• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matematyka a informatyka

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,800 wizyt
pytanie zadane 11 maja 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez michalo368 Użytkownik (770 p.)

Witam!

Jestem świeżo po maturach i stoję przed wyborem kierunku studiów. W grę wchodzi informatyka i matematyka stosowana. Coraz bliżej jest mi do matematyki stosowanej z kilku powodów:

  • Według mnie matematyka coraz bardziej jest używana w informatyce: różne modele matematyczne w informatyce, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe , symulacje itd.
  • Na informatyce uczy się materiału z różnych dziedzin, mi bliżej jest do używania głównie programowania jako narzędzia min. w uczeniu maszynowym (python, c++)
  • Według mnie matematyka to wszystko co nas otacza, im bliżej ją poznam tym bliżej mi będzie do poznania otaczającego mnie świata i podstawowych relacji między obiektami
  • Rozwinie to moje myślenie abstrakcyjne i logiczne 

Zaznaczam że myślę o matematyce głównie w połączeniu z uczeniem maszynowym, modelowaniem, symulacjami.

Co o tym myślicie? 

Pozdrawiam! :D 

komentarz 26 sierpnia 2018 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Sensowny post, dużo sensowniejszy niż większość podobnych. Co Pan ostatecznie wybrał?
1
komentarz 9 września 2018 przez michalo368 Użytkownik (770 p.)
Ostatecznie wybrałem matematykę stosowaną. Wakacje przeplatam z pracą za granicą, nauką ML, statystyki oraz matematyki. Pozdrawiam ;)

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 12 maja 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Jak jesteś zdeterminowany, to na Twoim miejscu wybrałbym matematykę. Z mojego doświadczenia wynika, że to co napisali koledzy jest tylko częściowo prawdą. Większość podstawowych bibliotek jest już napisana, ale pojawiają się problemy, których nie da się rozwiązać z użyciem dostępnych narzędzi. Problemy te są związane z dziedzinami, które wymieniłeś. Ponadto zobacz sobie portal https://www.kaggle.com/competitions, są tam zadania wraz z wyceną dla różnych agencji/firm. Zastanów się ilu programistów jest w stanie je rozwiązać. Według mnie niewielu.

Matematyka rozwija myślenie abstrakcyjne, bardziej niż programowanie. Dzięki temu potem programowanie jest dużo łatwiej zrozumieć, ponieważ jesteś w stanie analizować nie tylko algorytmy, ale abstrakcja sama w sobie nie stanowi problemu. Matematyka jest królową nauk i naprawdę jest wszędzie w naszym życiu. Przykładowo rozumiejąc szereg i transformatę Fouriera jesteś w stanie zająć się analizą sygnału, która ma zastosowanie w medycynie, nauce, telekomunikacji czy wojsku.

Wybierz matematykę. Po 10 latach kodowania stron internetowych będzie Ci trudno zrozumieć wyższą matematykę. Łatwiej będzie przesiąść się z matematyki na programowanie.

komentarz 12 maja 2018 przez michalo368 Użytkownik (770 p.)
Właśnie takim tokiem myślenia się kieruję. Oczywiście przy nauce matematyki cały czas planuje rozwijać umiejętności programistyczne. Myślę że  z matematyką w przyszłości będzie to solidne połączenie otwierające wiele dróg. Dziękuję za radę!
komentarz 12 maja 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
edycja 12 maja 2018 przez RafalS

@Benek, zgadzam się w 100%, aczkolwiek sęk leży w determinacji. Nauka we własnym zakresie - łatwo się mówi, bardzo ciężko realizuje. Sam wielokrotnie mówiłem sobie, że czegoś tam się pouczę na wakacjach i owszem zabierałem się za to, ale w momentach gdy trafiałem na jakiś beznadziejny problem, nad którym trzeba było siedzieć godzinami i moje słownictwo schodziło do rynsztoka to po prostu odpuszczałem, czego nie mógłbym zrobić gdyby od tego zależało zaliczenie przedmiotu na studiach, a nawet czasem wystarczyłaby nagroda w postaci lepszej oceny.
Determinacja w tym podejściu musiałaby być dodatkowo duża, bo wiadomo jak teraz się mówi - będę się uczył matematyki a w wolnych chwilach uczył programowania. Generalnie rzecz biorąc idealny scenariusz. Jednak studia matematyczne same w sobie będą wymagające i nawet jeśli nie ograniczy Cię czas to na pewno będziesz miał dużo mniej siły i ochoty do nauki programowania. Nauka na studiach nie zawsze jest taka kolorowa jak się wydaje. Czasem trafia się na kiepskiego profesora, który np wymaga wykuć na pamięć jego notatki, w których dodatkowo są błędy, ale trzeba się ich nauczyć, bo pójdziesz potem na poprawę i co? Powiesz mu, że to on wielki profesor doktor habilitowany popełnił błąd a Ty napisałeś dobrze?
Po takich akcjach Twoja motywacja do rozwoju i nauki spada drastycznie. I rozumiem, że wracasz z takiego egzaminu i uczysz się programować :D.

