• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Mint vs Ubuntu. Czemu ten pierwszy ma rację bytu?

+1 głos
4,404 wizyt
pytanie zadane 16 maja 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Daniel90 Pasjonat (17,990 p.)
Ludzie tak wywyższają Minta nad Ubuntu ale właściwie dlaczego? Czemu fork forka miałby być lepszy? Wg distrowatch Mint jest popularniejszy od Ubuntu ale zarazem wg tego porównania https://distrowatch.com/dwres.php?firstlist=mint&secondlist=ubuntu&firstversions=0&resource=compare-packages&secondversions=1 Ubuntu ma wszystkie pakiety nowsze.

Gdzie tu sens? Bo chyba nie w cinnamonie?
komentarz 16 maja 2018 przez efiku Szeryf (75,020 p.)
Mint działa bardziej stabilniej z xfce niż cynamonem. Mint też ma na czasie pakiety o ile najnowszy ;)
Czemu rezygnują z Ubuntu?  Co nowsze wydanie to mniej stabilny. Nowsze pakiety, nie do końca sprawdzone są wrzucane i bum.

+ wokół Minta zbiera się coraz większe community i jest lepsze niż np 3 lata temu.

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 16 maja 2018 przez miro Pasjonat (21,370 p.)
Distrowatch nie jest miarodajny.  Tak samo można napisać dlaczego ludzie polecają bardziej ubuntu od debiana? Ubuntu też jest forkiem. Ja przeszedłem z ubuntu na minta głównie ze względu, że canonical zmieniał za często pomysły. Z jednej strony to fajnie, że chcieli próbować coś nowego, ale ostatecznie ponieśli klęskę z unity i mirem. Wydaje mi się, że Mint jest bardziej otwarte i prospołeczne.

Zrobiłeś błąd z porównywaniem pakietów, porównujesz z Mintem opartym jeszcze na wersji Ubuntu 16.04. Poczekaj ok miesiąca jak wydadzą wersję 19, a pewnie nie zobaczysz większych różnic.

Oprócz cinnamona mają, też mate, które to pojawiło się po dwóch latach na Ubuntu.

Szczerze to ja bym odwrócił pytanie i zapytał dlaczego ludzie używają Ubuntu, po przejściu na Gnome nie ma chyba nic ciekawego do zaoferowania. Z drugiej strony te dystrybucje nie różnią się ze sobą za bardzo.
0 głosów
odpowiedź 16 maja 2018 przez Emil Panecki Bywalec (2,100 p.)
Może się ludzi bardziej Mint podoba. :) Mnie się podoba Mint i z niego korzystam.
0 głosów
odpowiedź 16 maja 2018 przez mokrowski VIP (112,700 p.)
Ludzie mają różne potrzeby. Są tacy których interesuje stabilność oprogramowania i tacy którzy wymagają najnowszych narzędzi i standardów. Niektórzy w rodzinie mają Mint'a, mnie Mint nie interesuje. U klienta tylko RH i będzie mnie trudno przekonać do innych rozwiązań.

Filozofia jest prosta. Nie rozwiązuj problemów których absolutnie nie powinieneś rozwiązywać. Mi się sprawdza :)
0 głosów
odpowiedź 16 maja 2018 przez spokojny Nałogowiec (28,690 p.)
Linux Mint jest bardziej stabilny, Ubuntu poprawia Debiana, a Mint jakby dodatkowo poprawia to czego Ubuntu nie poprawiło po Debianie. Linux Mint to dystrybucja społecznościowa, a Ubuntu od Canonical jest korporacyjną dystrybucją, jak openSUSE od Novella i Fedora od RedHat. Ostatnio była mała afera, że szpiegostwem Canonical. Mają inne filozofie i różnią się środowiskiem graficznym. Cinnamon jak dla mnie jest prostsze, dużo bardziej intuicyjne od Gnome i mniej wykastrowane.
komentarz 28 maja 2018 przez prodigalSon Użytkownik (840 p.)
Ubuntu poprawia Debiana? serio? to się uśmiałem ... :)
komentarz 30 maja 2018 przez spokojny Nałogowiec (28,690 p.)
edycja 30 maja 2018 przez spokojny
Debian na laptopie nie działa za dobrze, co innego na serwer. Tak Ubuntu poprawia wersję Debian Testing, ponieważ stabilna wersja Debiana ma dość stare pakiety. Jak byś lepiej znał Debiana i Ubuntu to wiedziałbyś, że mają wiele różnic. Ubuntu bierze z Debiana i robi po swojemu pewne rzeczy, tak jak Mint czerpie z Ubuntu i tworzy kolejne zmiany. Widziałeś Cinnamon na Ubuntu w oryginalnych repozytoriach? Prawie wszystkie pakiety Debiana są przetwarzane przez team Ubuntu i wykryte luki są naprawiane. Team Ubuntu nie ogranicza się do pracy prawowitych twórców pakietów i gdy jakiś poważny błąd jest wykryty to nie czeka na ich reakcję. Myślisz, że skąd biorą się w wersjach pakietów końcówki "ubuntuXX"? Porównaj sobie chociażby ifupdown w Debianie (0.6.8) i ifupdown w Ubuntu (0.6.8ubuntu12). W changelogu podane są wszystkie zmiany wprowadzone przez ludzi pracujących nad Ubuntu.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 873 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,355 wizyt
pytanie zadane 18 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Pyro Gaduła (4,270 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 90 wizyt
pytanie zadane 15 września w Sprzęt komputerowy przez Werlock Użytkownik (520 p.)
Porady nie od parady
Forum posiada swój własny serwer Discord, dzięki któremu będziesz mógł po prostu pogadać z innymi Pasjonatami lub zapytać o jakiś problem. Podstrona z chatem znajduje się w menu pod ikoną człowieka w dymku.IRC

67,231 zapytań

114,191 odpowiedzi

242,029 komentarzy

45,639 pasjonatów

Przeglądających: 112
Pasjonatów: 1 Gości: 111

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...