• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy warto używać pliku json jako bazę danych w node.js?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,508 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2018 w JavaScript przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
edycja 8 kwietnia 2018 przez jegor377
Cześć, nie chce mi się uczyć sql, a chcę napisać stronkę internetową, która będzie miała stałą bazę danych, której sam client nie będzie mógł zmienić.

Wpadłem na taki pomysł, żeby sobie sam napisać api do takiej bazy danych, w którym to sama baza danych byłaby plikiem json ładowanym na starcie do jakiejś listy obiektów i potem przy każdym połączeniu z clientem, różne funkcje korzystałyby z kopii tej bazy danych w różnych celach (przede wszystkim wyszukiwanie).

Update takiej bazy danych wykonywałby się poprzez panel admina i kiedy zmiany zostaną zatwierdzone to globalnie widoczna lista kopii bazy danych byłaby ładowana na nowo, albo coś w tym stylu.

Co wy o tym myślicie? Kiedyś widziałem, że są jakieś alternatywy dla sql do node.js że się właśnie z takich plików pobierało, ale jestem też zbyt leniwy żeby uczyć się tego wszystkiego. Wolę sobie własne napisać pod konkretne potrzeby. Chyba, że macie lepszy pomysł. Jestem otwarty na odpowiedzi.

@edit

A i dodam, że nie pisałem nic w node.js, ale z góry zakładam, że tak się da.
1
komentarz 8 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
1. Nie można się uczyć MySQL. Można się uczyć SQL.

2. Nie chcesz MySQL z powodu SQL, czy serwera?
komentarz 8 kwietnia 2018 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
Nie chcę z powodu SQL. Po prostu myślę, że zaprojektowanie db w jsonie będzie prostsze. Chyba... Trafiłem na takie stworzenie https://www.npmjs.com/package/node-json-db ale nwm czy to jest dobre do moich zastosowań. Wydaje się, że jest to właśnie to czego mi trzeba. Tylko czy to dobry pomysł? Co wy byście zrobili?
1
komentarz 8 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Ja doświadczeń z jsonowymi bazami nie mam, ale weź pod uwagę to, że sql jest dosyć popularnym językiem jeśli chodzi o bazy danych, chyba na maturze, czy w technikum będziesz miał z tego egzaminy więc nie ominie Ciebie to.

 

Ps. Jeśli chcesz mieć bazę w pliku to polecam SQLite
komentarz 8 kwietnia 2018 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
A no racja zapomniałem o sqlite. Co do matury to raczej na studiach. U nas w technikum to najwyżej java scripta uczą i to takie podstawy. Chociaż pewnie życie mnie jeszcze zaskoczy.... No nic, dziękuję!

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
  1. Istnieje coś takiego jak konflikt Zapis-zapis. Do tego js jest asynchroniczny więc średnio widzę Twój pomysł.
  2. Nie rozumiem po co takie kombinacje skoro jest MongoDB i mongoosejs.

Nie można się uczyć MySQL. Można się uczyć SQL.

@Mariusz08 jeśli myślisz że bazy danych to znajomość SQLa i  koniec to grubo się mylisz. Mozna się uczyć MySQLa. 

komentarz 8 kwietnia 2018 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
no wiem, ale ja miałem pomysł na tę asynchroniczność :D Własnie dlatego chciałem mieć kopie tej bazy danych, żeby odwoływać się do aktualnie wolnej kopii. Po użyciu kopia wraca do stanu wolnego i czeka na następne użycie. :)

Propo MongoDB to coś słyszałem, ale zobaczę sobie jeszcze.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 485 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 363 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 142 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...