• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy webmasterka ma przyszłość?

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
492 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kalif Użytkownik (640 p.)
Więc tak, pytam jako osoba która zaczęła coś kodzić w kierunku web (prawdopodobnie frontend ale przedemną długa droga do tej decyzji). Robię to bo sprawia mi to przyjemność a nie dlatego, że myślę "aaa, bo dużo piniendzy bedzie to poprogramuje, co z tego, że tego nie lubie...".
Ale zastanawia mnie jedna rzecz. Technologia idzie do przodu, więc i programy wysiwyg idą do przodu. Wiadome, że kod programisty będzie lepszy od kodu programu ale czy za pare lat nie będzie tak, że kody tych programów będą na tyle dobre, żeby zastąpić programiste?
Jestem dopiero początkującym więc musiałem zapytać ;)

10 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Według mnie programisty nie zastąpi nigdy żadna maszyna ani żaden edytor. W programowaniu trzeba też myśleć, rozwiązywać problemy, wpadać na różne pomysły, obmyślać skomplikowane algorytmy itd. (może akurat przy samym HTMLu nie ale już przy JS czy PHP tak). Jak maszyna miała by to zrobić? Każdy pisany program/strona jest inny więc nie może być jednego stałego kodu który maszyna da wszędzie i będzie dobrze.
komentarz 26 czerwca 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Jak maszyna miała by to zrobić? 

Normalnie.

Zaprogramowałbyś ulepszony walidator błędów + rozwiązywanie problemów.

Stworzyłbyś SI dla maszyny aby mogła się uczyć, przez co nie będzie musiała wykonywać pewnych kroków od nowa podczas wystąpienia błędu.

"Wpadać na różne pomysły" - Nie kminie.

Co do algorytmów, znów można by wykorzystać w maszynie SI aby i ona wiedziała jak się to robi. :)

Jakby dodać do niej możliwość przeglądania internetu i znajdowania materiałów które jej nauczą porzytecznych rzeczy, a omijanie śmieci, to już mamy robota geniusza.

"pisany program/strona jest inny" - Znów nie kminie... Co z tego?

Mógłbyś swoją maszynkę zaprogramować tak że mówisz "Poproszę najlepszą wizualnie stronę dla basenu Unesab", wtedy ona przeszukuje jakie strony najlepiej się sprzedają oraz co lubią użytkownicy i bum! Masz stronę. :)

komentarz 26 czerwca 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Wszystko pięknie ale jak maszyna pomyśli który algorytm jest lepszy, szybszy i bezpieczniejszy? No tak może szukać w internecie czy dana funkcja jest bezpieczna, może robić jakieś testy szybkości działania danego algorytmu ale i tak nie przewidzi wszystkich możliwosci.

Może będzie to zbyt prosty przykład ale tak na szybko niech będzie. Mamy stronę internetową z jakimś formularzem. I teraz maszyna musi rozważyć wszystkie możliwości tego co może tam wpisać użytkownik. Dajmy na to że w polu program będzie oczekiwał liczby a użytkownik wpisze literkę i mamy problem. Oczywiście programista może powiedzieć maszynie że ma sprawdzać czy na pewno wprowadzony został typ który jest oczekiwany - czyli np. jeśli została wprowadzona literka to wyrzuć błąd. Ale co jeśli programista zapomni dać maszynie instrukcje gdy ktoś wpisze znaki specjalne? Wtedy właśnie mamy bum... :) Gdy kod pisze człowiek, może on na bieżąco testować i zastanawiać się nad możliwościami jakie mogę wystąpić - czyli tutaj może być taka luka to ją zabezpieczamy, tutaj użytkownik to wpisze to blokujemy itd. A jeśli będzie robiła to maszyna no to niestety ale o takim czymś nie ma mowy. Może przykład zbyt prosty i dało by radę wymyśleć lepszy ale taki na szybko mi przyszedł.

Pewnie, programista może taką maszyę ciągle poprawiać gdy zauważy że tutaj ma ona lukę i nie bierze takiej możliwości pod uwagę no tylko jeśli ma ciągle ją poprawiać, dodawać do niej nowe możliwości i warianty no to prościej chyba żeby pisał sam cały kod ;)

Poza tym uważam, że gdyby to było tak proste jak mówisz to już dawno ktoś by coś takiego zrobił a jak na razie to nie słyszałem nawet wzmianki o takiej maszynie ;)
komentarz 26 czerwca 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

i tak nie przewidzi wszystkich możliwosci.

Tymbardziej człowiek.

Jeżeli już ktoś programuje robota, który będzie sam się uczył to spokojnie.

Patrz:

Klient daje maszynie zadanie, masz mi zrobić forum, na którym można się rejestrować.

