• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Assembler zadanie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,094 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2018 w Assembler przez Damian Sierocki Użytkownik (800 p.)

Siemka!

Otóż mam tutaj takie zadanko :  Napisać program ustawiający wartość „1” w 6 bicie dowolnego adresu w pamięci np 0700:0100.

Do tej pory napisałem taki coś i nie wiem czy to bangla czy trzeba coś dopisać ( jestem zielony w assemblerze )



MOV SI,0001
MOV DI,0006
XOR AX,AX
MOV AL,[SI]
MOV [DI],AL

pomocy :D

2
komentarz 11 kwietnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Assembly* zawsze mnie ganiono za "Assembler". Podobno to bardzo popularny błąd.
2
komentarz 1 maja 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

@Damian Sierocki, Prosiłbym, aby przy zadawaniu pytania na temat języka asemblera, zawsze określić architekturę procesora, system i asembler z którego się korzysta (nasm, fasm, GNU-as lub inne).

komentarz 1 maja 2018 przez akasei Obywatel (1,620 p.)
przywrócone 1 maja 2018 przez akasei
Ewidentnie widzę tu Intel x86 i nasm, ale prawde piszesz.
komentarz 1 maja 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

@Swipeyro,

An assembly (or assembler) language,[1] often abbreviated asm, is a low-level programming language

komentarz 1 maja 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
No, a jak wyczytasz, że skakanie z okna jest zdrowe to skoczysz?
komentarz 1 maja 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Rozbawiłeś mnie. Poprawne jest Assembler, albo Assembly language, i koniec.

komentarz 1 maja 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
A no oczywiście.. Wikipedia.
komentarz 1 maja 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Jeśli masz problemy z Wikipedią, no to proszę...

The assembler language is the symbolic programming language that lies closest to the machine language in form and content. The assembler language is useful when:

źródło: https://www.ibm.com/support/knowledgecenter/SSLTBW_2.1.0/com.ibm.zos.v2r1.asma400/asmr102112.htm

komentarz 1 maja 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Ja asemblerem nazywam program tłumaczący kod, napisany w języku asemblera. Jak dla mnie prosta, przyjemna, logiczna i nie budząca jakichś wątpliwości konwencja.
1
komentarz 1 maja 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

@Eryk Andrzejewski, Można zawsze wtedy po słowie "assembler" dodać jeszcze "language". Dobra, jak tak kto woli...

w języku asemblera

Skoro już się bawimy w profesorów Miodków, to chyba powinno być "w języku asembler" - chyba, że mówimy np. "6 stopni Celsjusza" - od Anders'a Celsius'sza... ;)

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 1 maja 2018 przez akasei Obywatel (1,620 p.)
edycja 1 maja 2018 przez Eryk Andrzejewski
mov    cx,    6
bts    word [di],    cx

do rejestru di wstaw oczekiwany adres

bardziej prostsza forma?

or    byte [di],    64

 

komentarz 1 maja 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Prostsza piszemy przez sz. wink

komentarz 1 maja 2018 przez akasei Obywatel (1,620 p.)
Jak wypowiadam przez "rz" to nikt się nie czepia ;)
0 głosów
odpowiedź 2 maja 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Nie chcę zakładać nowego tematu.... Sporo osób się wypowiada w tym wątku.....Do czego używacie ASM?  Do wstawek w innych językach, czy do innych celów (np. embedded)?? Jestem ciekaw.
komentarz 2 maja 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Ja raczej języka asemblera nie używałem nigdzie indziej, niż przy pisaniu systemu/bootloadera.
komentarz 2 maja 2018 przez akasei Obywatel (1,620 p.)

@NIMuser, programowanie systemowe.

komentarz 2 maja 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

@Eryk Andrzejewski, a coś więcej? Na PC-ta?

@Akasei - ???

Pochwalcie się...

Wiem do czego służy assembler, ale wydawało mi się, że już prawie nikt z tego nie korzysta, poza specjalistami od (anty)virusów i wszelkich robaków oraz speców od bezpieczeństwa.

Przy językach jak C/C++, Rust, Go i NIM oczywiście wydawałomi się, że rzadko kto sięga po assembly, tak bardzo niskopoziomowy język.

 

 

 

komentarz 2 maja 2018 przez akasei Obywatel (1,620 p.)

https://github.com/akasei/cyjon-server

@NIMuser,
 mój system operacyjny w asemblerze

 

komentarz 2 maja 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
A to ładnie, gratuluje!  Widziałem go już na innym forum rok temu:)

Ogólnie mówiąc, jestem pod dużym wrażeniem. Nie pisałem nigdy niczego w assemblerze dłuższego niż 20-30 linijek kodu, wyobrażam sobie jaki jest potrzebny nakład pracy do stworzenia czegoś takiego.

Pewnie minie sporo czasu zanim system będzie "używalny", będę raz po raz zaglądał na GH.
komentarz 2 maja 2018 przez akasei Obywatel (1,620 p.)
akasei@*********:~/cyjon-server$ ./count.sh
Linii kodu: 5478
komentarz 2 maja 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Jak na ASM to nie tak dużo. W Pythonie przy tym LOC powstał by Windows z Officem :)

Czy system docelowo będzie z czymś kompatybilny, jeśli chodzi o system plików i możliwości uruchamiania oprogramowania?
komentarz 2 maja 2018 przez akasei Obywatel (1,620 p.)

@NIMuser,

obsługa dysków IDE (Bochs nie obsługuje SATA),

system plików Ext2

 

 

docelowo będzie działał tylko na virtualkach ;) jeśli uruchomi się na fizycznej maszynie to można traktować jako feature

komentarz 2 maja 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Myślałem, że będzie odwrotnie, że Twój system będzie VM hostem i w nim uruchomię inne... ;)

Szkoda, nie sądziłem że od strony softwareowej jest (duża) różnica między PATA a SATA. Fajny projekt, dobrze poznasz sprzęt i software - gruntownie, "od podszewki".

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 516 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 64 wizyt
pytanie zadane 24 stycznia w Assembler przez koro33 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 234 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...