• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Błędy młodości jak wrócić na swoją drogę ?

VPS Starter Arubacloud
+5 głosów
1,371 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Tomkattkk Nowicjusz (190 p.)
zamknięte 31 maja 2021 przez ScriptyChris
Zakładam ten temat, ponieważ moja sytuacja jest znacząco inna od kolegów, którzy mają 15-17 lat i pytają co dalej. Ja gdy miałem taki wiek bardzo mocno interesowałem się informatyką. Robiłem podstawowe kursy np. ECDL ( na tamte czasy to było coś :) ) i ogólnie komputery to była... jest moja pasja. Strony internetowe, podstawy C++, ogólny serwis w rodzinie :), grafika itd. Chciałem iść na studia informatyczne i zostać programistą lub ogólnie być w branży IT. Niestety moja sytuacja życiowa i rodzinna skomplikowała się dosyć mocno. Przyszło rozgoryczenie, pretensje do całego świata, olewanie szkoły itd. Mature zdałem, ale akurat wtedy matematyka była nie obowiązkowa, więc też ją olewałem. Później wmówiłem sobie, że ... jestem debilem, który nigdy nie dojdzie i do niczego, a już na pewno nie do sukcesów w IT. No tak było. Poszedłem w "proste sposoby zarabiania na życie"

Dzisiaj mam 29 lat, wspaniałą żonę, córkę i jestem kierowcą zawodowym C+E co ma swój urok, ale też mam powoli tego dosyć, no bo nie oszukujmy się trudno mówić w tej pracy o jakimś rozwoju :) Co ważne wracam do informatyki i odczuwam z tego taką samą, a nawet większą przyjemność. C++ łykam 100 razy szybciej i lepiej niż mając te 15 lat podobnie z HTML, CSS, JS, PHP itd. Czuję, że chce to robić przez resztę życia.

Pytanie do Was drodzy koledzy co robić ? Czy jest jeszcze jakaś szansa dla mnie ? Czy uzupełnić maturę i wybrać się na zaoczne studia, czy lepiej skupić się na samouctwie i jakiś kursach programowania ? Chciałbym też zmienić pracę na jakąś branżową, żeby już poznawać ludzi ze świata komputerów, może jakieś serwisy komputerowe ? Jak to wygląda wszystko ? Wiadomo, że mam rodzinę na utrzymaniu, więc muszę utrzymać też zarobki na jakimś poziomie. Praca kierowcy ma tą zaletę, że po 9 godzinach jazdy siedzę sobie w kabinie  sam jak palec i mam mnóstwo wolnego czasu, laptopa i internet :)

Pomóżcie wrócić na dobre tory :)
komentarz zamknięcia: Temat wyczerpany
komentarz 15 kwietnia 2018 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Poczytaj tą serię felietonów - może przeżycia i przemyślenia autora w jakiś sposób pomogą Tobie.

komentarz 15 kwietnia 2018 przez Tomkattkk Nowicjusz (190 p.)
Rzeczywiście coś jakby o mnie :) Z opowieści autora wynika, że studia do niczego mu się nie przydały z wyjątkiem tego, że pojechał do Danii z projektu erazmus no i poznał ludzi o podobnych zainteresowaniach. Ja na razie znam co najwyżej innych kierowców :) Właśnie, dlatego myślę nad podjęciem może jakieś dodatkowej pracy np. weekendy, żeby wchodzić w środowisko...
komentarz 15 kwietnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

O, też 29 lat i też kierowca. Czy to ty? :)

https://forum.pasja-informatyki.pl/343389/czy-chcesz-byc-moim-wspolnikiem

trudno mówić w tej pracy o jakimś rozwoju :)

Możesz nauczyć się jakiegoś Tokyo Driftu... :D

komentarz 15 kwietnia 2018 przez Tomkattkk Nowicjusz (190 p.)
Na szczęście nie ja :)
komentarz 15 kwietnia 2018 przez yxxo Początkujący (350 p.)
Jako student uważam, ze studia to strata czasu :D

Dodam, że w PHP nie trzeba żadnych studiów.
1
komentarz 15 kwietnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Potwierdzam również, że w asemblerze też... :D
komentarz 31 maja 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
edycja 31 maja 2021 przez Oscar
Sorki

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
edycja 15 kwietnia 2018 przez marcin99b

Napisane troche chaotycznie, ale myślę że zrozumiałe

W sumie do pracy w zawodzie nie potrzebujesz żadnych papierów
Programowania możesz uczyć się samodzielnie, ale pamiętaj o tym, aby stopniowo iść coraz to dalej

Z doświadczenia (na razie junior c#) bardzo mogę polecić grzebanie w nie swoich projektach
Wejdź na githuba, znajdź projekt który pasuje do twojej ścieżki, jaką chcesz iść
Przykładowo jeśli zainteresuje cie PHP szukasz jakiegoś projektu aplikacji internetowej w PHP
Ważne, żeby to był działający solidny projekt tworzony przez profesjonalistów według dobrych praktyk itd

Dlaczego według mnie to najlepszy sposób? Bo uczysz się dobrego programowania, nie musisz przechodzić przez te etapy gdzie przez pół roku umiesz programować, ale tworzysz gówniany kod i nawet o tym nie wiesz. Tutaj na start masz kontakt z czymś dobrym, na czym możesz się wzorować i gdzie możesz sprawdzać jak coś powinno być zrobione. 
Na start masa programu będzie niezrozumiała, ale to dobrze -> zobaczysz jak dużo nie umiesz i ile jeszcze musisz się nauczyć. Wiele osób po ogarnięciu podstaw ma zastój bo wydaje im się, że już wszystko umieją, tutaj po ogarnięciu tych podstaw dalej widzisz że jesteś najwyżej w połowie albo nawet ćwiartce nauki prawidłowego programowania.

