• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

zadania z dynamiki Newtona

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,968 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
edycja 4 kwietnia 2018 przez Patrycjerz
Witam

Jestem studentem pierwszego roku informatyki i muszę na następne ćwiczenia z fizyki rozwiązać kilka zadań i przedstawić mój tok rozumowania. Niestety  edukację z fizyki skończyłem dosyć dawno bo w 1 klasie szkoły średniej i dużo rzeczy pozapominałem ale do rzeczy. Mam zadanie o takiej treści:  Na równi pochyłej leży blok o masie m. Wyznaczyć siłę F, która działając w kierunku równi utrzyma blok w równowadze. Przyjąć dane: kąt nachylenia równi α=30º, masa bloku m=100kg, współczynnik tarcia k=0,2. Rozważ możliwość samohamowności równi. Narysowałem sobie rysunek i zaznaczyłem siły , które działają na ten klocek(grawitacji, tarcia, reakcji) i doszedłem do wniosku że aby rozwiązać to zadanie muszę wyznaczyć siłę wypadkową. I tu pojawia się problem bo nie mogę zrozumieć jak rozkładają się siły.Chodzi mi o to , że jak rozłoże sobie te siły i skorzystam z funkcji trygonometrycznych to wyjdzie mi wzór na tą siłę. Czy ktoś może mi wytumaczyć jak rozłożyć te siły i jak wyznaczyć tą siłę wypadkową?.

Z góry dziękuję

pozdrawiam
komentarz 4 kwietnia 2018 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

kąt nachylenia równi α=300

Chodziło o 30 stopni? 

komentarz 4 kwietnia 2018 przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
tak chodzi o 30 stopni przepraszam za łąd
komentarz 4 kwietnia 2018 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Pokaż swój rysunek. Zobaczę, na jakim poziomie zrozumienia jesteś.
1
komentarz 4 kwietnia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

Szukanie nie boli:
http://eszkola.pl/fizyka/rozklad-sil-na-rowni-pochylej-3667.html
Jak coś jest dalej niezrozumiałego to pisz.

 

komentarz 4 kwietnia 2018 przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)

Narysowałem coś takiego

komentarz 4 kwietnia 2018 przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
Acha już rozumiem jak rozpisać te siły. Czyli tak naprawdę muszę policzyć siłę tarcia ze wzoru T= fmgcos alfa i będe miał zadanie rozwiązane czy się mylę? a oco chodzi z tą samohamownością  to chodzi poprostu o to że tg alfa musi być mniejszy od wspułczynnika tarcia?
1
komentarz 4 kwietnia 2018 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Nie wiem, czym jest "samohamowność", ale najprawdopodobniej masz uzyskać siłę wypadkową równą zeru. Siły nacisku i reakcji znoszą się, pozostają więc siły zsuwająca i tarcia.
komentarz 4 kwietnia 2018 przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)

acha ok już rozumiem dzięki za pomoc 

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 2,230 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 144 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2017 w JavaScript przez prominepl Bywalec (2,440 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 424 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2022 w Matematyka, fizyka, logika przez Huberti Gaduła (4,500 p.)

92,551 zapytań

141,397 odpowiedzi

319,528 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...