• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Vue vs React - opinie osób które miały styczność

Object Storage Arubacloud
0 głosów
4,757 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2018 w JavaScript przez sapero Gaduła (4,100 p.)
Jak w temacie: Vue vs React - czy osoby które miały styczność lub wiedzą jakie stoją plus i minusy za tymi frameworkami?

Czemu w ostatnim czasie jest takie hype na Vue? w czym niby jest lepszy od reacta?

wiem że nie ważny jest framework a umiejętność lecz muszą być znaczące różnice między nimi
komentarz 14 maja 2018 przez sapero Gaduła (4,100 p.)
Dzięki o to chodziło:)

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 13 maja 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
Na stronie Vue masz fajne porównanie - https://vuejs.org/v2/guide/comparison.html#React.

Ja zaczęłam bawić się z Reactem głównie dlatego, że ciągnie mnie do React Native (może niepotrzebnie), ale gdyby nie to brałabym Vue. Chwilę coś tam w nim sobie pokodowałam i na pewno jest łatwiejsze do nauczenia się niż React. Mówię oczywiście o podstawach, bo nie wiem, jak to jest z bardziej zaawansowanymi rzeczami.

Podobno Vue wyciągnęło wnioski z błędów Reacta i Angulara i dlatego takie super och i ach :D
komentarz 13 maja 2018 przez sapero Gaduła (4,100 p.)
ale chyba od Vue jest też coś do apek na androida?
+1 głos
odpowiedź 13 maja 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
A ja zapytam inaczej - co ma React, Vue, Angular itp. czego nie ma vanillaJS?

Wszystko zależy od konkretnego projektu i w pewnym stopniu od własnych preferencji. Nie ma sensu ładować np. tak potężnych narzędzi do prostej wizytówki mechanika, ale przy apce SPA już warto je rozważyć aby ułatwić sobie wiele problemów.

Ja robiłem trochę w React, obecnie mam projekt w Angular 5 i przyznam, że jestem zadowolony z Angulara i dość przyjemnie mi się z nim pracuje. Oczywiście można by tu dyskutować o wydajności, nadmiernych abstrakcjach itp. ale warto zawsze robić to z rozwagą.

Moim zdaniem najlepiej po prostu machnąć sobie choćby jakąś prostą apkę SPA w różnych technologiach i samodzielnie wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada. Nie ma co zbyt mocno wierzyć w opinie zasłyszane w internecie, bo w większości przypadków są tu głosy skrajnie różne...
komentarz 13 maja 2018 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Napiszesz coś więcej o swoich odczuciach po przejściu z React na Angular? Ja to generalnie z obozu #reactmasterrace, ale clienta w małym pet project planuję napisać w ng i nie wiem na co się nastawić. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
1
komentarz 13 maja 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Robiłem projekt w React z redux z back-endem w node i MySQL i w miarę fajnie mi się pisało. Teraz jedną apkę piszę w Angular, początkowo takie miałem wymagania ale w między czasie nieco się to pozmieniało i dostałem wolną rękę, ale bardziej z ciekawości niż z musu chcę pobawić się Angular :)

W tej chwili mi się to podoba, jest nieco inne podejście do architektury apki, ale generalnie wciąż obracamy się w idei komponentów i wg mnie migracje między React, Angular, Vue itp. nie są większym problem gdy pozna się jedną z technologii.

Fakt jest taki, że Angular ma dużo więcej abstrakcji co jest i plusem i pewnie minusem, zależy jak patrzeć. Mi na razie odpowiada odpowiednia struktura servisów pozwalająca ładnie wymieniać dane między komponentami, jak również w ogóle sam Angular.

Nie ma tu jednak jednej konkretnej odpowiedzi. Znam duże apki stojące na React, niektóre apki bankowe stojące na Angular jak i większe aplikacje okodowane bezpośrednio w vanillaJS, więc nie da się jasno powiedzieć, że "to" jest dobre, a tamto złe.

W React bardzo prosto i przyjemnie robi się SSR, nie wiem jak to wygląda w Angular, wiem, że się jak najbardziej da, ale nie testowałem jeszcze, może w wolnej chwili zrobię sobie jakiś PoC na szybko, bo przymierzam się powoli do zakodowania od nowa jednego portalu informacyjnego i właśnie rozważam do frontu React albo Angular z node na tyłach.

Parę razy spotykałem opinie, że w Angular nie martwisz się o drobne biblioteki do obsługi http, prostych validacji itp. Może i jest to jakiś tam plus, ale wg mnie żaden problem użyć samodzielnie np. axios i coś walidującego. Nie uważam więc tego za wielki plus, ale ogólne wrażenia z Angular 5 mam na razie dobre. No i przesiadłem się na VSC z NetBeans i tu również jestem bardzo miło zaskoczony, bo NB przy JS ma wiele braków... a w React  jsx to już w ogóle (nieraz już wariował mi z klamerkami w jsx, np. gdy symulowałem switch'a poprzez odczyt z obiektów itp.).
0 głosów
odpowiedź 13 maja 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)

Według mnie takie porównania są bez sensu. 

Czemu w ostatnim czasie jest takie hype na Vue?

Tak na moje oko ten hype bierze się z tego, że Vue wiele rzeczy upraszcza. Bardzo łatwo jest zacząć z tym frameworkiem bez zniechęcania się. 

w czym niby jest lepszy od reacta?

Zależy co masz na myśli pisząc "lepszy". 

komentarz 13 maja 2018 przez sapero Gaduła (4,100 p.)
co ma takiego Vue czego brakuje u Reacta?
1
komentarz 13 maja 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)
Chyba nie ma tekiej rzeczy. To po prostu inny pomysł na budowę aplikacji.
komentarz 14 maja 2018 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Double-binding inny pomysł na zarządzanie lifeCycle.

Metoda computed i watch (<3 - zero brzydkich observable).

Wejście menagmentStore wydaje się też łatwiejsze (jeżeli używamy Vuex).

Magistrala (aczkolwiek jej nie powinno się używać nadmiernie)
0 głosów
odpowiedź 14 maja 2018 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)
Vue generalnie wydaje się być (przynajmniej początkowo) łatwiejszy dla dużej ilości programistów. Mnie póki co nie przekonuje, bo jak ostatnio sprawdzałem to:
- templaty są "stringly typed" - IDE nie sprawdzi ich poprawności, nie odpalisz na tym typecheckera (jest jakiś PR w trakcie, ale coś chyba stoi to w miejscu),
- ogólnie templaty mnie nie przekonują, zresztą mają swoje ograniczenia, przez co Vue udostepnia też render z JSX - nie przepadam za takimi miksami,
- póki co chyba brak dobrego rozwiązania dla mobilek.

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 3,635 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2017 w JavaScript przez sapero Gaduła (4,100 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,053 wizyt
pytanie zadane 4 maja 2018 w JavaScript przez sapero Gaduła (4,100 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 152 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2018 w JavaScript przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...