• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed EFI Shell: cannot read from directory fs0:\ - CRC Error

0 głosów
383 wizyt
pytanie zadane 2 maja 2018 w Sprzęt komputerowy przez Dorion300 Szeryf (90,330 p.)
zamknięte 26 maja 2018 przez Dorion300

Witam.

Mam pewien problem z małym komputerkiem, otóż po restarcie nie chce wystartować system "Debian 9.3".

Jak można się domyślić, komputer ma system UEFI, dlatego ma osobną partycję (FAT32) która jest na samym początku dysku i jest o rozmiarze ok 500MB.

Chciałem ręcznie wystartować system z wbudowanego "EFI Shell", lecz gdy po wpisaniu nazwę partycji (w tym przypadku "fs0:") i wyświetlenie listy plików, wyświetla taki o to błąd:

ls/dir: cannot read from directory fs0:\ - CRC Error

ls/dir: cannot access directory fs0:\

https://image.ibb.co/fifbZS/20180502_153723.jpg

Próbowałem reinstalować GRUB'a, czyli następująco wgrać na urządzenie przenośne obraz instalki najnowszego Debiana, wejście do środowiska na dysku, zamontowanie partycję efi na /boot/efi i grub-install <dysk> a następnie update-grub.

Pojawił się wpis "debian" w boot sektorze ale to nic nie dało i dalej jest powyższy błąd.

Próbowałem po tym jeszcze sformatować partycję za pomocą programu mkfs.fat z argumentem `-F 32`, ale skutek był ten sam.

Oczywiście jeśli wybiorę inny dysk, np. mając pendrive wybiorę partycję fs1:\ to pięknie działa.

Nawet z tej partycji mogę zbootować pendrive, więc to nie jest raczej wina samego systemu UEFI.

komentarz zamknięcia: Problem rozwiązany
komentarz 26 maja 2018 przez Dorion300 Szeryf (90,330 p.)
MiniPC o którym mowa jest z firmy "Cenovo".
komentarz 26 maja 2018 przez Dorion300 Szeryf (90,330 p.)
Hey, zauważyłem że nie ma takowych pytań zadawanych w internecie.

Więc co myślicie o tym abym zadawał pytania dotyczących problemów jakich mam z tym MiniPC, a potem na nie odpowiadał jak je rozwiązać? (z szczegółami) (A gdy nie znam na nie odpowiedzi to może znajdzie się jakaś osoba która wie i odpowie [co wątpię])

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 26 maja 2018 przez Dorion300 Szeryf (90,330 p.)

Problem z CRC Error został bardzo łatwo rozwiązany, aby prawidłowo odczytywało z pamięci wewnętrznej, trzeba było włączyć następujące opcje w ustawieniach UEFI:

eMMC TX DLL Tuning Support

eMMC RX DLL Tuning Support

Teraz mam inny problem, z wykryciem samej pamięci masowej i jej uruchomieniem na nim system.

Obecnie jedynym sensownym i działającym rozwiązaniem to zainstalowanie na pendrive USB program rozruchowy .efi.

Wtedy system UEFI bez problemu wykrywa takowy plik i pozwala umieścić go na liście bootujących urządzeń i uruchomić system.

Innym rozwiązaniem który nie jest on doskonały, jest włączenie `fast boot` - po załączeniu zasilania od długiego czasu, boot lista nie jest pełna, ale po szybkim odłączeniu i podłączeniu zasilania, na boot liście pojawia się "Android-IA" który ma target na -> EFI/BOOT/BOOTX64.efi (pamięć wewnętrzna) i pozwala na uruchomienie systemu bez zewnętrznego urządzenia.

Ale problem tutaj jest że po długim czasie utracie zasilania, ten wpis znika i trzeba ręcznie na chwilę odłączyć zasilanie.

Oczywiście można także uruchomić ręcznie system po automatycznym wejściu w EFI: Shell.  Wystarczy zamontować sterowniki do kontrolera EMC (connect <ID_driver>) i przemapować listę urządzeń za pomocą "map -r", wtedy klasycznie można wejść i uruchomić program .efi.

Ale moim celem jest aby samoczynnie się prawidłowo uruchamiał po utracie nagłego zasilania.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,692 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez IIAGAII Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 157 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez Terminat Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 55 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2020 w Systemy operacyjne, programy przez darekz08 Obywatel (1,540 p.)

88,332 zapytań

136,928 odpowiedzi

305,599 komentarzy

58,601 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...