• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

[PROBLEM Z UBUNTU] świeży system

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
649 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2018 w Systemy operacyjne, programy przez snilyer Użytkownik (590 p.)

Cześć, niedawno kupiłem laptopa Asus U36SD. Oto jego parametry:

  • i5-2410 (od 2.3GHz do 2.9GHz)
  • 6GB ram ddr3 (4+2)
  • nVidia GeForce GT 520M (1gb RAM) + Intel HD 3000
  • Dysk SSD Silicon Power S55 120GB 2.5" SATA3

Wiem że nie jest to maszyna do gier, ale wot blitz które jest dostępne na steam odpali w fajnych detalach. 

Krótko po instalacji najnowszego ubuntu już się zraziłem, system mimo dysku ssd musiał dostać krótką chwilę na odpalenie np. chrome, na win7 to się nie zdarzało. Jak się uruchomił to od razu mogłem korzystać z full prędkością:) Po zaktualizowaniu i ustawienu podstaw z filmika yt : 10 things to do after install ubuntu xx.xx w laptopie wentylator działa głośno, lekko się grzeje. Nie radzi sobie z chrome, jak mam odpalone yt + fb +  poczta to już ledwo zipie a wentylator jakby zawału dostał. Na win7 bateria chodzi ja cudo, jest wymieniona a jest to ten większy model gdzie jest 4400mah w 8komorach(?). Chcę się przesiąść na ubuntu gdyż jest to dystrybucja z największą pomocą dostępną na fb i na forach  i ze względu na możliwość zmian wizualnych i prostotę użytkowania. W win7 mi tego brakuje, a win10 nie zainstaluję bo posiadam klucz do win7 :(


Jeszcze mam pytanko, gdyż teraz mam win7 zainstalowane, ale będę próbować dalej z tym ubuntu. Jak podzielić dysk ssd na cały system? Jestem lajkiem w tym temacie. 

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc, i za przeczytanie moich wypocin

komentarz 12 maja 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
To starczy Ci te 30gb roota skoro nie zamierzasz instalować nieskończonej ilości programów :)
komentarz 12 maja 2018 przez snilyer Użytkownik (590 p.)
ostanie pytanko dot instalacji, mam wybór uefi czy legacy. Które wybrać jeśli mint będzie jedynym systemem?
komentarz 12 maja 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
Bez znaczenia
komentarz 13 maja 2018 przez draghan VIP (106,230 p.)

@snilyer, i jak tam, śmiga czy nie śmiga? :)

komentarz 15 maja 2018 przez snilyer Użytkownik (590 p.)
edycja 15 maja 2018 przez snilyer
@draghan, powiem ci tak, mam minta z KDE 18.3, lecz po pobraniu sterów od nvidii nie jestem w stanie wyłączyć lub wylogować się z puplitu przy użyciu podstawowych przycisków, zostaje tylko konsola i kill użytkownik

Ale od wczoraj mam problem, ustawiłmi sie trzyb oszczędzania i wtedy w panelu nvidia włączył mi się sterownik od intela(co wpłynęło mocno na wydajność) i żeby to zmienić muszę się wylogować, a przy kill to nie działa bo dalej jest intel ustawiony. Z tego co czytałem to jest to taki bug przy tym sterowniku Nvidia .

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 12 maja 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Jak nie będziesz dużo instalować programów to 20 GB Tobie powinno wystarczać.  6GB to nie jest tak dużo więc ja bym jednak ustawił partycję swap nawet na te 2 GB a potem obniżyć swappiness.
Nieznacznie lepiej wybrać uefi niż legacy, jednak nie wiem jak to jest z windows 7 i jak go masz zainstalowanego. W manjaro przy uefi polecali utworzyć specjalną partycję /boot/efi pod to.

Spróbuj tak:
- swap 2GB
/ 20-30 GB
/home reszta
W sumie się nie martw jak zainstalujesz to tylko niuanse. Mint i Ubuntu powinny działać tak samo, kwestia jakie środowisko Tobie się bardziej podoba. Jak wybierzesz Minta to instaluj wersję 19. Z racji że Minta opiera się na Ubuntu to większość problemów rozwiążesz szukając na forach Ubuntu. Bateria faktycznie może Tobie mniej trzymać na Linuksach- nie sprawdzałem tego, ale kilka razy słyszałem.
0 głosów
odpowiedź 28 maja 2018 przez prodigalSon Użytkownik (840 p.)
edycja 28 maja 2018 przez prodigalSon
Ubuntu to chyba najgorszy wybór to już lepsza będzie Fedora jak poszukujesz dystrybucji OOTB

Co do pomocy to najlepsze wsparcie społeczności ma Debian tylko trzeba sobie go samemu poskładać :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,297 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 470 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 685 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,080 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...