• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Raspberry Pi SSH - "No route to host"

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
999 wizyt
pytanie zadane 4 maja 2018 w Sieci komputerowe, internet przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Witam, zainstalowałem na raspberry pi 3b+ najnowszą wersję raspbiana (wersję lite), skonfigurowałem podstawowe rzeczy, wszystko zaktualizowałem. Przy próbie połączenia się z pi za pomocą laptopa przez ssh (ssh pi@192.168.1.11) po kilku sekundach pokazał się błąd: "ssh: connect to host 192.168.1.11 port 22: No route to host".
Raspberry Pi i Laptop są podłączone przez wifi do tej samej sieci.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 4 maja 2018 przez niezalogowany
Aktywowałeś ssh w raspi-config?
komentarz 4 maja 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Tak
komentarz 4 maja 2018 przez niezalogowany
Z rpi możesz się połączyć z innymi urządzeniami?
komentarz 4 maja 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Przy próbie połączenia się z laptopem dostaję błąd: "Destination host unreachable".
(Samo Pi ma dostęp do internetu)
komentarz 4 maja 2018 przez niezalogowany
komentarz 4 maja 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Częściowo udało mi się naprawić mój problem łącząc się z "głównym" routerem w domu i wszystko działa, ale dalej nie wiem co jest problemem w innych routerach.
0 głosów
odpowiedź 4 maja 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Rozumiem, że konfigurowałeś będąc podpiętym bezpośrednio? (monitor + klawiatura). Internet działa na maszynie? Co pokazuje się po wpisaniu ifconfig?

Możesz spingować malinkę?
komentarz 4 maja 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Częściowo udało mi się naprawić mój problem łącząc się z "głównym" routerem w domu i wszystko działa, ale dalej nie wiem co jest problemem w innych routerach.

Nie zamykam tematu, ponieważ chciałbym dowiedzieć się co jest nie tak z innymi routerami.
komentarz 4 maja 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Czyli posiadasz kilka routerów w jednej sieci i są one zmostkowane? Czy może masz jednak kilka sieci?

Chętnie spróbuję pomóc, ale musiałbym się czegoś dowiedzieć o strukturze sieci w Twoim domu.

Czy Twój laptop jest też na stałe podłączony do głównego routera?
komentarz 4 maja 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Posiadam router (1), do niego jest podłączony kablem kolejny router (2), dodatkowo mam jeszcze (nie wiem jak to się fachowo nazywa) urządzenie wpięte w kontakt działające jak router (beż żadnych kabli) (3). Wszystkie mają chyba wspólną sieć (nie działa (1) to nie działa żaden).

Jeżeli laptop i Pi są podłączone przez wifi do (1) wtedy mogą się nawzajem pingować, jeżeli do (2) lub (3) wtedy po kilku sekundach dostaję błąd: "Destination host unreachable".
komentarz 4 maja 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Co to znaczy, że jeśli nie działa router pierwszy, to nie działają inne? Nie ma Internetu? Nie można się z nimi połączyć/nie dostają konfiguracji sieciowej?

Bo z tego co mi piszesz (mają chyba wspólną sieć), to mam przeczucie, że jednak mogą pracować w dwóch różnych sieciach. wink

Router pierwszy z routerem drugim są połączone w jaki sposób? Przewód idzie od portu LAN pierwszego routera do portu LAN drugiego routera, czy może do portu WAN tego drugiego routera? Masz na drugim routerze włączony, czy wyłączony serwer DHCP? Czy drugi router jest ustawiony w tryb mostu (bridge)?

komentarz 4 maja 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

Co to znaczy, że jeśli nie działa router pierwszy, to nie działają inne? 

Jak wyłącze pierwszy router, "znika" jego SSID, reszte normalnie widać, ale "nie dają" internetu. 

Router pierwszy z routerem drugim są połączone w jaki sposób?

Są połączone kablem ethernet.

Przewód idzie od portu LAN pierwszego routera do portu LAN drugiego routera, czy może do portu WAN tego drugiego routera?

Jak ethernet to chyba od portu LAN pierwszego do portu LAN drugiego. 

Masz na drugim routerze włączony, czy wyłączony serwer DHCP? Czy drugi router jest ustawiony w tryb mostu (bridge)?

