
Witam, chcę zapytać o to w jaki sposób powstają aktualnie tworzone strony internetowe przez profesjonalistów tzn. krok po kroku. Czy najpierw tworzymy szablon w photoshopie, pozniej go kodujemy w html/css i jeszcze ewentualnie jesli chcemy dodac cms, to musimy ten szablon przerobic na szablon wordpress. Czy moze wszystko jest pisane "z ręki" tzn. że nie używa się wordpress'a i photoshopa tylko wszystko jest pisane w języku html.

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam. ;)
komentarz 29 czerwca 2018 przez daniel222 Nowicjusz (100 p.)
Mi moją stronę internetową projektowały https://www.highland-soft.com/strony-internetowe-krakow/ . Jestem bardzo zadowolony z ich usług.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 maja 2018 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
edycja 22 maja 2018 przez BT101

Jeśli chodzi strikte o strony internetowe to tak, grafik przyrządza PSD i z niego front dev koduje to w HTML/CSS.

Jeśli chodzi aplikacje webowe to tu już sprawa jest dużo bardziej skomplikowana a samo wykonanie aplikacji można zrobić na kilka sposobów, ja napisze jakie ja mam doświadczenie.

Grafik tworzy PSD frontu to się nie zmienia. JS Dev pisze unit testy a potem pisze pod nie kod JS najczęściej wdrażając coś w stylu SPA (Single Page Application), oprócz tego oczywiście koduje (on sam bądź ktoś inny) wizje grafika w html/CSS (ale w apkach webowych napisanie html/CSS to najmniejsze wyzwanie).

Jednocześnie z drugiej strony biórka pracuje backend dev, który tworzy backend często w formie REST API. Jest to coś takiego co możemy protokołem HTTP "callnąć" czyli wysłać request (żądanie), wysyłając jednocześnie jakieś dane w nim. Na takie żądanie dostajemy odpowiedź od serwera z jakimiś danymi. Np. wysyłasz do REST API login i hasło usera a w odpowiedzi dostajesz "taki user nie istnieje w db" albo "zalogowano, token: dfgdfgdfsdasdad" ( w uproszczeniu bo od serwera zazwyczaj dostajesz JSONa albo jakiś inny format danych).

Dzięki takiemu podziałowi aplikacja ma ładną architekturę jest podzielona na kilka warstw (w przeciwieństwie do kodu np. tego forum :D ) i może nad nią pracować kilka osób jednocześnie. Nic nie jest wymieszane jest warstwa backendu (tak jakby najbardziej z tyłu), kodu JS (który tak jakby pośredniczy między backendem a layoutem) i layout, na którym widzisz cały efekt pracy tych skryptów "z tyłu".
 



Nie wspomniałem o wordpressie bo nigdy go nie używałem i ciężko jest mi się wypowiedzieć aczkolwiek mam wrażenie, że wordpress to bardziej rozwiązanie dla programistów freelancerów, którzy mają szybko dostarczyć produkt, za niską cenę i nie koniecznie o najwyższej jakości. Nie mniej jednak na pewno istnieją software housy, które używają wordpressa przy wdrażaniu nowych projektów.

komentarz 22 maja 2018 przez damian23415 Użytkownik (890 p.)
Jeśli strona jest robiona pod klienta i on chciałby dodać post na swojej stronie to bez żadnego cms'u taki człowiek może mieć z tym problem więc jak uniknąć takiego rozwiązania nie korzystając z wordpress?
komentarz 22 maja 2018 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
Przecież jak jesteś prawdziwym programistom a nie podpinaczem wordpressa to możesz samemu wordpressa stworzyć. A co dopiero prosty CMS/admin panel

W REST API masz endpointy np. dodaj nowy przedmiot (zakładając, że tworzysz sklep internetowy) i w admin panlu masz po prostu zakładke dodawanie przedmiotu tam wypełniasz pola, JSem "zgarniasz" te pola i wysyłasz do backendu czyli ten request, o którym wspominałem. Od serwa dostajesz odpowiedź "produkt dodany" i odrazu wyświetla się on na twoim sklepie.

Identycznie z typ postem, wchodzi sobie na przygotowany pod siebie admin panel i tam wpisuje do inputa treść posta klika guziczek i "magicznie" post pojawia się na aplikacji.
komentarz 22 maja 2018 przez damian23415 Użytkownik (890 p.)
I tu w grę wchodzi backend, a to już nie koniecznie moja działka i to czym chciałbym się zajmować
komentarz 22 maja 2018 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
Jak będziesz pracował w firmie to będziesz miał współpracowników backendowców, którzy przygotują ci backend i dokumentacje jak masz się do niego podłączyć tzn. pod jaki URL masz wysłać jaki request (POST/GET/DELETE/UPDATE) jakie dane i jak sformatowane masz wysłać, jakie headery musisz przekazać i jaki response dostaniesz.
komentarz 22 maja 2018 przez damian23415 Użytkownik (890 p.)
W firmie owszem, ale w zleceniach prywatnych już będzie problem.
komentarz 22 maja 2018 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
Jak chcesz indywidualnie robić duże projekty dla klientów to musisz być full-stack devem bo nie zrobisz NIC większego bez znajomości jakiegoś języka wykonywanego na serwerze (pamiętaj, że może być to też JS ;) )
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2018 przez dk2591 Początkujący (280 p.)
Witam

Dołączam się do pytania wyżej tylko chodzi mi o to czy zna ktoś jakiś dobry poradnik do nauki tworzenia strony w serwisie wordpress ??

Pozdrawiam
komentarz 22 maja 2018 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Allesandro Castellani na YT oraz Codex.
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2018 przez daav Nowicjusz (220 p.)
Odnoszac sie do czesci projektowej to obecnie wiekszosc projektantow przenosi sie z photoshopa na adobe xd.

I chciales proces krok po kroku, tak wiec proces projektownia zaczyna sie od "inspiracji", przegladu konkurencji, wyboru kolorow, fontow itd

Nastepnie powstala koncepcje przenosi sie z glowy na papier, czyli szkic.

Nastepnie tworzony jest prototyp, czyli elementy strony bez oprawy graficznej itd, po prostu uklad strony - marginesy, ulozenie, wielkosc elementow itd.

Nastepnie wykonczenie wszystkiego, czyli dodanie kolorow, tresci itd.

Pozniej zostaje prezentacja projektu, czyli mockupy itd.

Wybaczcie za ortografie, ale pisze z telefonu :D
komentarz 22 maja 2018 przez damian23415 Użytkownik (890 p.)
Prototyp jest tworzony za pomocą części bootstrapa aby strona była responsywna? Czy jednak siatka jest tworzona zwykłą metodą, a responsywność na sam koniec?
komentarz 22 maja 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
A kto powiedział, że responsywność to tylko bootstrap?
komentarz 23 maja 2018 przez damian23415 Użytkownik (890 p.)
Ja tez tego nie powiedzialem, zadalem tylko pytanie czy za pomoca wlasnie tego systemu czy cos innego.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 164 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 2,053 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 216 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2017 w C i C++ przez pokrywa1 Użytkownik (990 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,524 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...