• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zapchanie się pamięci RAM w linuksie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
932 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Witam miałem odpalony komputer 2 - 3 dni i coś mi się zapchała RAM kompletnie nie wiem co zabierało 7GB ramu. Sprawdzałem w htop szukałem jako root, ale nic nie znalazłem. Nie byłem również w stanie zwolnić tej pamięci komendami znalezionymi w internecie typu:

sync; echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches

sudo sysctl -w vm.drop_caches=1
Nie ukrywam coś to ruszało RAM, ale nieznacznie. I tak mi się zapełniła wszelka dostępna pamięć... Szukałem po pidach, ale nic. Komputer miałem tak długo odpalony, bo sprawdzałem dysk zewnętrzny sektor po sektorze w konsoli tty2. Pomógł reset.

Czemu nie widziałem co mi zżera tyle ramu?
komentarz 23 kwietnia 2018 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Jak się zapełniła? Jak to sprawdziłeś? Jak to wyglądało w htopie?
komentarz 23 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Chodzi o to że nic nie widziałem.
komentarz 23 kwietnia 2018 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
To skąd wiedziałeś że "się zapchał RAM"?
komentarz 23 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Polecenie free pokazuje jeszcze buf/cache którego nie mogłem zwolnić. Praktycznie tam wszystko siedziało. Komputer się w pewnym momencie zawiesił. Pidowanie zwalniało ram tylko zajmowany przez programy.
komentarz 23 kwietnia 2018 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Polecenie free pokazuje jeszcze buf/cache którego nie mogłem zwolnić. Praktycznie tam wszystko siedziało

https://www.linuxatemyram.com/

https://unix.stackexchange.com/questions/263764/what-is-difference-between-cached-memory-and-used-memory

Dlatego właśnie żaden program nie pokazywał że zajmował pamięć - bo nie zajmował.

Cache nie powinno być traktowane jako zajęta pamięć. Nie powinna też powodować "zwieszenia".

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 23 kwietnia 2018 przez Daniel90 Pasjonat (17,970 p.)
Jeśli używasz gnome to jest to bug który zostanie naprawiony niedługo.
komentarz 24 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
W takim razie stawiam na buga, bo mi nic innego do głowy nie przychodzi.
0 głosów
odpowiedź 23 kwietnia 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Czemu nie widziałem co mi zżera tyle ramu?

Bo nie przeczytałeś narzędziu top (htop) wysortowanej wg. zajętości ram informacji o procesie który to zrobił. GNU/Linux jest transparentny pod tym względem.

komentarz 23 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Wysortowałem, wpisywałem jeszcze polecenie free które pokazywało, że siedzi to w cahe
komentarz 23 kwietnia 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
To doczytaj co to jest cache i do czego służy w systemie oraz jak wpływa (i czy) na działanie procesów.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 243 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 6,249 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 1,147 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Maxxxii Obywatel (1,260 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...