• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Groźny Smok! - Zostań testerem i pomóż się nam rozwijać.

Object Storage Arubacloud
+4 głosów
287 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2018 w Nasze projekty przez ebo96rok Bywalec (2,980 p.)
edycja 19 kwietnia 2018 przez ebo96rok

 

Kim jesteśmy?

Witam serdecznie wszystkich pasjonatów informatyki. Mam na imię Sebastian i wraz z moim znajomym Janem jesteśmy użytkownikami tego właśnie forum. Mam 22 lata i od pewnego czasu interesuję się programowaniem, a mówiąc precyzyjniej platformą Android. W ramach nauki rozpocząłem projekt aplikacji mobilnej. Pewnego dnia przeglądając forum natrafiłem na Jana i jego post, w którym opisywał swój problem związany z Androidem. Pomyślałem wtedy, że warto by zacząć pisać moją aplikację z kimś i uczyć się pracy oraz komunikacji w zespole. Stało się tak, że “zwerbowałem” Jana i zaczęliśmy współpracować jako dwa “noobki” grzebiąc przy projekcie w wolnych chwilach. Tyle słowem wstępu, a teraz przejdźmy do sedna.

O jakiej aplikacji mowa?

Aplikacja o jakiej mówimy nosi nazwę “Smok” i służy do sprawdzania poziomu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że na rynku jest mnóstwo aplikacji tego typu, ale celem tego projektu było nauczyć się pisać aplikacje mobilne, a nie zawojować rynek tychże aplikacji.

Jak długo trwały prace?

Smok powstaje już ponad 3 miesiące grzebiąc przy projekcie w wolnych chwilach. Napisałem powstaje, ponieważ prace trwają nadal. Jak na tego typu aplikację może wydawać się, że zajęło to zbyt dużo czasu, ale uwierzcie mi, że pisanie czegoś i jednoczesne poznawanie coraz to nowych technologii i rozwiązań, oraz chęć ich wdrażania do aplikacji mocno wydłuża proces produkcji. Początkowo aplikacja nie posiadała żadnego Back-endu, a cała logika działa się w samej aplikacji. Przyszła pora na Back-end z wykorzystaniem Firebase od Google, a co za tym idzie przymus poznania nowego języka jakim jest JavaScript. Tak więc, nastąpił proces przenoszenia logiki na część serwerową i trwa po dziś dzień.

Krótko o tym jak pracujemy

Nie będę się tu rozpisywał, bo nie ma o czym.

  • System kontroli wersji GIT (Bitbucket)

  • IDE Android Studio

  • VS Code do edycji JavaScriptu

  • Slack do komunikacji

  • Taskami dzielimy się na Trello

  • Aplikacja pisana w Kotlinie

Czego oczekujemy pisząc o tym?

Tylko i aż użytkowników. Obecnie aplikacja jest udostępniona w wersji beta w Sklepie Play i potrzebujemy testerów, którzy będą zgłaszać błędy i propozycje zmian w aplikacji. Wszystkie uwagi i komentarze są bezcenne. Liczymy na wasze wsparcie. Słowa konstruktywnej krytyki będą oczywiście mile widziane.

Program beta

komentarz 19 kwietnia 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Dodajcie info w czym appka jest pisana. Na Andka można w wielu językach już pisać
komentarz 19 kwietnia 2018 przez ebo96rok Bywalec (2,980 p.)
Oczywiście full native czyli Kotlin :)
komentarz 20 kwietnia 2018 przez Wonderpol Gaduła (3,730 p.)
Jako współ twórca również wszystkim dziękuję za konstruktywne komentarze

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)

Kilka spostrzeżeń:

- Odświeżanie nie powinno być w bottom navigation bar'ze, najlepiej jakby odświeżało się poprzez swipe, w tym celu można użyć SwipeRefreshLayout.

- Ustawienia wystarczą w bocznym navgation drawer'ze, w ogóle bez sensu mieć oba navigation drawer oraz navigation bar, wybierz jedno, z tym że pamiętaj, navigation bar powinien mieć 3-5 elementów.

