• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy do tego potrzebuję tych języków?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
289 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
Czy aby zostać programistą front-endu wystarczy mi html css i JS czy potrzebuję PHP MySQL

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2018 przez Igor Gawrys Stary wyjadacz (12,460 p.)
Frontend to tylko html,css,js ale przydało by się umieć jakieś frameworki np.vue js.
komentarz 5 kwietnia 2018 przez niezalogowany
No właśnie byłem przekonany do tej pory że to tylko te trzy języki ale ktoś mnie wprowadził w błąd. A te frameworki są konieczne
komentarz 5 kwietnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
+ WebAssembly i skrzykujemy paczkę chętnych do machnięcia Wiedźmina :)

a tak serio to dodałbym tylko, żeby wybrać jeden framework, czyli np. VUE albo React czy Angular i na nim się skupić, aby opanować wiele niuansów itp. Często z pozoru może wydawać się, że wszystko jest jasne, ale potem w praniu wychodzi wiele ciekawych problemów i nierzadko szperanie po SO :)
0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Programista zajmujący się frontem strony musi znać przede wszystkim HTML i CSS, JS i różne biblioteki/frameworki (Bootstrap, jQuery, Vue.js)PHP i SQLem zajmuje się programista back-end developer, a więc pracuje na innym stanowisku niż front-end developer. Jednakże, jeśli znasz HTML + CSS + JS + PHP + SQL możesz szukać pracy na stanowisku FullStack developer, czyli ktoś kto zajmuje się stroną od początku do końca (robi wygląd i funkcjonalność).

EDIT. Kolega szybszy ;)
komentarz 5 kwietnia 2018 przez niezalogowany
Wiem ale FullStack Developer musi bardzo dużo ogarniać
komentarz 5 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Napisałem tylko, że jeśli umiesz wszystkie języki to możesz nim zostać ;)
komentarz 5 kwietnia 2018 przez niezalogowany
wiem wiem chodzi mi o to że taka osoba ma musi mieć duże doświadczenie
komentarz 5 kwietnia 2018 przez niezalogowany
A do front-endu wystarczy mi czysty html css i JS czy frameworki są konieczne
komentarz 5 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
To oczywiście prawda, oprócz doświadczenia musi mieć także bardzo dużą wiedzę z zakresu umianych technologii (standardy itp.)
komentarz 5 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

@Programajster, 

To zależy od firmy. Jeśli będziesz robił proste wizytówki, to znanie np. node.js jest zbędne. Jeśli zaś będziesz pracował w wielkiej korporacji, która tworzy bardzo rozbudowane aplikacje, wtedy znajomość frameworków jest niemal konieczna.

0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2018 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Stacki technologicznie wyglądają różnie w każdej z firm. Na pewno aby zostać front-endowcem musisz znać na bardzo wysokim poziomie HTML, CSS i JS. Dodatkowo warto abyś znał teorie działania backendu w czym pomaga napisanie czegoś prostego np w PHP. Nie musisz się znać jak zrobić bezpieczną aplikacje w PHP czy jak połączyć się z bazą danych ale wato abyś poznał np mechanizm sesji.

Duży trend jest teraz na tworzenie PWA będzie to duży plus. Nie jest to framework lecz sposób pisania stron internetowych działających jak aplikacja na telefony.

Dodatkowo warto przećwiczyć pisanie w językach szablonów w PHP będzie to Twig lub Smarty a w JS bedzie EJS lub mustache.

Możesz też się rzucić na pisanie w framerewku frontendowym takim jak React lub Angular
0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Moim zdaniem musisz znać przede wszystkim JS i do tego np. React albo VUE, lub inną technologię do apek. HTML i CSS to nie języki programowania a ich znajomość jest obowiązkowa i tu nie ma nawet co dyskutować :)

Co do PHP i MySQL to osobiście uważam, że mimo wszystko front powinien choć trochę znać back-end choćby po to by łatwiej rozmawiać z back-end programistami. Naucz się choćby podstaw jak obsługa formularza wysłanego Ajax i tradycyjnie, dwustronna komunikacja z użyciem formatu JSON itp. Warto też zrobić choćby jedną małą apkę z bazą danych abyś ogólnie wiedział z czym się to je itp. Nie musisz od razu umieć tworzyć rozbudowanych baz, wielolinijkowych selectów, procedur itp. ale wg mnie powinieneś umieć np. pobrać sobie z paru tabelek jakieś dane. Starczy jak będziesz wiedział do czego służy select, znał parę rodzajów join, parę funkcji, typy danych, group, where, like itp.

Nigdy nie wiesz co przyjdzie Ci robić w życiu. A może z czasem po poznaniu JS zechcesz pobawić się w node na na back-endzie i voila, jak znalazł przyda się wiedza którą przed chwilą opisałem :)

Generalnie myśl raczej w kategoriach tego co się uczyć, ale w sensie jak rozwiązać problem. Czyli np. mam formularz, nie chcę odświeżać strony to ślę Ajax, na tyłach sobie coś tam obraniam, bawię się w jakąś walidację itp. i wrzucam do bazy. Potem coś tam wyciągam z bazy itp. itd.

To czy zrobisz coś z PHP, Java, JS, .NET, node itp. itd. to mało ważne. Jeśli będziesz wiedział, że aby pobrać dane z bazy musisz się z nią połączyć, potem machnąć jakiś select, obrobić dane itp. itd. potem wysłać je JSON itp. to przyda Ci się praktycznie w każdym języku przy zastosowaniach webowych.

A ponad to może czasem wpadnie Ci jakaś robótka dodatkowa, choćby prosta stronka w WP gdzie PHP się jak najbardziej przyda :) A to czy zrobisz coś frameworkiem A czy B, albo w ogóle bez frameworka to na prawdę nie ma znaczenia.

To tak jak wiele osób (choć dziś już mniej) mówi aby uczyć się koniecznie jQuery i bootstrapa itp. Moim zdaniem to błąd jeśli proponujemy takie coś początkującemu. Jeśli będziesz znał JS to jQuery opanujesz bardzo szybko. To samo z bootstrapem, którego zrozumiesz jeśli będziesz znał CSS i JS.

Także podsumowując polecam naukę przede wszystkim JS (vanilla), potem skok np. na React i liznąć co nie co back-endu aby wiedzieć o co ogólnie chodzi.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 2,096 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 459 wizyt
+2 głosów
6 odpowiedzi 16,204 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...