Według mnie to co próbujesz osiągnąć może skończyć się na dwa sposoby - albo osiągniesz wielki sukces - zostaniesz bardzo dobrym programistą i osiągniesz coś w życiu, albo sromotną porażke - nie dasz rady jednocześnie programować i uczyć się matematyki i będziesz musiał poświęcać programowanie na rzecz uczelni. Wybór należy do Ciebie

komentarz 12 maja 2018 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

@Benek, zgadzam się w 100%, aczkolwiek sęk leży w determinacji. Nauka we własnym zakresie - łatwo się mówi, bardzo ciężko realizuje.

Jest to możliwe. Sprawdź sobie konta na githubie ludzi, którzy ukończyli doktoraty na ścisłych kierunkach.

komentarz 12 maja 2018 przez michalo368 Użytkownik (770 p.)
Panowie, bardzo dziękuję za waszą opinię. Na pewno wezmę to co napisaliście pod uwagę w wyborze kierunku. Od początku programowania uczyłem się na własną rękę, problemy z tym związane w większości pokonywałem przez analizę problemu i jego zrozumienie. Programowanie to moja pasja którą cały czas rozwijam więc nie boję się że nie dam rady w przyszłości lub zostanę w tyle. Pozdrawiam gorąco!
+1 głos
odpowiedź 11 maja 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Na pewno używane jest myślenie logiczne na masową skale

Ale co do matematyki w jej klasycznej formie, czyli to całe liczenie... w większości przypadków ogranicza się to do poziomu wymaganego do zdania podstawówki

Co do uczenia maszynowego itd
Tutaj występuje matematyka, ale jak w większości oprogramowania jest ukryta w bibliotekach, z których programista może korzystać bez znajomości matematyki

Matematyka jest używana na masową skale w m.in produkcji gier, gdzie trzeba używać sztuczek magicznych (matematycznych) na masową skale do optymalizacji i prawidłowego działania fizyki świata
(samo dobre oświetlenie otoczenia z wieloma obiektami jest dość problematyczne, jeśli gra ma działać w 40-60 klatkach na przeciętnym "dobrym" komputerze)

Podsumowując
W mocnej większości rynku tej matematyki nie ma zbyt dużo, nawet jak wydawać by sie mogło że gdzieś jest, to zawsze da sie to jakoś obejść
Jednak są pewne dziedziny, gdzie matematyka jest podstawą - wspomniane wcześniej gry
+1 głos
odpowiedź 11 maja 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
edycja 12 maja 2018 przez RafalS
Matematyka nie da Ci az tak duzo w programowaniu jak myslisz. Nawet jesli jest potrzebna to na nie jakims kosmicznym poziomie magistra matematyki stosowanej. Jesli faktycznie chcesz programować to programuj, a nie dowodź twierdzen, bo to bardzo okrezna droga. Nie twierdzę, że nie rozwiniesz sie na matematyce, ale czasem nie ma to jak doświadczenie z programowaniem i ogolna wiedza informatyczna. Zazwyczaj trzeba jakis dziwny blad wytropic lub po prostu googlowac a nie wymyślać kto wie jakie magiczne rozwiazania z wykorzystaniem matematyki wyższej.

