• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zbyt wolno działający laptop

Object Storage Arubacloud
0 głosów
517 wizyt
pytanie zadane 8 maja 2018 w Sprzęt komputerowy przez tayson303 Nowicjusz (120 p.)
Witam serdecznie!

Jestem (nie)szczęsliwym posiadaczem laptopa Lenovo B70.

Procesor Intel Core i7- 5500U 2.4 GHz, karta graficzna GeForce 920M, 12GB RAM, Windows 7 64 bit, dysk 1TB HDD.

Od bardzo długiego czasu zauważyłem, że komputer zwłaszcza po uruchomieniu bądź wyłączeniu ze stanu czuwania musi się "rozgrzać" tzn. potrzebuje około 5-10 minut by zacząć pracować płynnie. Podczas rozruchu systemu jedynymi aplikacjami na autostarcie to antywirus Avast. Postawiłem jakiś czas temu system od nowa lecz niestety problem powrócił. System jest na osobnej partycji, moje pliki staram się trzymać na innych. Często komputer czyszczę CCleanerem, robię defragmentacje dysku, jednak czuję że to troche leczenie syfa pudrem.

Polecacie wgrać nowszy system (powiem szczerze, że wołałbym tego nie robić- jestem zbyt przyzwyczajony do tego), zainwestać w dysk SSD, format, jakieś inne porady?

Mimo że laptop ma już ponad 2 lata uważam, że to nadal dobry sprzęt i nie powinien chodzić tak powoli, 2 lata temu przeszedłem na nim Wiedźmina 3 (chociaż ustawienia były na ultra low :D ). Na chwilę obecną potrafi się ścinać przy grze w League of Legends, strasznie sie grzeje, a bywają takie dni że chodzi jak żyletka- innymi słowy trochę "humorzasty" zrobił się ten komputer.

Liczę na Waszą pomoc! Pozdrawiam ;)

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 8 maja 2018 przez Igor Gawrys Stary wyjadacz (12,460 p.)
W tym przypadku najlepszym sposobem na przyśpieszenie laptopa będzie dysk ssd tak samo było w przypadku mojego laptopa dopóki miałem dysk hdd chodził on źle a parametry nie były niskie.
0 głosów
odpowiedź 8 maja 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
edycja 8 maja 2018 przez k222
Rzeczą o której nie wspomniałeś, a może istotnie pomóc, jest fizyczne wyczyszczenie laptopa z kurzu - trzeba go po prostu rozkręcić i jakimś sprężonym powietrzem przedmuchać bo możliwe że kurz się gdzieś w układzie chłodzenia pozbierał i przeszkadza w wentylacji, co prowadzi do nagrzewania i spowolnienia pracy systemu.

Inna rzecz to dysk - dyski mają ograniczoną żywotność, co prawda wydaje mi isę że 2 lata to za krótko żeby się jakoś wyraźnie zużył, ale na pewno włożenie SSD dodałoby skrzydeł komputerowi.

Nigdzie też nie wspomniałeś jaki masz system - jeżeli Windows to nie musisz koniecznie wgrywać nowszego, ale dobrym ruchem była by reinstalacja systemu, jak masz licencję to możesz to zrobić z płytką albo pendrivem, generalnie czasem to najprostrzy sposób na rozwiązanie problemu.

Inna rzecz to wirusy i malware które działa w tle, co prawda antywirus powinien takie coś wykryć no ale ... takie coś reinstalacja systemu też by naprawiła.
0 głosów
odpowiedź 9 maja 2018 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)

1. Czyszczenie i wymiana pasty termoprzewodzącej.
2. Zakup SSD na system np. Samsung 860 EVO 250GB za 299zł!
3. Sprzedanie kości 4GB RAM i wymiana jej na 1x8GB (kup na olx/allegro) tak by razem działały w Dual Channel.

Stosuję linki partnerskie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 680 wizyt
pytanie zadane 11 grudnia 2018 w Urządzenia mobilne przez jakubmark Początkujący (370 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 501 wizyt
pytanie zadane 4 października 2018 w Urządzenia mobilne przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 325 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Milo Obywatel (1,180 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,539 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...