Uruchamiasz u siebie, przeglądasz i myślisz co by tu dodać
Jak już się zastanowisz czego tu brakuje, a co jest na twoje siły -> patrzysz w kod
Analizujesz profesjonalną potężną aplikacje, przeglądasz w większości przypadków dobrze użyte wzorce projektowe i różne ciekawe elementy języka

Tym samym bardzo szybko uczysz się i sprawdzasz jak rzeczywiście pisze się aplikacje
Bo nie oszukujmy się, musiałbyś wydać kilkaset zł żeby znaleźć kurs pokazujący mniej więcej jak wyglądają rzeczywiste aplikacje w firmach, przy których byś pracował jako programista

Jak czegoś nie rozumiesz -> szukasz w internecie

Jak uznasz że już całkiem dobrze ci idzie, zabierz się za swój projekt na githubie (albo rób go w międzyczasie)
Projekt podpinasz pod cv i jak dojdzie do ciekawego poziomu -> wysyłasz do firm
Dodatkowo jak np interesuje cie sam backend, możesz poszukać osoby która też chce się uczyć, ale frontendu
Ty robisz backend a ktoś frontend, który korzysta z tego backendu, fajna opcja bo tworzysz własny projekt który jest w 100% twój, ale też nie jest nudno bo dochodzą rozmowy i plany z inną osobą

Jeśli zdecydujesz się na projekt grupowy, na pewno da to plus na rozmowie o prace

Dodatkowo polecam oglądanie różnych konferencji
Nie tylko na temat swojej technologii, ale też m.in zarządzanie projektem, kontrola wersji, jakieś podstawy zabezpieczeń
Przyjemnie się tego słucha, a zawsze to... może nie duża wiedza, ale sugestie w jaki temat warto się zagłębić
To samo podcasty (devtalk jest dość dobry)

komentarz 15 kwietnia 2018 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Warto dodać, że w między czasie dobrze jest ogarniać rzeczy z jakich korzystają firmy i są związane z daną technologią w której to kierunku idziemy.
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Sam za dużego doświadczenia nie mam, ale czytam to forum pare razy dziennie, więc napisze jakie wnioski wyciągnąłem z wypowiedzi wielu ludzi tutaj.
Szansę masz zawsze. Musisz zdecydować się na język/technologię i zacząć go wkuwać i tworzyć projekty. A nawet lepiej. Wymyślasz co chcesz zrobić, zaczynasz robić, trafiasz na ścianę to szukasz (google > wyszukiwarka na forum >>> nowe pytanie). Musisz wyrobić sobie wiedzę i portfolio. Zrób Gita sobie (Github/bitbucket) i wrzucaj co tworzysz. Jak zrobisz jakiś projekt cały to  wrzuć na forum, dostaniesz feedback co można poprawić, co jest fajnie, czego unikać itd...

Jeśli coś pominąłem to proszę innych forumowiczów o dopisanie.

A tobie Tomkattkk życzę powodzenia
komentarz 15 kwietnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Nie wiem skąd te przeświadczenie, że 30 lat to już za dużo, aby wkroczyć na ścieżkę IT. Wydaje mi się, że na zachodzie o wiele częściej zmieniają miejsce zamieszkania przez pryzmat pracy, już nie wspominając o przekwalifikowaniu się. 

Czy uzupełnić maturę i wybrać się na zaoczne studia, czy lepiej skupić się na samouctwie i jakiś kursach programowania ? Chciałbym też zmienić pracę na jakąś branżową, żeby już poznawać ludzi ze świata komputerów, może jakieś serwisy komputerowe ?

Najpierw zdecyduj się co chcesz robić, bo wspominasz o programowaniu i o serwisie komputerowym. Jak zdecydujesz się na programowaniu to też określ do dokładnie. To tylko moje zdanie, ale ja polecił bym Tobie od razu zacząć uczyć się programowania w technologiach w których mógłbyś w miarę szybko oferować swoje produkty robione w czasie wolnym (strony, może aplikacje mobilne). Na Twoim miejscu zrezygnowałbym z pomysłu studiowania. W najgorszym wypadku mógłbyś dorabiać na prostych zleceniach, a w lepszym ktoś Ciebie zatrudni. Powodzenia.

 

komentarz 15 kwietnia 2018 przez Tomkattkk Nowicjusz (190 p.)

