• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Do czego można wykorzystać wątki?

0 głosów
111 wizyt
pytanie zadane 25 kwietnia 2018 w Python, Django przez Storm Obywatel (1,570 p.)
Nie rozumiem idei wątków. Po co one są i jak można wykorzystać je w praktycznym programie konsolowym w którym powiedzmy użytkownik musi przez kilka etapów?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 25 kwietnia 2018 przez RafalS VIP (115,400 p.)
edycja 25 kwietnia 2018 przez RafalS
Watki pozwalaja wykonywac dwa rozne kody jednoczesnie. Wyobraź sobie, że w aplikacji okienkowej masz jeden watek i aplikacja zacznie jakis dlugi proces, np duzo obliczen w petli while, ktore zajma 15 sekund. Bez watkow przez te 15 sekund aplikacja bylaby nieresponsywna, klikalbys a nic by sie nie działo, bo kontekst wykonywanego kodu bylby zacięty w tej petli. Ale jak zrobisz petle w osobnym watku niz obsługa klikniec w przyciski to mimo ze cos sie tam liczy w tle to mozesz korzystać z aplikacji.

EDIT : Nie odpowiedziałem co to ma do konsoli :D. Otóż pisalem kiedys web crawlera, ktory w petli sobie przeszukiwał internety. Mogl dzialac prawie w nieskończoność. Pytanie jak go bezpiecznie zatrzymać (imaczej niz cyrl+c). W pewnym miejscu dane byly zapodywaza bo bazy, przez co ctrl+c moglo moglo przerwać program w zlym momencie i cos zepsuć. Ciezko jest wprowadzic cos z konsoli bo czytanie z konsoli zawiesza program, ktory czeka na input. Na to nie mozemy sobie pozwolić bo petla while musi leciec. Rozwiazanie to flaga stop, ktora bedzie sprawdzana w kazdym obiegu petli i osobny watek którego jedynym zadaniem jest czytanie z konsoli (czekanie na input) i jesli podamy q to ustawia flage stop a petla while przerywa sie gdy obrcny obieg zakonczy sie prawidlowo.
+1 głos
odpowiedź 25 kwietnia 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,340 p.)
Dzięki wątkom możesz np. pobierać dane z serwera i kolejkować do drugiego wątku, który będzie je przetwarzał i wyświetlał na ekranie. Bez wątków, tego typu zadania zajmowałyby długi czas, a jeśli potrzebne jest jednoczesne analizowanie i pobieranie zmieniających się danych to pojedynczy wątek sam tego nie ogarnie.

Konceptualnie wyobraź to sobie jak linię produkcyjną. Gdyby jeden pracownik miał składać produkt sam, zajęło by to dużo czasu. Jednak, gdy każdy ma określone pojedyncze zadanie i opiera się na pracy innych, jest to bardziej efektywne

PS Nie jestem specjalistą, więc jeśli gdzieś jest błąd to chętnie się o tym dowiem

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 1,421 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 63 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia w Java przez mn130496 Gaduła (3,080 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 55 wizyt
pytanie zadane 8 lutego w Java przez mn130496 Gaduła (3,080 p.)
Porady nie od parady
Forum posiada swój własny serwer Discord, dzięki któremu będziesz mógł po prostu pogadać z innymi Pasjonatami lub zapytać o jakiś problem. Podstrona z chatem znajduje się w menu pod ikoną człowieka w dymku.IRC

67,159 zapytań

114,107 odpowiedzi

241,853 komentarzy

47,046 pasjonatów

Przeglądających: 288
Pasjonatów: 7 Gości: 281

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...