Trzeba będzie podać Wiek, Imię, Nazwisko. - No to maszyna stwierza: "Wiek - Cyfry", "Imię - Litery" "Nazwisko - Litery", a dalsza część to wygenerowanie kodu. :)

Ale do SI jeszcze parę/parnaście lat. Także luzik. :p

Co do nowych możliwości to znowu jej mówisz, dodaj mi to, to i to w tym miejscu i tym.

Zastanawiam się ile linii kodu na taką maszynę potrzeba. : -)

+2 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Lepiej koduj, a nie zastanawiaj się nad bzdetami, czy za "pare lat" zawód kodera/programisty zostanie wyparty, a nawet jeśli to co? Może powstaną zupełnie nowe dziedziny, technologie których jeszcze nie wynaliźliśmy i w niej zaczniemy się szkolić, pracować. Może internet będzie wyglądał zupełnie inaczej? Nie zmienia to jednak faktu, że ktoś będzie musiał ogarniać pewne kwestie od strony technicznej i wątpię, że program jest w stanie zastąpić jakiegoś kodera.

Póki co nie ma się o co martwić, programiści prawdopodobnie będą zawsze, a nawet jeśli coś będzie się zmieniać to

Kiedyś oglądałem filmik od uwteamorg, gdzie koleś wypowiadał się o swojej pracy, a konkretniej o Linuksie, polecam obejrzeć.
+1 głos
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez toaspzoo Dyskutant (8,300 p.)
To zależy od programisty, który napisze program typu wysiwyg. Ale nie da się przewidzieć każdej sytuacji i stworzyć użytkowego wzorca na każdą okazję. Więc uważam, że programista zawsze będzie potrzebny :)
+1 głos
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
nie będą nigdy
+1 głos
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Oczywiście że ma, załóżmy że wychodzi wersja php'a 7.0.0 a wersja tego WYSIWYG to 6.5.8 trochę zajmie przebudowanie programu na nową wersję, a programista musi tylko obczaić co nowego i napisać kod. : )
+1 głos
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Może będą, może nie. Nie da się tego przewidzieć. Ale idąc tym tokiem myślania uczenie się czegokolwiek nie miałoby sensu bo nie wiadomo czy za kilka lat ta wiedza będzie miała jakąkolwiek wartość :)
komentarz 26 czerwca 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Mówisz o wstrzykiwaniu/zmienianiu myśli/pamięci?
komentarz 26 czerwca 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Mówie o ewentualnym powstaniu SI, która byłaby w stanie zastąpić człowieka w wielu zajęciach np. w programowaniu :)
komentarz 26 czerwca 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Tak w sumie... To człowiek w końcu będzie nadawał się do siedzenia... A nawet to będę robiły lepiej roboty.

Do du*y. :C
komentarz 26 czerwca 2015 przez Surykat Stary wyjadacz (14,760 p.)
Wszystko po to, byście w końcu mieli więcej czasu i mogli zacząć się spełniać. :D
+1 głos
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez err0r Obywatel (1,520 p.)
możliwe że front-end zostanie zastąpiony przez jakiś program, co do back-endu to nie sądze
0 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez niezalogowany
edycja 26 czerwca 2015

"aaa, bo dużo piniendzy bedzie to poprogramuje, co z tego, że tego nie lubie..." - a znasz kogoś kto na front-end zarabia dużo pieniędzy?

Co do tematu - technologie zawsze się zmieniały i będą się zmieniać, ale nie zapowiada się , by w najbliższej przyszłości miała pojawić się nie wiadomo jak zaawansowana AI, która byłaby w stanie zastąpić człowieka pod każdym możliwym względem. 

Bez znaczenia jaka to technologia - web, mobile, desktop - wszystko się kiedyś skończy i zostanie zastąpione inną technologią, dlatego zadaniem programisty jest być na czasie, by wiedzieć, kiedy się przerzucić. Technologia sama w sobie to (jak już wiele razy wspominałem) tylko narzędzie, Twoim zadaniem jako programisty jest przemyśleć możliwie nabardziej optymalne rozwiązanie danego problemu.

0 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez Mieszko I Stary wyjadacz (10,980 p.)
Myślę, że programiści będą w dalszym ciągu używać js i php. Są to języki, do których potrzebny jest umysł człowieka. Bez pomysłu na dany algorytm nic nie da się zrobić. HTML i CSS mogą być zastąpione przez program, lecz tylko one.
0 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)
W przeciwieństwie do innych użytowników forum, wierzę że za kilkanaście lat będzie na tyle zawansowane SI, że będzie mogło zastąpić dzisiejszych programistów.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 89 wizyt
pytanie zadane 14 października 2018 w PHP przez Kuba Jakubowski Gaduła (3,550 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 255 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2018 w HTML i CSS przez pulson666 Stary wyjadacz (12,560 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 283 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2018 w PHP przez maciej.szarlat Użytkownik (710 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...