@Secrus,

U nas w Polsce jest taka mentalność, że jak już się czegoś nauczyło za młodu w szkole to to już jest jedyny możliwy sposób na życie. Dlatego męczą mnie już ludzie np. kierowcy, którzy zrobili prawo jazdy w wieku 18 i zakładają, że będą jeździli do końca życia, albo zdrowia. Gdzie się nie pójdzie to pytanie... Jaki ma Pan zawód wyuczony ? Nie mam, jak to ?

Ogólnie planuję robić tak jak piszesz. Jedyne co mnie martwi to to, czy później nie będzie się za mną ciągnął BRAK studiów na każdym kroku przy próbie podjęcia pracy. Druga sprawa to brak kontaktu z ludźmi, którzy programują.

Co do pisania o serwisie komputerowym i programowaniu to chodzi mi o to, żeby uczyć się programowania póki co samemu, ale żeby już zmienić pracę, bo pracować muszę, ale już być bliżej komputerów

komentarz 15 kwietnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

U nas w Polsce jest taka mentalność, że jak już się czegoś nauczyło za młodu w szkole to to już jest jedyny możliwy sposób na życie.

Wszędzie tak jest, bo normalnie nie zmienia się zawodu co parę lat. No cóż, polacy przynajmniej nie skaczą z kwiatka na kwiatek jak amerykanie i robią jedno a dobrze. Powinno się robić coś z pasji, a nie zmieniać zawód bo gdzie indziej płacą więcej. Oczywiście rozumiem autora tego tematu, że chce zmienić zawód po wielu latach, bo to jeszcze nie jest skakanie z kwiatka na kwiatek.

Wydaje mi się, że na zachodzie o wiele częściej zmieniają miejsce zamieszkania przez pryzmat pracy

Kto jak woli. Ja tam wolę stabilność, mieszkanie które wiem że jest moje a nie ciągle nowe i wynajmowane i życie jak indianie pod namiotem.

komentarz 15 kwietnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Jest dużo wątków typu czy robić studia informatyczne. Z tego co czytałem to można to podsumować tak: Warto studiować, wymagane czasami w dużych firmach, ale poza tym jak jesteś dobry w czymś to nie będziesz mieć problemów z znalezieniem pracy. 

Nie wiem czy tak bardzo pomoże Tobie praca w serwisie komputerowym do pracy jako programista. 

jpacanowski oczywiście to kwestia indywidualna, ja donosiłem się do zdania "Pytanie do Was drodzy koledzy co robić ? Czy jest jeszcze jakaś szansa dla mnie?". Dużo osób w Polsce zdecydowanie boi się taki zmian co powoduje sytuacje taką, że w mamy miejsca, gdzie jest duże bezrobocie i miejsca gdzie brakuje ludzi do pracy. Naprawdę nie chcę zmieniać tematu tego postu. 

komentarz 15 kwietnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Boją się, bo takie relokacje m.in. niszczą rodziny, a jak dla mnie jest ona na pierwszym miejscu.
komentarz 15 kwietnia 2018 przez Tomkattkk Nowicjusz (190 p.)
Dla mnie też rodzina jest najważniejsza, dlatego praca po 12 godzin lub co gorsza cały tydzień w drodze nie jest dla mnie. Chociaż ten drugi wariant przy rocznym dziecku wydaje się idealny do nauki programowania w spokoju :)

Nie lubie skakać z kwiatka na kwiatek, ale lubie mieć poczucie, że się rozwijam, a programowanie jest studnią bez dna pod tym względem i życia mi nie starczy, a i tak zostanie wiele do nauczenia. I tego właśnie chce.

A co sądzicie ogólnie o kursach programowania np. coderslab.pl ? Może na początku lepiej iść w takie coś, żeby załapać dobrze temat, a później już tylko szlifować się latami ?
komentarz 15 kwietnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

A co sądzicie ogólnie o kursach programowania np. coderslab.pl ?

Ja nie wiem, bo uczę się zupełnie sam na własną rękę. Ale chyba polecić mogę kursy na Udemy.

komentarz 15 kwietnia 2018 przez Tomkattkk Nowicjusz (190 p.)
Jak długo się uczysz ? Jakie efekty ? :)
komentarz 15 kwietnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Od początku jak miałem komputer uczyłem się programować sam :D Znam m.in. asembler, C, C++, oraz zajmuję się pełnym webdev'em.
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Jeszcze na nic nie jest za późno. Ucz się programowania zwłaszcza, że masz ogólne obycie i podstawy. Wystarczą książki, podręczniki. Do dyspozycji masz internet i forum Pasja Informatyki. Ze studiami chyby nie dasz rady - nawet zaoczne wymagają dużej pracy. Nie miał byś czasu na nic, zwłaszcza dla rodziny. Także na sen, a jesteś kierowcą - byłoby niebezpiecznie.

Weź poprawkę na to, że w branży IT od nauki programowania - do zarabiania pieniędzy, to jest dość długa droga.(Nie wystarczy zdać egzamin i mieć "papiery"). Kierowcą jesteś już (i to nie byle jakim), zarabiasz konkretne pieniądze.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 3,391 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 891 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 257 wizyt
pytanie zadane 26 grudnia 2018 w C# przez donekdzwonek Początkujący (420 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...