• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dojrzewanie a informatyka

Object Storage Arubacloud
–2 głosów
428 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2018 w Offtop przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
edycja 20 kwietnia 2018 przez Hiskiel
Witam.

 

Temat chyba bardziej luźny nie może być.

Czy według Was informatyka jest dziedziną dzięki której człowiek "lepiej" (?) dojrzewa (po prostu jest bardziej dojrzały)? Czy według Was nauka informatyki rozwija jakieś umiejętności przydatne w przyszłym życiu?

Jak patrzę na moje pierwsze trzy tematy, to aż nie wierzę, że to byłem ja. Myślę, że ta nauka jednak coś daje.

Według mnie, na pewno uczy (o czym chyba kilka razy wspominałem) myślenia logicznego i analizy danych. IMO ludzie codziennie niejawnie (bo o tym nie myślą) analizują dane, interpretują je. Każdy na swój sposób.

Informatykom (w zasadzie głównie programistom, "sprzętowcom" itp) dużo łatwiej jest analizować i interpretować te dane, przez co w życiu jest im dużo łatwiej.

IMO podczas nauki się poważnieje, nie wiem dlaczego, po prostu. Zauważyłem, że ludzie którzy zajmują się dziedzinami ścisłymi są bardziej "sztywni" niż Ci zajmujący się humanistycznymi lub jeszcze innymi. Tutaj akurat nie mam pojęcia dlaczego tak jest.

Chiałbym abyście napisali jakie cechy wykształciła u Was nauka/styczność (z) informatyk(i/ą) oraz jak Wam to wpłynęło na przyszłość. Dane te będą mi po części potrzebne. Jest to taka pół-ankieta.

 

 

Pozdrawiam.

 

PS jeśli zamierzasz dać downvote, to zastanów się czy jest to potrzebne, a jeśli dasz, to opisz powód w komentarzu. Temat ten jest w offtop i służy nauce i rozwojowi (piszę o sobie i o innych).

3 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

Czy według Was nauka informatyki rozwija jakieś umiejętności przydatne w przyszłym życiu?

 

W przyszłym życiu, czyli po reinkarnacji ??

komentarz 21 kwietnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,110 p.)
może ze zamiast :D robakiem bedziesz bardziej istotą myślącą :D szczurem?
0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)

Hmm
Co do myślenia analitycznego i podchodzenia do wszystkiego bardziej "profesjonalnie" (wszystko dokładnie sprawdzam żeby nie było problemów) na pewno jest na plus 
Czy przez to jestem mądrzejszy? To zależy, na pewno mam większe doświadczenie w różnego rodzaju projektach i wiem że trzeba myśleć o każdym elemencie, żeby wyszło to dobrze
Niektórzy znajomi nie mający takiego doświadczenia biorą się za wiele rzeczy dość bezmyślnie i efekty są dość słabe albo wcale ich nie ma 
Albo w trakcie współpracy uznają, że nie ma sensu zaprzątać sobie głowy problemami które wymyślam

 

Na pewno pomaga w myśleniu, ale to nie jest kwestia samej informatyki, tylko doświadczenia => w braniu udziału w różnych projektach 
Taki programista stworzy i zepsuje więcej projektów niż typowa osoba która po prostu żyje, chodzi do szkoły/pracy, robi to co inni mu każą 

Ale nie trzeba koniecznie programować żeby podchodzić do życia i problemów w ten sposób, przykładowo masa osób które grają w gry strategiczne też myśli w ten sposób

Wnioski: Myślenie uczy myślenia, brak myślenia nie uczy myślenia

0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Informatyka uczy logicznego, precyzyjnego, analitycznego myślenia; często dobrej znajomości matematyki; dużej staranności, dokładności, odpowiedzialności; jest również rodzajem twórczości. Tylko od razu uprzedzam, wymienione cechy nie gwarantują życiowej sukcesji. Żeby zostać premierem, prezydentem, ministrem, szefem ważnych służb, trzeba być: historykiem, socjologiem, prawnikiem, filologiem.

Nie wiązałbym informatyki z procesem przyspieszonego dojrzewania, stawania się bardziej dorosłym. Wielu przecież ludzi zajmujących się informatyką to na swój sposób duże dzieci, które wolą wirtualny świat niż szarą rzeczywistość, ciężko im się odnaleźć w realiach dnia codziennego. Nie jest to jakiś szczególny zarzut, powód do rozpaczy, bo postęp i kreatywność wymagają też oczu i duszy dziecka. Często u takich osób rodzą się w głowie śmiałe projekty, genialne pomysły. Parę takich osób (dużych dzieci) widzę na forum.

Podobne pytania

–3 głosów
1 odpowiedź 237 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 890 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 918 wizyt
pytanie zadane 20 lipca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mosen Nowicjusz (120 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...