• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

dalsza nauka w technikum informatyk czy mechatronik

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,521 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Partyjny Obywatel (1,170 p.)
edycja 3 maja 2018 przez Partyjny
Witam, jestem obecnie uczniem 3 klasy gimnazjum i teraz stoję przed wyborem dalszej szkoły. Przez ponad rok byłem nastawiony na technikum informatyczne, lecz na dniach otwartych szkoły do której planuję iść, bardziej "przemówił do mnie" kierunek technik mechatronik. Z informatyki miałem jedynie styczność z naprawianie komputerów i programowaniem w c++ proceduralnym i obiektowym potem Java i teraz kodzę na androida.
Natomiast z mechatroniką nie miałem nigdy nic do czynienia. Zdaję sobie sprawę z tego że na który kierunek bym nie poszedł będzie dużo do nauki, lecz absolutnie nie chcę się kierować przekonaniem że tu będzie lżej. Bo naprawdę chciałbym się nauczyć konkretnych rzeczy.
I teraz mam do Was pytanie, co Wy byście zrobili na moim miejscu?
1
komentarz 3 maja 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Łohoho, gimnazjum a Ty już C++ proceduralnie i obiektowo, do tego Java i Android. Szanuje :D. Ja to w gimnazjum nie wiedziałem co to programowanie xD
komentarz 3 maja 2018 przez JAKUBW Nałogowiec (33,470 p.)
A najgorsze jest to że to że jego wiedza dot. programowania nie zostanie wykorzystana w technikum informatycznym. Albo jak już to w niewielkim stopniu. Mówię z własnego doświadczenia, też bowiem na koniec gimnazjum ogarnialem już mniej więcej C++, chciałem przejść na C# i Xamarin, ale jednak poszedłem w Java (teraz bardziej Kotlin) i choć robię projekty dla siebie to technikum w ogóle nie wykorzystuje tej wiedzy. Przynajmniej moje takie jest.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 3 maja 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

Witam,
spokojnie, nie jesteś jedyny, który staje przed podobnym wyborem. Na tym forum już podobnych postów było sporo i tak naprawdę nikt za Ciebie decyzji nie podejmie. Jak ja byłem na Twoim miejscu to rozpisałem sobie na kartce wszystkie za i przeciw i tam gdzie więcej wyszło za to tam poszedłem.
Więc rozpisz sobie według swoich kryteriów za i przeciw. Możesz poczytać sobie programy nauczania z technika informatyka i technika mechatronika (przykładowe są dostępne na ORE), zobaczyć co konkretnie będzie nauczane na tych kierunkach.
Zawsze mówię, żeby uczyć się tego, co się lubi, co nas "kręci", więc tutaj powiem Ci tak samo. I nie sugeruj się, że z informatyki coś tam kumasz a z mechatroniki nic. Po to się idzie do szkoły, żeby się czegoś nauczyć:).
I tak na koniec, moim zdaniem, łatwiej się nauczyć czegoś z informatyki samemu niż z mechatroniki... może to Ci coś pomoże:)
Powodzenia!
P.S. Pamiętaj, że zawsze można zmienić kierunek, jeśli dany nie odpowiada.

komentarz 3 maja 2018 przez Partyjny Obywatel (1,170 p.)
Dziękuję Ci bardzo, za porady i dodanie otuchy :D
komentarz 3 maja 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Nie ma sprawy :)
+1 głos
odpowiedź 3 maja 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Według mnie dni otwarte to kiepskie źródło danych. Przypominam, że zwiastuny do nawet największych gniotów zapowiadają całkiem niezły film. Nie szedłbym tam tylko ze względu na dobry marketing. Sprawdź programy nauczania, poszukaj opinii absolwentów.

Na oko mogę też dodać, że skoro miałeś tyle wspólnego z informatyką i wygląda na to, że z własnej nieprzymuszonej inicjatywy klepiesz sobie kod pod androida to musi Cię to choć trochę interesować, a skoro tyle technologii poznałeś na tak wczesnym etapie to musisz być w tym dobry. Wniosek jest prosty interesuje Cię to i jesteś w tym dobry :D A tak na marginesie dodam, jakby ktoś jeszcze nie słyszał - finansowo też opłaca się programować :D. Czego chcieć więcej?
Pamiętaj też, że technikum informatyczne nie oznacza wyboru jednej konkretnej posady. Ilość różnorodnych stanowisk kryjących się pod słowem informatyk czy nawet programista jest ogromna. Jak Ci się coś znudzi to zmieniasz dziedzinę, tym bardziej, że w obecnej sytuacji na rynku nie trzeba się kurczowo trzymać posady jak się już ją dostanie w obawie, że nie znajdzie się kolejnej.
0 głosów
odpowiedź 24 listopada 2019 przez JuniorPL Użytkownik (770 p.)
Absolutnie odradzam kierunek mechatronik. Jako absolwent tego kierunku mogę powiedzieć że tematyka mechatroniki jest zbyt szeroka jak na nukę w technikum. Obejmuję zagadnienia związane z mechaniką (np. obliczanie wytrzymałosci nitów), warszaty z obróbki materiałów, porzez elektrykę, elektronikę, pneumatykę oraz elemnty informatyki np. pisanie programów w na sterowniki PLC w języku ladder diagram. Moim zdaniem kierunek zbyt szeroki, przez co wszystkie informacje są pobieżne.

Podobne pytania

92,568 zapytań

141,421 odpowiedzi

319,629 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...