• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

zadanie z fizyki sprawdzenie rozwiązania

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,230 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)

Witam 

Mam zadanie do rozwiązania z fizyki o treści:

Pozioma siła F = 5 kG dociska klocek ważący 2 kG do pionowej ściany (rys.). Współczynnik tarcia statycznego między ścianą i klockiem wynosi 0,60, a współczynnik tarcia kinetycznego 0,40. Zakładamy, że w chwili początkowej klocek jest nieruchomy. (a) Czy klocek zacznie się poruszać? (b) Jaką siłą ściana działa na klocek?

rozwiązałem to zadanie w taki sposób że policzyłem siłę tarcia i przyrównałem do ciężaru ciała( bo Q=fg). Wyszło mi coś takiego  T= 5* 0,60= 3kG   , T> Q więc klocek nie będzie się poruszał. I tu pojawia się problem po sprawdzeniu w internecie rozwiązania natknąłem się na takie rozwiązanie :

Czy ktoś może mi wytumaczyć dlaczego dzieli się tu te współczynniki przez siebie i mnoży przez ciężar?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2018 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Wydaje mi się, że dobrze policzyłeś. Przecież tarcie kinetyczne występuje dopiero przy ruchu, a przecież klocek nawet nie zdąży się poruszyć, jeśli tarcie statyczne przezwycięża ciężar.

Trochę nie rozumiem, czemu kolega zapisał zależność

jeśli współczynnik tarcia kinetycznego jest stały niezależnie od siły nacisku. Najprawdopodobniej to rozwiązanie jest błędne, ale nie dam sobie ręki uciąć.

komentarz 4 kwietnia 2018 przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
Rozumiem dziękuję ci za pomoc bardzo mi pomogłeś

pozdrawiam
0 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2018 przez Benek Szeryf (90,870 p.)

Twoje rozwiązanie jest poprawne i przejrzyste. To na zdjęciu to trochę takie naokoło. Pada pytanie, po co jest więc informacja o współczynniku tarcia dynamicznego? Moim zdaniem w treści zadania jest więcej podpunktów, a jeden z nich mógłby brzmieć tak: jakim ruchem będzie poruszał się klocek wprawiony w ruch, jeśli na początku spoczywał? (odp. jednostajnie prostoliniowym).

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 1,969 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 144 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2017 w JavaScript przez prominepl Bywalec (2,440 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 286 wizyt

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,529 komentarzy

61,937 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...