- Element "Stacje" w obu nawigacyjnych elementach jest nieintuicyjny, przenosi nas do wyboru stacji a nie do już wybranych stacji.

- W ekranie wyboru stacji nie ma jak się dostać do ekranu wybranych już stacji inaczej niż cofając, da się pogubić, a wybrane stacje to raczej najważniejszy element. Warto by było to dać do navigation drawera i drawer pozostawić tylko do nawigacji po aplikacji.

- Ktoś niezorientowany w temacie nie będzie wiedział co to GIOŚ i LookO2, warto by było listę z tym wyborem podpisać i myślę że to nie jest na tyle ważne by było w tym ekranie, wystarczy jak będzie w ustawieniach.

- ustawieniach też powinien być toolbar, np ze strzałką cofnięcia.

Póki co tyle, są to dosyć ważne elementy, bo poruszanie się po aplikacji powinno być spójne z normami androidowymi no i przede wszystkim nawigacja powinna być spójna w obrebob aplikacji.

komentarz 19 kwietnia 2018 przez ebo96rok Bywalec (2,980 p.)
Dziękuję za odpowiedź. Co do punktu pierwszego to w aplikacji jest SwipeRefreshLayout. Jeżeli chodzi o ten drawer to faktycznie pomyślimy o tym, żeby to wszystko upchnąć w BottomNavDrawer.

Co do punktu 4 to na ekranie stacji jest drawer z listą stacji, ale widać jest to nieintuicyjne więc przemyślimy jak to rozwiązać.

Jeżeli chodzi o ustawienia to dodamy toolbar.

Dzięki jeszcze raz!
komentarz 20 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

@KubenQPL podał dobre uwagi, nie wiem jak macie to rozwiązane, ale ja bym wykorzystał local storage do przechowywania danych "offline", a z serwera (u Was Firebase) ściągał dane tylko jeśli coś się w nich zmieni (po dacie/czasie aktualizacji). Można też pokusić się o jakieś wykresy, np. dane z ostatniego tygodnia, itp. No i przydałby się sklepik z odświeżaczami powietrza ;)

Jak macie rozwiązane ściąganie wyników pomiarów w FireBase?

Z ilu (jakich) sieci korzystacie dostarczających dane pomiarowe?

komentarz 20 kwietnia 2018 przez ebo96rok Bywalec (2,980 p.)
@NIMuser Dzieki za komentarz. Wszystkie dane dla stacji są przechowywane offline w lokalnej bazie danych. Co do wykresu. Oczywiście istnieje takie coś, ale jak widać nikt nie wie gdzie to jest. Trzeba kliknąć tę niebieską ikonkę na karcie stacji na ekranie głównym. Dane pochodzą z API GIOŚ i LookO2 i są pobierane przez serwer tak często jak pozwala na to regulamin  korzystania  z tych  API. Jak widać aplikacja jest mało intuicyjna i trzeba to rozwiązać. O to właśnie mi chodziło. Jak najwięcej uwag i komentarzy. Dzięki!
komentarz 20 kwietnia 2018 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)

Polecam obejrzeć tutorial na udacity odnośnie material design, tam masz omówione co i jak powinno być zrobione: https://eu.udacity.com/course/material-design-for-android-developers--ud862

komentarz 20 kwietnia 2018 przez ebo96rok Bywalec (2,980 p.)
Dziękuję. Na pewno się przyda ;)
+1 głos
odpowiedź 19 kwietnia 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Trafiony i przydatny projekt. Dobre logo. Wszystko działa i wyświetla się prawidłowo (oglądałem na tablecie w obu orientacjach).

Wynik działania aplikacji - stan powietrza (dla mojej lokalizacji dobry) wyświetla się na żółtym tle białymi literami (zwłaszcza drobna czcionka jest słabo czytelna). Pomyślałbym o zmianie kolorystyki, zestawienia kolorów.
komentarz 19 kwietnia 2018 przez ebo96rok Bywalec (2,980 p.)
Dzięki za zainstalowanie i sprawdzenie. Postaram się przetestować to na różnych ekranach i zrobimy coś z tą słabo widoczną czcionką.

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 231 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 79 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,546 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...