• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
693 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Chin780424 Początkujący (320 p.)
Witam ;),

w przyszłości chciałbym zostać programistą(hardware u mnie leży) i stoję przed wyborem szkoły ponadgimazjalnej. Jeszcze niedawno mój wybór był oczywisty i było nim TI, ale w ostatnich dniach słyszałem dużo opinii, że programiści raczej powinni iść do liceów. Wiem, że było wiele takich tematów, jednak czuję, że mój przypadek jest dość wyjątkowy. ;)

Zastanawiam się nad:

1) TI, które jednak stoi na dość wysokim jak na technika poziomie(Kwiatek, Dębica), w miarę wysokie wyniki matur, umożliwia darmowe zdanie certyfikatu CISCO(chyba CCENT, choć nie jestem tego pewien) oraz jego uczniowie osiągają sukcesy w różnych konkursach

2) Mat-fiz w ogólniaku

 

Jeśli chodzi o mój poziom, to ogarniam OOP i coś tam stukam np. w C# (WPF), CPPku lub coś tam w webmasterce, więc nie wiele nowego nauczę się na lekcjach w technikum :/ Proszę o pomoc, a raczej utwierdzeniu mnie w wyborze TI ;)

4 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 3 maja 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
wybrane 3 maja 2018 przez Chin780424
 
Najlepsza

Chyba każdy myśli, że jego przypadek jest wyjątkowy, ja również tak myślałem. Ale w praktyce to nie spodziewałbym się na Twoim miejscu jakichś wyjątkowych odpowiedzi. Jeden powie, żebyś szedł do technikum, bo on był i było dobrze. Drugi powie, żebyś nie szedł do technikum, bo on był i było źle. Trzeci powie, żebyś szedł do technikum, bo on był w liceum i było mu tam źle, a czwarty powie, żebyś szedł do liceum, bo on był i było dobrze. Piąty powie, że to nie ma znaczenia, bo po zawodówce też znajdziesz robotę.

Może i w technikum się za bardzo programowania nie nauczysz. Ale możesz nauczyć się sporo innych rzeczy - ja na przykład nauczyłem się czegoś, za co sam bym się w życiu chyba nie zabrał (sprzętówka, grafika). Wiem, że na lekcjach były poruszone co najwyżej podstawy, ale myślę, że wystarczające do codziennego żywota.

Jeżeli chcesz skupić się wyłącznie na programowaniu i masz głęboko gdzieś całą resztę, no to wybierz liceum. Ale ja mogę polecić Ci technikum.

Tylko, że każda szkoła jest inna - w mojej jest dobrze, w innej niekoniecznie.

0 głosów
odpowiedź 3 maja 2018 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Niczego nowego nie nauczysz się w technikum. Idź po prostu do liceum - będziesz miał rok więcej życia.
0 głosów
odpowiedź 3 maja 2018 przez Jakub Olszak Użytkownik (540 p.)
Aktualnie jestem na pierwszym roku informatyki stosowanej, większość ludzi z grupy, w której jestem jest po jakimś technikum informatycznym. Czuję dużą różnicę w poziomie tego co oni potrafią a co ja. Nie mówię, że w liceum było źle tylko moim zdaniem jeśli będziesz chciał mieć łatwo na studiach to będziesz musiał sam przysiąść do programowania w liceum, bo jeśli nie będziesz nic robił w tym kierunku, tylko tyle co na lekcjach informatyki to będzie Ci ciężko ogarnąć wszystko od razu na studiach. Mówię to po obserwacji innych ludzi, sam kończyłem liceum, przy programowaniu siedziałem sam, może nie wiadomo jak dużo jednak miałem solidne podstawy gdy poszedłem na studiach i w miarę daję radę. Wiem tylko tyle że jakbym miał jeszcze raz wybierać i miałbym w okolicy dobre technikum informatyczne to na pewno bym do niego poszedł (u mnie technikum było lipne więc po prostu nie miałem większego wyboru).
komentarz 3 maja 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
idąc dalej, jeśli na studia pójdziesz żeby tylko zaliczać testy, a nie bo to lubisz, też nic po tym nie będziesz miał

kluczem jest właśnie uczenie się samodzielne
masa osób idzie do tego technikum żeby mieć łatwiej na studiach, bo te podstawy będą już znać
ale poco im studia, skoro kompletnie nic nie ogarniają z kierunku, na który tak bardzo chcą iść?
można powiedzieć że dla papieru, ale czy ten papier w dzisiejszych czasach cokolwiek daje? co z tego że ktoś ma papiery, skoro na rozmowie nie wykazuje żadnej wiedzy

spotykałem się z sytuacjami, gdzie pan magister miał zbliżoną (czasami nawet mniejszą) użyteczną wiedzę do 17 latka, który po prostu klepał sobie coś w domu
komentarz 3 maja 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
edycja 3 maja 2018 przez RafalS
A u mnie bylo calkiem na odwrot :D Ludzie z technikum gorzej radzili sobie z matematyka i fizyka i przez to bylo im cieze, bo na początku malo co jest informatyki na informatyce. Co do samego programowania to racja, na pierwszym roku ludzie po technikach mieli luz na wstepach do algorytmow czy programowania, ale reszta bardzo szybko nadgonila i poziom sie wyrównał jesli chodzi o programowanie. Trzeba jednak przyznać, ze ludzie po technikach byli o niebo lepsi w sprzetowych sprawach.
komentarz 3 maja 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
I zdecydowanie chciałbym zdementowac tezy jakoby studia informatyczne wymagaly jakiejs wielkiej wiedzy wstepnej. Ja poszedłem prawie z zerową i nie bylo zle. Uprzedzając zarzuty o poziom uczelni dodam, ze tez studiuje informatyke stosowana na AGH. Wiadomi jest latwiej gdy juz wszystko umiesz, ale nie na tyn polega nauka :D
komentarz 3 maja 2018 przez Jakub Olszak Użytkownik (540 p.)
Zgadzam się, można iść z praktycznie zerową wiedzą i jeśli regularnie się uczysz to ogarniesz materiał.
0 głosów
odpowiedź 3 maja 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Technikum za dużo nie nauczy

To bardziej kwestia tego, co wolisz robić w czasie lekcji
Grzebanie przy kompie, jakaś konfiguracja serwera, jakieś zabawy z systemem
Czy nauka geografii/chemii/historii czy czegoś jeszcze innego

Pod względem zawodowym technikum dało mi wiedzę na poziomie swobodnej i luźnej nauki przez tydzień... może dwa
Ale w moim przypadku dużo ciekawszą opcją było grzebanie przy kompie, niż siedzenie w ławce

Nie patrz na szkołe średnią jako "drogę do lepszego świata", bo nie będzie, ten wybór nie jest tak ważny, jak wszyscy ci wmawiają w gimnazjum
Jednak skoro według prawa masz obowiązek iść do szkoły średniej... to fajnie gdyby ten czas był spędzony w fajny sposób
=> w moim przypadku lepszą opcją były ciekawsze lekcje, dla kogoś innego może to być wcześniejsze wracanie do domu i aż rok wcześniej zakończenie szkoły

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 280 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Bing_Chilling Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 544 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...