• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Wybór systemu do laptopa, niekoniecznie windows.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
261 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez snilyer Użytkownik (590 p.)
zamknięte 12 maja 2018 przez snilyer

Cześć, przychodzę do was z prośbą o pomoc, pomoc w wyborze systemu operacyjnego do mojego nowego (używanego laptopa). Laptop dość słaby pod kątem grafiki, ale jeśli chodzi o resztę myślę że jest ok. Poniżej specyfikacja. W samym laptopie dzis wymieniłem radiator i nałożyłem nową pastę więc z temperaturą nie ma problemu. Piszę tutaj bo bywałem kiedyś na grupie na fb: Linuksowa alternatywa , i tam jak zapytałem o wybór to 90% komentarzy było arch najlepszy, nie wiadomo mi czemu panuję tam moda na archa w wersji konsolowej. Tragedia. Także pytam tutaj. Z góry dzięki za pomoc


Specyfikacja: 

  • i5-2410 (od 2.3GHz do 2.9GHz)
  • 4GB ram ddr3
  • nVidia GeForce GT 520M (1gb RAM) + Intel HD 3000
  • Dysk SSD Silicon Power S55 120GB 2.5" SATA3

Wymagania:

Na komputerze zwykle siedzę na przeglądarce, 90% czasu spędzonego przy nim jest przy różnych serialach i filmach. Jednak lubię sobie czasem popykać w wot blitz które jest dostępne na steamie więc sterowniki odpowiednie muszą być do grafy. zawsze jestem podłączony przez BT do głośnika, więc tu musi to sprawnie działać. I jeszcze jedno, jeśli systemem dla mnie idealnym będzie linux, to wtedy musi być w miarę oszczędny jeśli chodzi  o baterię, na win7 potrafi wytrzymać obecnie do 4/5godzin używania. 


Z góry dzięki za wszelką pomoc

komentarz zamknięcia: najlepsza

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 28 kwietnia 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Może spróbuj Linux Mint? Albo Manjaro?
komentarz 28 kwietnia 2018 przez snilyer Użytkownik (590 p.)
Mint mi graficznie się nie podoba, manjaro już lepiej.

Czy w Manjaro będę musiał korzystać czasem z konsoli>? Pytam bo stara się tego jak najbardziej uniknąć
1
komentarz 28 kwietnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
To daj sobie spokój i zainstaluj Windowsa.
komentarz 28 kwietnia 2018 przez snilyer Użytkownik (590 p.)
czyli zostać przy win7?
komentarz 28 kwietnia 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Możesz spróbować tego Linuksa - może wypróbuj rozwiązanie w stylu dual boot? Będziesz mógł mieć dwa systemy, sprawdzisz który Ci bardziej pasuje.

I nie bój się tej konsoli, w wielu współczesnych dystrybucjach nie trzeba z niej specjalnie korzystać, jeśli się nie chce (ale warto się jej nauczyć). Używanie konsoli nie jest jakoś specjalnie trudne, a jak już się nabierze trochę wprawy to jest bardzo wygodne. Ja już sam się łapię na tym, że zamiast wyklikać sobie w menedżerze plików, to zarządzam plikami z poziomu konsoli. smiley

komentarz 28 kwietnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Wybierz system Linux o ile chcesz go poznać. Jeśli nie chcesz używać konsoli i nie wiesz w zasadzie po co tobie Linux, to zostałbym przy tym Windowsie 7. Ale polecam poznać Linuksa, tyle że zamiast dual boot, lepiej zainstaluj ten system na jakiejś wirtualnej maszynie. Poznaj ten system, i potem zainstaluj ten jeden właściwy system na dysku. Jeśli chodzi o dystrybucje, polecam Linux Mint.

komentarz 28 kwietnia 2018 przez snilyer Użytkownik (590 p.)
a co myślicie o fedorze? Pytam bo na fb kolega mi polecił, że niby fajnie działa i dużo konsol inie trzeba ogarniać na początku.
0 głosów
odpowiedź 28 kwietnia 2018 przez snilyer Użytkownik (590 p.)
red
0 głosów
odpowiedź 28 kwietnia 2018 przez Marcin Siniarski Gaduła (4,420 p.)
edycja 28 kwietnia 2018 przez Marcin Siniarski

Arch jest zwykle spoko lecz nie dla osób, które dopiero zaczynają z linuksem. Co do samej konsoli w Arch, ta dystrybucja jest oparta na DIY (Do-It-Yourself [Zrób To Sam]), więc wszystko trzeba zainstalować (razem z interfersem graficznym [UI] ) i skonfigurować samemu. Jeśli masz wiedze i cierpliwość możesz spróbować.
Jeśli zainstalujesz co ci potrzebne i skonfigurujesz odpowiednio, nie będziesz musiał dotykać konsoli.

Inaczej polecam instalować gotowe dystrybucje. Ubuntu, Debian, openSuse czy Mint.
Zauważyłem że wspominasz o Fedorze, osobiście nie polecam osobom, które używały Windows'a lub Mac'a, ze względu na dużą różnicę w UI. Razem przez ten powód także odpada Ubuntu.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 2,118 wizyt
pytanie zadane 7 grudnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez matkoz Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 511 wizyt
pytanie zadane 7 września 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Xylizzzz Początkujący (290 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 417 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez monika15.123 Nowicjusz (130 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...