• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak odzyskać dane z dysku HDD? (sformatowana partycja i nadpisany system plików NTFS)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
696 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Kompunikat programu gpart:

Wystąpił błąd podczas tworzenia widoku tylko do odczytu.
System plików nie może być montowany (jak obszary wymiany) albo w systemie plików występują niespójności lub błędy.

Straciłem 1TB danych, część miałem na bakup-ie, ale niestety nie wsyzstko. Proszę o rady i pomoc w odzyskaniu danych.

Próbowałem programu testdisk.

Wygląda to tak, że mam dostęp do usuniętych plików, ale do tych które były zapisane wcześniej normalnie na partycji NTFS i sformatowane (metodą szybką) już nie. Przy próbie odzyskania danych nadpisałem prawdopodobnie system plików NTFS chcąc go naprawić i odzyskać dane. Chciałbym teraz przeskanować dysk w poszukiwaniu wszystkich plików nawet tych z uszkodzonych partycji i skopoiować je na zewnętrzny nośnik.

A to było tak że wpisałem polecenie do pełenego sformatowania dysku z nadpisaniem zerami, ale pomyliłem ścieżkę i się wpakowałem. Od razu odłączyłem dysk(fzycznie) i od tej pory lipa...
komentarz 19 kwietnia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Przy odzyskiwaniu danych na początku robi się kopię posektorową uszkodzonego dysku i potem na tej kopii wykonuje się dalsze operacje. Więc polecam zrobić tą kopię.
Formatowanie partycji czy dysku nie usuwa danych więc nie powinno być problemu z ich odzyskaniem, ale już nadpisanie danych powoduje, że może być problem i tylko wyspecjalizowane firmy mogą sobie z tym poradzić (i to nie zawsze), żaden programik nie pomoże.
komentarz 19 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Takie odzyskiwanie danych trwa miesiącami. Nie mam czasu na takie czekanie. Po prostu muszę się na razie pogodzić z porzuceniem pewnych nowych projektów, albo z tym, że muszę je zacząć pisać od nowa. Wiesz może jak po zrobieniu kopi posektorowej odzyskać nadpisaną partycję na której są dane? Jak to się odbywa?
komentarz 19 kwietnia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
No właśnie tutaj jest problem, bardzo ciężko jest odzyskać coś z fragmentu dysku, który został nadpisany. Nie wiem, jak dokładnie to wygląda. Moje umiejętności kończą się na zastosowaniu programów, które znajduję w Internecie. Po prostu próbuję po kolei...jeden program, potem ewentualnie drugi itp.
komentarz 19 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Ja w momencie gdy zobaczyłem, że ryję nie ten dysk co chciałem odłączyłem (fizycznie) ten dysk od komputera. Nadpisałem maksymalnie do 100MB danych znajdujących się na dysku. Były to zapewne dane których miałem backup. Ale zapisanych na nim miałem jeszcze 700GB danych.
komentarz 19 kwietnia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Czyli reszta danych powinna dalej tam być tylko jest niewidoczna bo nadpisałeś MBR, albo coś w tym stylu. Ja kiedyś tak fachowo zaktualizowałem ubuntu, a raczej zainstalowałem od nowa i na całym dysku, tak więc poszedł cały windows i partycje. Danych z partycji C nie udało mi się odzyskać, ale cała partycja D i E pozostała nienaruszona, tylko była niewidoczna. Nie mogę sobie przypomnieć z jakiego wtedy programu korzystałem (to znaczy korzystałem z wielu, ale nie wiem, który mi pomógł).
Tak więc spokojnie, próbuj, najlepiej programami spod BIOSa. Jak nie ma fizycznych uszkodzeń dysku to powinieneś odzyskać. :)
komentarz 21 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Dzięki za radę, trzeba było zrekonstruować MBR i skopiować wtedy te dane na inny nośnik. Zrobiłem to programem dmde. Niestety tylko dla cierpliwych, którzy lubią zaznaczać pliki do odzyskiwania po kolei, bo na to pozwala darmowa wersja.
komentarz 21 kwietnia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Proszę bardzo, choć nie ma co narzekać bo lepsze to niż np. zapłacenie firmie kilka tysięcy za odzysk danych...:)

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

–1 głos
1 odpowiedź 2,646 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 313 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2017 w Sprzęt komputerowy przez PelikanFix16 Użytkownik (950 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 143 wizyt

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,638 komentarzy

61,957 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...