• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakie języki programowania będą potrzebne do stworzenia strony internetowej z kontami dla użytkowników i forum?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
352 wizyt
pytanie zadane 19 maja 2018 w HTML i CSS przez Otter-man Nowicjusz (170 p.)
Witam serdecznie :)

Zastanawiam się jakie języki będą potrzebne do stworzenia strony internetowej z rozbudowanymi kontami użytkowników i forum na którym mogliby pisać? Posiadam już materiały do nauki HTML, CSS i PHP, ale zastanawiam się, czy to wystarczy.

Za wszelkie odpowiedzi - bardzo dziękuję :)
komentarz 19 maja 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

 HTML, CSS i PHP

Dołóż jeszcze JS i jakąś bazę danych i będzie ok. 

komentarz 20 maja 2018 przez rusk Obywatel (1,640 p.)

@Otter-man, projekt wygląda na spory, pomyśl czy nie zacząć od czegoś mniejszego - duży projekt na początek może cię zniechęcić.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 19 maja 2018 przez sebeks Mądrala (5,300 p.)
wybrane 23 maja 2018 przez Otter-man
 
Najlepsza
Po stronie klienta (przeglądarki) wystarczy HTML, CSS i JavaScript, ale w takim projekcie DOCELOWO potrzebujesz konta hostingowego na serwerze. I tu są różne możliwości. Jeśli wybierzesz PHP i bazę danych MySQL to obsługa tego będzie "za darmo" bo będzie wliczona do opłaty za konto hostingowe, które kosztuje kilkadziesiąt złotych rocznie. Druga możliwość to po stronie serwera node.js i baza danych MongoDB. Zaletą tego rozwiązania jest pisanie w JavaScript po stronie serwera i struktura danych podobna do obiektów w JavaScript. Wadą tego rozwiązania jest to, że kosztuje to ok. 180 zł rocznie dodatkowo. Kosztu tego można uniknąć, ale trzeba by było przejrzeć oferty amerykańskich firm hostingowych. Może któraś ma coś taniej lub za darmo.

Jeśli piszesz mały projekt i nauczysz się podstaw to kolejnym krokiem będzie wybór frameworka. Po stronie klienta możesz wybrać React, Angular lub Vue. Po stronie serwera to przy node.js używa się express.js, a przy PHP to nie wiem co jest popularne. Musisz poszukać.

Piszesz, że masz materiały do nauki. Nie wiem czy to nie będzie za trudny projekt na początek. Część skryptów w PHP jest na kanale Pasja Informatyki. Ja uczę się stacku technologicznego MERN (MongoDB, Express, React, Node) więc w tym się nieco lepiej orientuje.

Najpierw napisz aplikację na localhost. Jak będzie w miarę działać to wtedy wykup sobie konto hostingowe dopiero. Na początek nie kupuj domeny. Domena kosztuje kilkanaście złotych za pierwszy rok, ale potem przedłużenie na kolejny rok będzie kosztować kilkadziesiąt złotych. Fajną domenę kupisz sobie jak projekt będzie działał i będzie już w miarę przetestowany.

Załóż sobie konto na github i naucz się obsługiwać system kontroli wersji git. Dzięki temu będziesz mógł między innymi udostępnić kod i ktoś będzie mógł go zobaczyć i dać Ci wskazówki.

Na koniec jest jeszcze inna ścieżka. Użyć jakiegoś gotowca forum, przerobić go i dostosować, ale ja wybrałbym raczej samodzielne tworzenie od zera po to by się uczyć :)
+1 głos
odpowiedź 19 maja 2018 przez mi-20 Stary wyjadacz (13,190 p.)
HTML, CSS i PHP to podstawa i jak chcesz żeby to lepiej wyglądało i fajniej działo to JS. Z tym że jeśli ma to być coś do nauki to jak najbardziej, ale jeśli chcesz z tego zrobić użyteczną aplikację to wypadałoby użyć frameworku zarówno do front jak i back endu.
komentarz 19 maja 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)

jeśli chcesz z tego zrobić użyteczną aplikację to wypadałoby użyć frameworku

 A to niby dlaczego?

4
komentarz 19 maja 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Aplikacje stworzone przy użyciu frameworków są prostsze do utrzymania i rozwoju

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 259 wizyt
pytanie zadane 15 grudnia 2018 w PHP przez Ziito Obywatel (1,110 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 260 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 359 wizyt

92,666 zapytań

141,564 odpowiedzi

320,019 komentarzy

62,032 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...