• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Formatowanie kart coś więcej niż do samego zera

Object Storage Arubacloud
0 głosów
394 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Kiedyś już zadawałem to pytanie, ale to było dawno temu i tamte sposoby nie podziałały. Było to gdzieś rok tamu także pozwolę sobie zadać podobne pytanie ponownie.

Mam dwie karty. Chciałbym na nowo ustalić ile mają one sektorów, policzyć je skanując cały dysk przeskakując wszelkie uprawnienia odnośnie ograniczeń zapisu i zmiany danych na kartach. Stworzyć kartę na nowo, nadpisując wszystkie istniejące wcześniej sektory. Tak jak to się robi w fabrykach przed wypuszczeniem karty na rynek.

Próbowałem polecenia:

sudo dd if=/dev/zero  of=/dev/mmcblk0 bs=512

ale wyskakuje error:

dd: błąd zapisu '/dev/mmcblk0': błąd zapisu, Brak miejsca na urządzeniu

Szukam jakiegoś oprogramowania które pozwoli mi to zrobić, Próbowałem testdisk, cfdisk nie znajduje zamontowanego katalogu.

Problem z kartami:

Karta nr. 1 jest tylko do odczytu, nie zmienię tego, a próbowałem różnych poleceń i sposobów na format nadpisując zerami, ale format leci i po skończeniu na karcie nic się nie zmienia tak jak z zapisaną płytą CD, chciałbym tą kartę naprawić (karta pqi 64GB), wcześniej działała normalnie i dawała się formatować.

Karta nr. 2 tej karty jeszcze nie sprawdzałem dokładnie, ale raptem przy formacie zmieniła mi się jej pojemność z 16GB do 4MB (firma ADATA)

Czy karty nadają się już tylko do wyrzucenia ? Jeśli jeszcze nie proszę o pomoc i nakierunkowanie mnie na znalezienie rozwiązania tego problemu.

Doczepiając się jeszcze pod temat. Mam pytanko czy istnieje możliwość odzyskania danych z nadpisanego dysku? Coś więcej niż robi program testdisk. Mówi się że trzeba kilkukrotnie nadpisać dysk, aby faktycznie zostały one wymazane. Ile jest w tym prawdy?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 10 kwietnia 2018 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)

Karta nr. 2 tej karty jeszcze nie sprawdzałem dokładnie, ale raptem przy formacie zmieniła mi się jej pojemność z 16GB do 4MB (firma ADATA

A próbowałeś programem SD Card Formatter na Windowsa? Ja to w ten sposób rozwiązuję.

Ewentualnie do pendrivów używam HP USB Disk Storage Format Tool, aczkolwiek nie wiem czy zadziałałoby to w przypadku karty sd.

 

Doczepiając się jeszcze pod temat. Mam pytanko czy istnieje możliwość odzyskania danych z nadpisanego dysku? Coś więcej niż robi program testdisk. Mówi się że trzeba kilkukrotnie nadpisać dysk, aby faktycznie zostały one wymazane. Ile jest w tym prawdy?

Eeem, a ja z kolei się uczyłem, że działa to tak: Klikając "usuń" plik nie znika z pamięci, a jedynie dajesz znać, że jest to obszar pamięci zastosowany do nadpisania innymi danymi i dopóki czegoś w tym miejscu nie zapiszesz, to dane te można odczytać. Szczerze wątpię, aby te Twoje dało się odczytać.

komentarz 10 kwietnia 2018 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
1. Do windowsa nie będę miał możliwości się niestety dostać w nadchodzących miesiącach. Szukam czegoś na płytkę lub do nagrania na pendriva. Czegoś do zainstalowania na linuksie lub samodzielnego skompilowania np z githaba.

2. Też się tak uczyłem, ale mnie strasznie dziwi że polecenie dd nie jest w stanie zmienić zawartości karty.

Co do danych zrobiłem bolesny myk z dyskiem 1TB przez przypadek traktując go formatem z nadpisaniem zerem, bo pomyliłem ścieżkę z pośpiechu, ale miałem backup-a także niewiele straciłem.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 218 wizyt
pytanie zadane 20 września 2017 w Sprzęt komputerowy przez Sansi Użytkownik (720 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 286 wizyt
pytanie zadane 9 października 2020 w Sprzęt komputerowy przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 662 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2020 w Sprzęt komputerowy przez Rajzok Początkujący (390 p.)

92,566 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,605 komentarzy

61,952 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...