• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

zadanie z fizyki

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,539 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
Witam

Mam zadanie z fizyki o następującej treści:

 Pozioma siła F = 5 kG dociska klocek ważący 2 kG do pionowej ściany. Współczynnik tarcia statycznego między ścianą i klockiem wynosi 0,60, a współczynnik tarcia kinetycznego 0,40. Zakładamy, że w chwili początkowej klocek jest nieruchomy. (a) Czy klocek zacznie się poruszać? (b) Jaką siłą ściana działa na klocek?. Mam kilka pytań do tego zadania:

1. W tym zadaniu siła jest podana w kg czyli muszę zamienić kg na Niutony czy nie koniecznie?

2.w podpunkcie b mam obliczyć siłę  z jaką ściana działa na klocek

Czy wystarczy , że napisze mojemu wykładowcy , że z treści III zasady dynamiki Newtona wynika , że  ciało b działa na ciało a z taką samą siłą i kierunkiem ale o przeciwnym zwrocie co ciało a na ciało b. Więc poprostu ta siła będzie równa - 5 kg czy nie mam racji?

3.Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć  i udzielić wskazówek jak rozwiązać podpunkt a?

Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 3 kwietnia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Po pierwsze kg to nie to samo co kG. kG to jednostka siły w ciężarowym układzie odniesienia. Klocek zacznie się poruszać - spadać w dół jeśli siła tarcia jest mniejsza lub równa sile grawitacji. Siła tarcia jest równa sile nacisku pomnożonej przez współczynnik tarcia statycznego (bo klocek jest nieruchomy). Czyli 5*0,6= 3kG. Siła grawitacji czyli ciężar klocka wynosi 2kG czyli klocek nie będzie się poruszał. Jednak zaznaczam, że fizykę kończyłem 10 lat temu i mogę się mylić
komentarz 3 kwietnia 2018 przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
rozumiem dziękuję za pomoc
0 głosów
odpowiedź 3 kwietnia 2018 przez Benek Szeryf (91,010 p.)

Ad. 1 W tym zadaniu siła jest podana w jednostce kilogram-siła.
Ad. 2 Tak, z III zasady dynamiki Newtona wynika, że ta siła będzie równa 5 kG.
Ad. 3 Policz siłę tarcia między klockiem a ścianą i porównaj ją z siłą ciążenia. Zaniedbaj moment obrotowy klocka.

Proszę o szybką odpowiedź.

Taka wskazówka na przyszłości. Nic to nie zmieni, każdy odpisuje w swoim tempie.

komentarz 3 kwietnia 2018 przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
ok dziękuję ci bardzo za pomoc pozdrawiam

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,909 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 786 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 513 wizyt
pytanie zadane 19 września 2018 w C i C++ przez Dominik Kostencki Użytkownik (650 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,622 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...