• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Manjaro, zaszyfrowany cały dysk, jak to może startować?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
510 wizyt
pytanie zadane 18 maja 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Atergo Nowicjusz (120 p.)
Witam. Zainstalowałem sobie manjaro. Utworzyłem 2 partycje: efi i /

Na partycji efi ustawiłem fat32 oraz flagi esp i boot, punkt montowania /boot/efi

Natomiast cała partyje system zaszyfrowałem i zastanawia mnie jak to możliwe, że jak jądro systemu znajduje się na zaszyfrowanej partycji system może się uruchomic? Pamiętam, że kiedyś robiło się oddzielna partycje boot i sie jej nie szyfrowało, żeby komputer mogł wystartować i odszyfrować /. Nie dawo jak instalowałem minta to też musiałem robić oddzielna partycje boot bo inaczej to nie działało, czy na manjaro jest jakoś inaczej czy co? Pomoże mi ktoś to zrozumieć? Bo nie daje mi to spokoju ;D

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 20 maja 2018 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
LUKS działa z poziomu jądra, po zaszyfrowaniu jądro odwołuje się do niego i podczas uruchamiania systemu prosi o hasło

nastomiast /boot nie może być zaszyfrowane niezależnie od systemu bo system nie miałby instrukcji startującej (to tak jakbyś chciał odpalić samochód bez paliwa). Co prawda można to ominąć i przenieść /boot na urządzenie zewnętrzne jak pendrive ale jak dla mnie za dużo roboty.
komentarz 21 maja 2018 przez Atergo Nowicjusz (120 p.)
Tylko ja właśnie tworze 2 partycje: efi i LUKS, nie tworzę oddzielnej partycji /boot. Jedyną partycją niezaszyfrowaną jest partycja efi. Dlaczego więc to działa skoro jądro jest na partycji LUSK i jest zaszyfrowane?
komentarz 28 maja 2018 przez prodigalSon Użytkownik (840 p.)
initrd nie może być zaszyfrowany

https://pl.wikipedia.org/wiki/Initrd

https://en.wikipedia.org/wiki/Vmlinux

startuje z EFI (efibootmgr)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 320 wizyt
pytanie zadane 16 listopada 2022 w Systemy operacyjne, programy przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 508 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2020 w Systemy operacyjne, programy przez gonnabeclever Nowicjusz (120 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...