Nie podłączałem routerów, robił to ktoś inny więc nie wiem. 

Bo z tego co mi piszesz (mają chyba wspólną sieć), to mam przeczucie, że jednak mogą pracować w dwóch różnych sieciach.

Nie wiem czy to o to chodzi, ale jak urządzenia łączą się z pierwszym routerem dostają IP 192.168.0.XXX, jeżeli z drugim to 192.168.1.XXX itd.

komentarz 4 maja 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Nie wiem czy to o to chodzi, ale jak urządzenia łączą się z pierwszym routerem dostają IP 192.168.0.XXX, jeżeli z drugim to 192.168.1.XXX itd.

No to tak, o to chodzi. Dzięki. wink

Po prostu nie masz jednej wspólnej sieci. Jeżeli chcesz mieć takową, powinieneś zmostkować drugi router z pierwszym, po uprzednim wyłączeniu serwera DHCP - ale jak się nie mylę, to powinno być takie połączenie R1: LAN, R2: WAN (w sumie zapewne takie jest). Ewentualnie możesz spróbować połączyć je LAN-LAN i wyłączyć serwer DHCP, ale nie wiem co z tego wyjdzie.

komentarz 4 maja 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

Po prostu nie masz jednej wspólnej sieci.

Tylko dalej nie rozumiem czemu jeżeli oba urządzenia są podłączone do pierwszego routera czyli oba mają IP 192.168.0.XXX to mogą się wzajemnie pingować, ale jeżeli są podłączone do drugiego, czyli oba mają IP 192.168.1.XXX to nie mogą się wzajemnie pingować.

Z tego co wiem to w jednej i w drugiej sytuacji są w tej samej sieci (albo podsieci?), więc powinny się nawzajem "widzieć" niezależnie od tego do jakiego routera są razem podłączone.

komentarz 4 maja 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Obydwa urządzenia podłączasz bezpośrednio do drugiego routera? Bo jeżeli tak, to bardzo dziwne.
komentarz 4 maja 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Do pierwszego jak i do drugiego routera oba urządzenia są podłączane tak samo (przez wifi).
0 głosów
odpowiedź 5 maja 2018 przez Polek Nowicjusz (240 p.)

A czy brałeś pod uwagę że na jednym z ruterów może wystąpić blokada połączenia ssh ? i kolejna sprawa jaką masz maskę sieci po podłączeniu do jednego rutera i później drugiego? Ewidentnie problem leży w sieci domowej i tak jak Eryk Andrzejewski sugerował warto prze konfigurować całą siec na spójną całość

komentarz 5 maja 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

Już pisałem Erykowi, że nie ja konfigurowałem całą sieć w domu, więc w tym temacie mało mogę sprawdzić/zmienić, ale może być tak jak mówisz, że jest jakaś blokada ssh.

i kolejna sprawa jaką masz maskę sieci po podłączeniu do jednego rutera i później drugiego? 

Jak to sprawdzić? 

komentarz 5 maja 2018 przez niezalogowany
ifconfig i tam masz netmask przy wlanx jeżeli przez wifi a ethx przy połączeniu kablowym.

Konfiguracje routera masz najczęściej pod jego ip. Możesz sprawdzić adres routera route -n
komentarz 5 maja 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
W pierwszym routerze maska sieci to 255.255.255.224
A w drugim 255.255.255.0

Teraz zauważyłem też, że jeśli Pi jest połączone z pierwszym routerem, urządzenia połączone z drugim routerem mogą bez problemu się z nim łączyć, w drugą stronę to nie działa.

Czyli wychodzi na to, że urządzenia połączone z drugim routerem nie mogą być pingowane, ale mogą pingować urządzenia z pierwszego routera.

Co to może znaczyć?
komentarz 5 maja 2018 przez niezalogowany
Jeżeli jest inna maska to znaczy że należą do innych sieci. Najprościej podłączać rpi i komputer do tej samej sieci i nie powinno być problemów.
komentarz 5 maja 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Ok, ale mi głównie chodzi o to, że urządzenia połączone z pierwszym routerem mogą być pingowane, a te połączone z drugim już nie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 93 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 437 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 421 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2017 w Sprzęt komputerowy przez Undisputed Gaduła (3,040 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...