• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows 10 && Linux Mint Cinnmon znikający GRUB.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,240 wizyt
pytanie zadane 6 kwietnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Krzychu Użytkownik (640 p.)
Witam mam problem z zapanowaniem nad Grubem.

Najpierw w trybie uefi zainstalowałem windowsa 10 następnie też z uefi zainstalowałem system linux mint.( oba systemy na tym samym dysku ssd. Podczas instalacji wykorzystałem opcję instaluj obok windows. Po restarcie komputera ukazało się grub menu. Włączyłem minta. Uruchomiłem ponownie komputer wybrałem windows 10 i niestety grub przepadł. Wchodząc do biosu mogę wybrać windows boot manager lub dysk ssd i hdd. Niestety nie mogę dodać gruba. Próbowałem przeprowadzić instalację linuxa raz jeszcze nawet recznie utowrzylem partycje efi
na którą trafił grub. Po restarcie wszystko ok, jednak gdy uruchomiłem windows 10 automatycznie w bios jako domyślny został ustawiony windows boot manager. Najśmieszniejsze jest to że nie mogę z powrotem ustawić gruba z tej partycji ( do wyboru mam tylko windows boot manager i dysk hdd i ssd.

 

Z góry dziękuje za pomoc, porady.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2018 przez niezalogowany
komentarz 6 kwietnia 2018 przez Krzychu Użytkownik (640 p.)
Niestety bez rezultatu. Czy jest możliwym aby windows 10 usuwał automatycznie niewygodną partycję. Otworzyłem zarządzanie dyskami i brak partycji z grubem.
0 głosów
odpowiedź 1 września 2019 przez niezalogowany
Z poziomu windowsa utwórz wolną przestrzeń z dysku powiedzmy 100 GB. W czasie instalacji wybierz Użyj innego rozwiązania Te wcześniejsze 100 GB będzie dostępne jako nie przydzielone miejsce. Z tego utwórz nową partycję ( + ) powiedzmy 15 GB ustaw jako / (katalog główny) , 500Mb - boot (pliki potrzebne do procesu rozruchu.) pozostałe miejsce zostaw na Home.
0 głosów
odpowiedź 1 września 2019 przez Volper Początkujący (300 p.)
Nie wczytywałem się dokładnie w pytanie, ale jeżeli po starcie komputera pojawia się od razu Windows bez gruba, to mi pomogło w takiej sytuacji narzędzie Boot Repair. Można chyba zainstalować je łatwo z terminala, z tego co pamiętam to pro narzędzie przeinstalowuje gruba i naprawia go. Ja gdy go użyłem to od razu przy każdym restarcie miałem grub.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,296 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2019 w Systemy operacyjne, programy przez adambdx7 Początkujący (280 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 2,268 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 251 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...