• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

VoIP na GNS3

0 głosów
31 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia w Sieci komputerowe, internet przez Axlon Nowicjusz (140 p.)
Witam,
Mam pewne pytanie. W emulatorze GNS3 musze zrobić sieć VoIp. Pytanie polega na tym czy aby emulować połączenie voIp to na wirtualnej maszynie którą będę miał muszę mieć zainstalowane Cisco IP communicator? Wszędzie gdzie szukam informacji na temat VoIp w GNS3 widzę właśnie Cisco IP communicator. Problem mam taki że mam jakieś dziwne problemy aby pobrać to. Możliwe że ktoś ma jakąś poradę jak poradzić sobie z pobraniem Cisco IP communicator, możliwe że to jest płatne oprogramowanie a ja o tym nie wiem. Jeśli jest płatne to czy istnieje jakiś inny programik abym mógł bawić się w VoIP na GNS3?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 27 kwietnia przez kacperdyba Gaduła (3,340 p.)

Cześć,

 

GNS3 jest programem symulacyjnym, który umożliwia zbudowanie symulacji sieci praktycznie dowolnego producenta na podstawie dostarczonych przez niego obrazów systemowych. Oznacza to, że aby móc zbudować jakąkolwiek infrastrukturę sieciową będziesz potrzebował plików zawierających systemy operacyjne (np. Cisco IOS), które następnie wgrasz do programu. Niestety, producenci zazwyczaj nie udostępniają obrazów systemu - można je ściągnąć z ich urządzeń, lub zakupić na licencji. Co prawda w internecie możesz znaleźć takie pliki, ale nie na oficjalnych stronach producentów.

Jeżeli chodzi o sieć VoIP, sytuacja ma się analogicznie - to znaczy, że aby móc zbudować symulacje sieci VoIP będziesz potrzebował obrazy systemu telefonów VoIP (oraz obrazy switchy i routerów - do zbudowania sieci) jakiegoś producenta. Ponieważ oprogramowanie Cisco jest jednym z najczęściej wybieranych do budowy symulacji w GNS3 logiczne jest, że po wyszukaniu frazy "GNS3 VoIP" większość wyników będzie dotyczyła telefonii Cisco.

Nie orientuje się jacy producenci udostępniają obrazy telefonów i central VoIP, ale jeżeli robi to Cisco, to musisz zrobić to co pisałem - załatwić obrazy wszystkich wymaganych komponentów, najlepiej prosto z produktów Cisco (ewentualnie poszukać w sieci - ale nie odpowiadam za to co tam znajdziesz wink), i dopiero wtedy możesz zbudować symulacje sieci.

Alternatywnie zapoznaj się z produktami firmy 3CX - oferują oni oprogramowanie telefonów software'owych oraz central abonenckich - nie wiem czy jest możliwość importu ich rozwiązań do GNS3, ale na pewno możesz zbudować taką niewielką sieć lokalnie, na swojej prawdziwej sieci (np. na komputerze instalujesz oprogramowanie symulujące centralę abonencką, oraz telefon VoIP, 2 telefon instalujesz na smartphonie - i już masz podstawową topologię sieci VoIP smiley

Jak byś miał jeszcze jakieś pytania, lub coś byłoby nie jasne to pisz,

Pozdrawiam,

Kacper 

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 65 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2017 w Sieci komputerowe, internet przez pulson666 Dyskutant (8,230 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 45 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2016 w Sieci komputerowe, internet przez szandekPL Nowicjusz (120 p.)
Porady nie od parady
Odznacz odpowiedź zieloną fajką, jeśli uważasz, że jest ona najlepsza ze wszystkich i umożliwiła ci rozwiązanie problemu.Najlepsza odpowiedź

51,917 zapytań

94,689 odpowiedzi

193,025 komentarzy

25,307 pasjonatów

Przeglądających: 264
Pasjonatów: 17 Gości: 247

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...