• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja Linux, czy ingeruje w pliki na pendrive?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
639 wizyt
pytanie zadane 30 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Wiem to znów ja  czy problemy z pendrive podczas instalacji Ubuntu, mogą być związane z tym, że Ubunciak zaingerował w pliki na pendrive? Podczas wstępu do instalacji a mianowicie dzielenia dysku na partycje. Nie wiem czy jest sens znowu pena budować do instalacji  Aha i jak na Ubuntu uruchomić instalki programu do tworzenia partycji bo jak pobrałem to plik ma rozszerzenie .bin. Nie mam już nerwów do tego  Dziękuję z góry za każdą cenną radę.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 30 kwietnia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

Witam,
nie słyszałem, aby linux ingerował w swoje pliki instalacyjne na tyle, że po nieudanej instalacji nie dało się ponownie uruchomić od nowa instalację. Prędzej sam nośnik ulegnie uszkodzeniu i pliki na nim jeśli np. podczas instalacji wyciągniemy pendrive (choć to są skrajne przypadki). A budowanie od nowa instalacji na pendrive to zaledwie kilka minut więc nie zaszkodzi spróbować.
Pliki .bin to pliki obrazu (przynajmniej z definicji) więc należałoby taki plik nagrać na płytę lub pendrive.
A co do Ubuntu to wystarczy chwilkę poszukać:
https://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?t=141650
A jaki to program? Ja to polecam klasyka czyli GParted, to tak przy okazji

komentarz 30 kwietnia 2018 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Dziękuję właśnie robię nową instalke na pendrive UNetbootinem bez Ciebie bym go nie odpalił. Nie znalazłem bo nie szukałem tego .bin liczyłem, że to będzie coś poważniejszego niż uszkodzony pendrive. Wystartował jesteś moim mistrzem! I co mam tym GPartedem zrobić? I czy już po instalacji UBUNTU mate?
1
komentarz 30 kwietnia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Zazwyczaj partycje robi się przed instalacją lub w trakcie instalacji. Jeśli chcesz zrobić partycje przed instalacją to uruchamiasz np. GParted i działasz. A jeśli w trakcie to Ubuntu ma taką możliwość, tak jak już zostało powiedziane, wybierasz ręczne partycjonowanie, dzielisz na partycje, wskazujesz na której ma być zainstalowany system i już, można utworzyć jeszcze partycje wymiany swap, ale chyba w nowych linuxach nie jest ona wymagana. Po instalacji też jest możliwe, odpalasz program i dzielisz na partycje uważając tylko, aby nie usunąć aktualnej instalacji systemu.
1
komentarz 30 kwietnia 2018 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)

@shotokan, Potwierdzam, ja nie raz byłem ofiarą jak pliki instalacyjne na pendrive zostały uszkodzone. (Problem z wypakowaniem plików, uszkodzone archiwa)

Jednym z rozwiązaniem było ponowne sformatowanie pendrive i skopiowanie plików instalacyjnych.

Pamiętam jak chyba pomagało ustawienie flagi "Readonly" na pendrive, ale nie jestem pewny czy faktycznie coś pomagało, ale raczej tak.

Pamiętam jeszcze że dobrze działało "Zapisz obraz w trybie DD" (Rufus), albo wgranie pendrive za pomocą programu "Etcher".

0 głosów
odpowiedź 30 kwietnia 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
Przy instalacji ubuntu wybierasz ręczne partycjonowanie i tam robisz partycję root "/" i home obie ext4. Ewentualnie jeszcze partycję swap jeśli masz mało ramu.
komentarz 30 kwietnia 2018 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Mam 4 GB RAM nie wiem ale jest napisane, że do mate na oficjalnej stronie Ubuntu mate gdzie dorwałem ten system, że styknie  Natomiast pytanie czy po zainstalowaniu mogę coś podziałać na partycjach? Czy tak jak mistrzu z wyżej napisał GPartedem potraktować?
komentarz 30 kwietnia 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
Tzn co byś chciał podziałać na partycjach już po zainstalowaniu?
komentarz 30 kwietnia 2018 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Taki standard na dane coś jak w windzie dysk d. Poza tym nim się oswoje z tym środowiskiem to musi minąć czas. W sensie na ogarnięcie tego całego menu.
1
komentarz 30 kwietnia 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
To właśnie partycja home jest takim odpowiednikiem trochę. Są na niej foldery pobrane, obrazy itd
komentarz 30 kwietnia 2018 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Aha teraz łapię. Szkoda tylko, że one są ext4 bo to mi psuje szyki z Windowsem, chciał bym aby czytał a ciągle mi wyskakują jakieś błędy w UBUNTU, że nie mogę stworzyć, przydzielić, podzielić tej jednej home. Jest jakiś mało ingerujący sposób na wykonanie tego by były choć fat32?
1
komentarz 30 kwietnia 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
Postaw root i home na ext4 i oddzielnie na fat32
komentarz 30 kwietnia 2018 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)

Krótka odpowiedź nie wiem jak.
takie coś mam, czy tu?

komentarz 30 kwietnia 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
Niewiele tu widać.
komentarz 30 kwietnia 2018 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)

A teraz?
Bo nie wiem co tam klikać by nie zepsuć.

komentarz 30 kwietnia 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
Na Twoim miejscu bym najpierw przeskanował mhdd dysk bo jakieś błędne sektory pokazuje ten instalator

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,621 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 641 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...