• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Walidacja danych wejściowych

Object Storage Arubacloud
0 głosów
668 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2018 w C i C++ przez qlucha Obywatel (1,790 p.)
edycja 15 maja 2018 przez qlucha

Witam. Mam pytanie, które mnie nurtuje i muszę je zadać chociaż dla doświadczonego programisty może być troche nietypowe .

Otóż w ramach nauki postanowiłem, że napisze sam funkcję, która sprawdza dane wejściowe dla Liczb Całkowitych. Wiem, że istnieje biblioteka cctype, ale w niej już są gotowe funkcje. A ja sam w ramach Nauki chciałem napisać taką funkcje i zamierzam jej używać.    (przy pisaniu funkcji nie używałem niczego z cctype).

I tu moje główne pytanie, wiem że użytkownik może podać różny zestaw znaków z klawiatury, czy istnieje jakiś ogólny zestaw danych wejściowych których można użyć do testu czy Funkcja spełnia rolę walidatora w 100% i czy nie zawiera jakiegoś bug'a. ?

(chodzi mi o trudne przypadki typu użytkownik wprowadził z klawiatury znaki np.  -00 10.343  5   lub  -0.0    lub -.44 lub  -0002.0000  lub sam -)

(Nie zamieszczam kodu tylko chodzi mi o nietypowy zestaw danych wejściowych testujących funkcje ) dzieki.smileyyes

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 15 maja 2018 przez draghan VIP (106,230 p.)

Cześć.

Otóż w ramach nauki postanowiłem ,że napisze sam funkcję ,która sprawdza dane wejściowe dla Liczb Całkowitych

czy istnieje jakiś ogólny zestaw danych wejściowych których można użyć do testu czy Funkcja spełnia rolę walidatora w 100% i czy nie zawiera jakiegoś bug'a. ?

(chodzi mi o trudne przypadki typu użytkownik wprowadził z klawiatury znaki np.  -00 10.343  5   lub  -0.0    lub -.44 lub  -0002.0000  lub sam -)

Wątpię żebyś znalazł gdzieś gotowy zestaw danych dla Twoich potrzeb. :) Stworzenie stochastycznego zestawu testowego dla takiej funkcji nie będzie jakieś specjalnie trudne. Jeśli łańcuch zawiera wyłącznie cyfry i ewentualnie zaczyna się plusem lub minusem - mamy łańcuch spełniający kryteria, w przeciwnym wypadku nie.

(chodzi mi o trudne przypadki typu użytkownik wprowadził z klawiatury znaki np.  -00 10.343  5   lub  -0.0    lub -.44 lub  -0002.0000  lub sam -)

Ja bym to rozpatrywał jak wyżej napisałem: albo coś spełnia kryterium albo nie - nie ma tutaj miejsca na dane częściowo poprawne, stąd nie widzę sensu w identyfikowaniu "trudnych" przypadków.


PS
Przed większością znaków interpunkcyjnych nie stawiamy spacji - tylko po nich. Wyjątkami są m.in. nawiasy i myślniki.

 

 

komentarz 15 maja 2018 przez qlucha Obywatel (1,790 p.)

Ok. Dzięki za odpowiedz. smileyyes.

Udało mi się napisać funkcję, która zabezpiecza mi program przed błędem zapisu do zmiennej ciągu znaków , które nie są liczbami . Dla liczb całkowitych i zmiennoprzecinkowych , dodatnich i ujemnych.

Ale mam dylemat, czy dać opcje użytkownikowi możliwości wprowadzenia liczby ponownie czy obciąć znaki po białym znaku dla liczby np. 3.14  1517  i zapisać do zmiennej float  3.14 . Ale to już wiadomo , z góry trzeba założyć jak komputer ma reagować w sytuacji domyślnej. smiley

 

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 561 wizyt
pytanie zadane 7 maja 2019 w PHP przez Luna Cognita Dyskutant (8,130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 164 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2016 w C i C++ przez navivix Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 146 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2018 w C i C++ przez jankowa1ski Gaduła (3,560 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...