• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czym zajmuje się Architekt IT?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
7,033 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez BartekDataIT Użytkownik (770 p.)
Cześć, wiem że odpowiedzi  na to pytanie można szukać w Google ale może ktoś ma jakąś szerszą wiedzę na ten temat. Jak mniej więcej kierować swoją ścieżkę edukacyjną do tego zawodu oraz czy zajmuje się architekt IT? Jeśli chodzi mój profil to kończę właśnie ekonomie a w programowaniu jestem samouczkiem ponadto myślę że przeważają u mnie umiejętności miękkie jednakże fascynuje mnie technologia i innowacje, a i kodu się nie boję.Czy z takim profilem to dobry kierunek zawodowy? Czy dobrze rozumiem że architekt to osoba łącząca biznes z technologią?

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 23 kwietnia 2018 przez Doki Użytkownik (860 p.)
wybrane 23 kwietnia 2018 przez BartekDataIT
 
Najlepsza
Architekt IT zajmuje się nadzorem nad całością prac przy dużych projektach. Ta specjalizacja funkcjonuje przy dużych projektach i wymaga więcej niż tylko znajomości informatyki. Architekt musi dogłębnie poznać oczekiwania zleceniodawcy i użytkowników projektowanego systemu i na tej podstawie tworzy strukturę systemu. Powinien dobrze znać przynajmniej ze 3 języki programowania i orientować się w kolejnych kilku. Wiedza ta umożliwi mu dobranie najlepszych rozwiązań dla poszczególnych segmentów projektu, uwzględnienie możliwość i ograniczeń technologii już na etapie tworzenia założeń. Kolejnym etapem jest nadzorowanie i integrowanie prac nad poszczególnymi segmentami projektu. Architekt nie tylko odpowiada za współpracę zespołów, ale również za komunikację ze zleceniodawcą i użytkownikami, na bieżąco zbierając feedback, przekładając potrzeby zleceniodawcy i użytkowników na zadania dla informatyków i w drugą stronę - tłumacząc nieinformatycznym uczestnikom projektu zastosowane w nim rozwiązania. Dlatego architekt powinien inwestować również w doskonalenie swoich umiejętności miękkich - precyzji wyrażania swoich myśli, umiejętności tłumaczenia kwestii informatycznych laikom, rozwiązywania konfliktów między informatycznymi a nieinformatycznymi uczestnikami projektu.

Ostatni obszar kompetencji architekta to wiedza ekonomiczna związana z optymalizacją założeń i realizacji projektu pod kątem jego opłacalności (bo stworzenie za przykładowo 300 tys złotych systemu pozwalającego zaoszczędzić firmie 5 tys. rocznie mija się z celem).

Zatem jednym zdaniem: architekt IT to interfejs białkowy pomiędzy zleceniodawcą a działem IT.
komentarz 23 kwietnia 2018 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Nie wiem skąd liczba akurat 3 języków. Przy technologiach webowych oczywiście będzie sporo tych języków z względu na podział front i backend oraz ograniczenia przeglądarek. Jednak przy projekcie gry single player wydaje mi się zbędna znajomość aż 3 języków. Wystarczy C++ porządnie + znajomość wielu bibliotek i frameworków.
+2 głosów
odpowiedź 23 kwietnia 2018 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)
Software Architekci to zwykle bezużyteczne, a często wręcz szkodliwe jednostki, którym znudziło się programowanie i chcą uprzykrzać życie deweloperom, wykorzystując ignorancję managerów. Przynajmniej często tak to wyglada - jest nawet na to specjalny termin: http://www.gitshah.com/2011/01/ivory-tower-architect.html

No chyba, że mówimy nie o osobnej funkcji, tylko o osobie będącej częścią dev teamu, aktywnie programującej, programiście/programistce z dużym doświadczeniem i wiedzą ekspercką. Wtedy to taki ładny tytuł coś w stylu senior lead principal developer ;) Jak ktoś lubuje się w tytułach to nic mi do tego - taka wersja jest nieszkodliwa, a osoby takie na wagę złota.

Także tego - jak chcesz być dobrym, szanowanym przez devów "architektem" to sam musisz być devem - jednym z najlepszym.
0 głosów
odpowiedź 23 kwietnia 2018 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Wszystko zależy od firmy i panujących tam zasad. Aby zostać architektem powinieneś mieć doświadczenie jako programista. Miano architekta nazwał bym bardziej awansem programisty niż odrębnym stanowiskiem na które można sie dostać po szkole.

Rola architekta jest ujęta np w frameworku SAFe do scruma lecz nie każda firma korzysta z takiego rozwiązania. Jednak dla poszerzenia wiedzy może watko przeczytać i poznać ten framework jesli cie to interesuje.

Jeśli jesteś dobry w umiejętnościach miękkich i chcesz sie obracać w gronie programistów możesz też zostać Scrum Masterem lecz wtedy w pracy nie będziesz programował.

Podobne pytania

+4 głosów
0 odpowiedzi 2,223 wizyt
+5 głosów
11 odpowiedzi 4,163 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...