• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

table is mutating error- trigger (PL/SQL)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
395 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2018 w SQL, bazy danych przez fusemul Użytkownik (710 p.)

Witam,

stworzyłem procedurę odpowiedzialną za generowanie pliku XML na podstawie zapytania SQL podanego jako parametr. Pojawił się natomiast problem, o którym wcześniej zupełnie nie pomyślałem, gdy procedurę tą próbuję wywołać z triggera.

Uproszczony kod:

CREATE OR REPLACE TRIGGER CH_INTEGRATE_EMP_AIU_TRG
AFTER INSERT OR UPDATE
   ON ...
   FOR EACH ROW
DECLARE
.............
BEGIN
  IF inserting or updating THEN
    l_query := 'select ........ from employees where employee_id = '|| :new.employee_id; 
    ch_integration_pck.populate_integration_tab(l_root,l_query,l_msg_family, o_status, o_message);  
  
  END IF; 
.....
END;

Zamysł jest taki: po każdym update/insert na pewnej tabeli chcemy wygenerować XMLa i wrzucic go gdzies, uzywajac gotowej procedury. (nie chcę logiki za to odpowiedzialnej mieć w triggerze, ponieważ będzie to uzywane w wielu miejscach)

Wywolanie przy triggerze powoduje jednak blad:
SQL Error: ORA-19202: Error occurred in XML processing
ORA-04091: table ... is mutating, trigger/function may not see it

Czy można to jakoś obejść w taki sposób, aby po insercie/updacie procedura odpowiedzialna za generowanie XMLa wywoływała się automatycznie i z selecta w jej ciele można było się dostać do nowego rekordu?

Czy raczej w takim przypadku trzebaby z triggera wywoływać np jakiegoś niezależnego joba, który wywoływałby tą procedurę?
Czytałem coś o compound triggers, ale nie jestem pewien czy za ich pomocą można to obejsć..

dzięki za pomoc z góry

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2018 przez fusemul Użytkownik (710 p.)

compound trigger zalatwil sprawe :)
 

CREATE OR REPLACE TRIGGER CH_INTEGRATE_EMP_AIU_TRG
FOR UPDATE OR INSERT ON employees
   COMPOUND TRIGGER
 ............
.........
  emp_id        employees.employee_id%TYPE;  
AFTER EACH ROW IS
  BEGIN  
    emp_id := :new.employee_id;        
  END AFTER EACH ROW;
  
AFTER STATEMENT IS
  BEGIN
  l_query := 'select ........ from employees where employee_id = '|| emp_id;    
  ch_integration_pck.populate_integration_tab(l_root,l_query,l_msg_family, o_status, o_message);
END AFTER STATEMENT;
END;

 

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 608 wizyt
pytanie zadane 15 marca 2021 w Nasze poradniki przez Catalonya1992 Mądrala (5,440 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,087 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2019 w SQL, bazy danych przez poldeeek Mądrala (5,980 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 293 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2021 w SQL, bazy danych przez Grzegorzko Obywatel (1,110 p.)

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...