• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed EFI Shell: cannot read from directory fs0:\ - CRC Error

Object Storage Arubacloud
0 głosów
656 wizyt
pytanie zadane 2 maja 2018 w Sprzęt komputerowy przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
zamknięte 26 maja 2018 przez Dorion300

Witam.

Mam pewien problem z małym komputerkiem, otóż po restarcie nie chce wystartować system "Debian 9.3".

Jak można się domyślić, komputer ma system UEFI, dlatego ma osobną partycję (FAT32) która jest na samym początku dysku i jest o rozmiarze ok 500MB.

Chciałem ręcznie wystartować system z wbudowanego "EFI Shell", lecz gdy po wpisaniu nazwę partycji (w tym przypadku "fs0:") i wyświetlenie listy plików, wyświetla taki o to błąd:

ls/dir: cannot read from directory fs0:\ - CRC Error

ls/dir: cannot access directory fs0:\

https://image.ibb.co/fifbZS/20180502_153723.jpg

Próbowałem reinstalować GRUB'a, czyli następująco wgrać na urządzenie przenośne obraz instalki najnowszego Debiana, wejście do środowiska na dysku, zamontowanie partycję efi na /boot/efi i grub-install <dysk> a następnie update-grub.

Pojawił się wpis "debian" w boot sektorze ale to nic nie dało i dalej jest powyższy błąd.

Próbowałem po tym jeszcze sformatować partycję za pomocą programu mkfs.fat z argumentem `-F 32`, ale skutek był ten sam.

Oczywiście jeśli wybiorę inny dysk, np. mając pendrive wybiorę partycję fs1:\ to pięknie działa.

Nawet z tej partycji mogę zbootować pendrive, więc to nie jest raczej wina samego systemu UEFI.

komentarz zamknięcia: Problem rozwiązany
komentarz 26 maja 2018 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
MiniPC o którym mowa jest z firmy "Cenovo".
komentarz 26 maja 2018 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Hey, zauważyłem że nie ma takowych pytań zadawanych w internecie.

Więc co myślicie o tym abym zadawał pytania dotyczących problemów jakich mam z tym MiniPC, a potem na nie odpowiadał jak je rozwiązać? (z szczegółami) (A gdy nie znam na nie odpowiedzi to może znajdzie się jakaś osoba która wie i odpowie [co wątpię])

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 26 maja 2018 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)

Problem z CRC Error został bardzo łatwo rozwiązany, aby prawidłowo odczytywało z pamięci wewnętrznej, trzeba było włączyć następujące opcje w ustawieniach UEFI:

eMMC TX DLL Tuning Support

eMMC RX DLL Tuning Support

Teraz mam inny problem, z wykryciem samej pamięci masowej i jej uruchomieniem na nim system.

Obecnie jedynym sensownym i działającym rozwiązaniem to zainstalowanie na pendrive USB program rozruchowy .efi.

Wtedy system UEFI bez problemu wykrywa takowy plik i pozwala umieścić go na liście bootujących urządzeń i uruchomić system.

Innym rozwiązaniem który nie jest on doskonały, jest włączenie `fast boot` - po załączeniu zasilania od długiego czasu, boot lista nie jest pełna, ale po szybkim odłączeniu i podłączeniu zasilania, na boot liście pojawia się "Android-IA" który ma target na -> EFI/BOOT/BOOTX64.efi (pamięć wewnętrzna) i pozwala na uruchomienie systemu bez zewnętrznego urządzenia.

Ale problem tutaj jest że po długim czasie utracie zasilania, ten wpis znika i trzeba ręcznie na chwilę odłączyć zasilanie.

Oczywiście można także uruchomić ręcznie system po automatycznym wejściu w EFI: Shell.  Wystarczy zamontować sterowniki do kontrolera EMC (connect <ID_driver>) i przemapować listę urządzeń za pomocą "map -r", wtedy klasycznie można wejść i uruchomić program .efi.

Ale moim celem jest aby samoczynnie się prawidłowo uruchamiał po utracie nagłego zasilania.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,012 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez IIAGAII Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 234 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez Terminat Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 177 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2020 w Systemy operacyjne, programy przez darekz08 Obywatel (1,550 p.)

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...