EDIT: po przeczytaniu reszty wypowiedzi jestem przychylny temu rozwiązaniu, ale tylko jeśli masz bardzo dużą determinacje żeby programować. Studia matematyczne są ciężkie i może się okazać, że braknie Ci ochoty na nauke programowania jak będziesz miał setki dowodów do rozwiązania na wczoraj, bo inaczej odpadniesz z roku. Aczkolwiek gdyby Ci się to udało to mógłbyś nawet coś osiągnąć w życiu :D. Ale pamiętaj, żeby spytać samego siebie czy będziesz miał odpowiednią determinacje, bo to ona jest najsłabszym ogniwem tego rozwiązania. Nie oceniam - mówie z własnego doświadczenia i obserwacji. Może jesteś zdeterminowany i będziesz siedział po nocach tylko po to, żeby się czegoś nauczyć i zostaniesz drugim Elonem Muskiem.
komentarz 12 maja 2018 przez michalo368 Użytkownik (770 p.)
Dziękuję za opinie. Cały czas rozwijam umiejętności programistyczne. Myślę jednak że obecnie matematyka nie jest wystarczająco doceniana. Nie da się nie zauważyć że zaczyna mieć coraz większy udział w programowaniu chociażby przy sztucznej inteligencji czy wszelkich symulacjach lub algorytmach predykcyjnych. Myślę również że coraz bardziej połączenie narzędzi informatycznych i matematyki będzie wykorzystywane w przyszłości. Ale to moje skromne zdanie. Pozdrawiam! :D
komentarz 12 maja 2018 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
Ale sztuczną inteligencją zajmuje się 0.01% programistów albo mniej (IMHO :P)
komentarz 12 maja 2018 przez michalo368 Użytkownik (770 p.)
Ja własnie planuje być w tym 0.01% XD
komentarz 12 maja 2018 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
Powodzenia, ja jak byłem mały to chciałem pracować w NASA
komentarz 12 maja 2018 przez michalo368 Użytkownik (770 p.)
Myślę że nie doceniasz rozwoju dziedzin związanych z sztuczną inteligencją, jakby się rozejrzeć towarzyszy nam ona na co dzień a ktoś to musi tworzyć, prawda? I jakby nie patrzeć cały czas się rozwijamy a z tym się wiąże zapotrzebowanie na specjalistów od np. Data science czy big data ;)
komentarz 12 maja 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Zgadzam się, że sztuczna inteligencja się rozwija i to nie będzie 0.01% programistów. Jednak największy problem studiowania jednego a uczenia się na własną rękę drugiego leży w determinacji. Studia matematycznie nie będą łatwe i jak przycisną Cię na uczelni to nie będziesz miał siły programować. Osobiście uważam, że najlepszym pomysłem na naukę programowania jest pójście na jakaś nie za wymagającą uczelnie poznać ludzi i po papier a uczyć się na własną rękę. Jednak wiadomo jak to wygląda w praktyce. Człowiek jest leniwy. Ja widzę po sobie, że presja "ucz się bo Cię wywalimy", albo chociażby nagrody "ten temat projektu jest na 5 reszta na max 4" dużo dają. Nie potrafiłbym się tak sam z siebie przycisnąć jak na sesji przed egzaminami.?
Z nauką we własnym zakresie wszystko jest spoko dopóki nie trafisz na jakiś beznadziejny problem, który nie idzie, nie chce działać i prawdopodobnie bez presji ze strony studiów odpuścisz a studenci czasem pospamują na fejsie tekstami "inżyniera mi się zachciało", ale koniec końców rozwiążą dany problem, bo trzeba zaliczyć.
komentarz 12 maja 2018 przez michalo368 Użytkownik (770 p.)
Rozumiem co masz na myśli. Na pewno sporo w tym prawdy. Ciężko mi się w pełni adekwatnie odnieść do podanych sytuacji ze względu na to że studia dopiero przede mną. Jednak skłamałbym gdybym powiedział że nie jestem osobą ambitną. Już od nauki podstaw programowania pojawiały się problemy na mojej drodze nauki, które na tamten moment były dla mnie pewną przeszkodą w dalszej nauce (np zrozumienie pętli zagnieżdżonych w c++). Jednak wiedziałem że jeżeli nie przysiądę i nie zrozumiem materiału to dalsza nauka będzie bardzo ciężka. Cały czas pojawiają się na mojej drodze problemy czy to przy uczeniu maszynowym, czy przy rozwiązywaniu zadań algorytmicznych po problemy związane z pisaniem aplikacji mobilnej, jednak ciężko mi jest się nawet w tych najmniejszych rzeczach poddać i uznać wyższość problemu. Jedyny problem w samodzielnym uczeniu programowania który mi przychodzi do głowy to jest brak właściwego nakierowania i selekcji rzeczy ważnych. Myślę jednak że z pomocą osób bardziej doświadczonych i to dało by się rozwiązać. Pozdrawiam!
+1 głos
odpowiedź 11 maja 2018 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
edycja 12 maja 2018 przez criss

Skoro zamierzasz traktować język programowania "tylko" jako narzędzie, to też skłaniałbym się ku matematyce stosowanej. Na infie będą cię męczyć hardwarem z jednej strony i z drugiej - hi-levelowymi frameworkami do pisania okienek do klikania. Obydwie rzeczy raczej mało cie obchodzą (z tego, co zrozumiałem), więc IMHO zdecydowanie matma.

 mi bliżej jest do używania głównie programowania jako narzędzia min. w uczeniu maszynowym (python, c++)

Python zdecydowanie bardziej się nadaje do takiego podejścia. C++ jest dla ludzi, którzy może nie tyle koniecznie wiedzą co robią, ale chcą wiedzieć co robią (mówię o sprzęcie, nie chce ujmować całej matmie i ML). Python po prstu zrobi to co chcesz i więcej nic cie nie obchodzi, a o tym chyba mówisz? 

komentarz 12 maja 2018 przez michalo368 Użytkownik (770 p.)
Tak, mniej więcej mi o to chodzi :D Może z tego co napisałem nie do końca wynika ale już jakiś czas tworzę różne projekty w obydwu językach i się zgadzam z tym co napisałeś. Dzięki!
0 głosów
odpowiedź 12 maja 2018 przez Storm Obywatel (1,570 p.)
A dobry gościu jesteś z matmy? :D Bo wiesz że w Polsce studia matematyczne wymagają sporo teoretycznych bzdur, które nie przydadzą się przy machine learning. Ogólnie jak myślisz o sztucznej inteligencji to faktycznie musisz ogarniać tematyki naukowe, analizę danych itp. Trzeba mieć mocną głowę i najlepiej PhD aby wiedzieć co dzieje się w deep learning. Deep learning to temat naukowy i z racji tego wymaga wiedzy naukowej -> matematycznej.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 694 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 867 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 386 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...