• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ruby czy Python(Django)?

Object Storage Arubacloud
–1 głos
3,391 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2018 w Ruby przez DobryKurczak Bywalec (2,320 p.)
Ostatnio uczyłem się Pythona, bardzo mi się spodobał. Mam zamiar nauczyć się Django i dość niedawno przeczytałem o Ruby on Rails. I teraz mam zagwozdkę - który język warto wybrać? Część opinii stoi po stronie RoR, część po stronie Python. Za RoR stoi m.in. lepsza wydajność. Warto poświęcić kilka dni na instalację i zapoznanie się z tym językiem? Jest tu może ktoś doświadczony, kto pracuje i może mi opisać coś ciekawego? Bo społeczność RoR jest dość mała, patrząc nawet na zaangażowanie na forum pod względem Ruby :P

Doceniam każdą ciekawą opinię. Pozdrawiam ;)
komentarz 3 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Zła kategoria pytania.
komentarz 3 kwietnia 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Moim zdaniem kategoria wcale nie jest taka zła, pytanie tyczy się głównie RoR - to, że jest nawiązanie do Pythona, to nie znaczy, że trzeba od razu dać inną kategorię. A tagi są do pytania dobrane prawidłowo.
komentarz 3 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Można dać jakiś rozwój zawodowy czy coś ;)
komentarz 3 kwietnia 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

No jak dla mnie to kategoria Ruby, Ruby on Rails jest trochę konkretniejsza.

komentarz 5 kwietnia 2018 przez DobryKurczak Bywalec (2,320 p.)

@Mariusz08 Przepraszam, jeśli to zła kategoria.

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 2 kwietnia 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)
A czy na prawdę musisz teraz wybierać? Wybierz byle który, popisz trochę, poeksperymentuj, zapoznaj się z mechanizmami. Gdy już w miarę poznasz pierwszy dla porównania pobaw się z drugim. W ten sposób sam porównasz i wybierzesz ten, który bardziej ci odpowiada lub po prostu przyjemniej Ci się w nim pisze.
0 głosów
odpowiedź 2 kwietnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Sprawdź oferty pracy jak będziesz chciał potem się gdzieś zachaczyć. Wydaje mi się, że Ruby jest mało popularny w polsce.
komentarz 10 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Zobacz liczbę ofert i warunki płacowe na polskim forum ROR oraz na pl.python.org i porównaj. Szybko zmienisz zdanie.
0 głosów
odpowiedź 2 kwietnia 2018 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Hejo,

Powiedzmy, że zawodowo pracuję z RoR. W sumie mój stack technologiczny to głównie Ruby i pewne części RoR + React/Redux dla frontu. Jedyne co mogę Ci napisać na ten temat to, że jest fajnie i wbrew pozorom pracy jest bardzo dużo, ale bardzo mało dla mniej doświadczonych osób, pracodawca z reguły szuka doświadczonego programisty, który wejdzie szybko w projekt. Ewentualnie poszukuje solidnego juniora, a takich też jest mało, bo ludzie się naczytali legend, że każdy dostanie prace i w ogóle super fajnie, ale wcale to nie jest prawdą, trzeba mieć przynajmniej solidne podstawy, aby dostać jakąś w miarę spoko pracę. Tak jest wszędzie nie tylko w RoR, nie w Django, a w każdej technologii, więc jak już się na coś zdecydujesz to opanuj tą technologię w miarę porządnie i sprawnie. Nie wiem jak w innych technologiach, ale jeżeli chodzi o Ruby czy tam Rails to jestem w stanie napisać co bym sam oczekiwał od powiedzmy juniora.
komentarz 5 kwietnia 2018 przez DobryKurczak Bywalec (2,320 p.)
Z tego co czytałem to wymagania na każde stanowisko w IT w ostatnich latach są dość wysokie, wymagają często doświadczenia komercyjnego. Choć wiem od niektórych, że jest myk i pracodawcy przyjmują bez doświadczenia komercyjnego, ale z wiedzą dużą. Pracujesz jako fullstack? Ja średnio przepadam za frontem (bardziej backend). Warto uczyć się oprócz RoR także frameworków js'owych? W sumie kiedyś coś się uczyłem Angulara, ale to jak byłem na kursie weekendowym w technikum. :P
komentarz 6 kwietnia 2018 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
To czy ktoś przyjmuje z lub bez doświadczenia komercyjnego to już zależy od pracodawcy, wiadomo że dla każdego lepiej jest zatrudnić kogoś już doświadczonego, ale nie zawsze jest taka możliwość, także często pracodawca jest w stanie zatrudnić bez doświadczenia, ale przynajmniej z solidną wiedzą nie tylko teoretyczną, bo w teorii to wszystko wygląda często zupełnie inaczej niż w praktyce. Tak jestem fullstackie czy jak tam zwał tak zwał. Mogę teraz tylko napisać, że jeszcze do niedawna szczerze nie nawidziałem pisania frontów, ale z czasem jak trochę z musu musiałem dogłębnie zgłębić wiedzę nie tylko na backendzie ale i też na froncie to ten front można nawet polubić. Gdy się choć trochę pozna co i jak to nawet CSS i JS nie są takie bardzo straszne. Niestety większość kursów dostępnych w sieci, albo mówi o wspaniałości backendu, albo o frontendzie dlatego na samym początku jest dość trudno pogodzić to wszystko razem. Ja wychodzę z założenia, że lepiej na początek zatrudnić kogoś z solidną wiedzą backendową niż frontem, bo na froncie raczej trudno zrobić coś co wywali wrażliwe dane klientów :)
0 głosów
odpowiedź 2 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Ja wybrałem Django, choć dziś wybrałbym RoR. Zdecydowanie.

Więcej ciekawszych ofert pracy plus zarobki w RoR o 30+ procent większe.

Z drugiej strony Ruby to właściwie tylko web dev (jest Ruby Motion do mobile dev, ale nie wiem na ile popularny), a w Pythonie robi się niemal wszystko.
komentarz 2 kwietnia 2018 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Ruby może to tylko webdev ale jakoś mi to nie przeszkadza, technologie JS są na tyle spoko, że można w nich pisać apki, a to co na serwerze może być dalej spokojnie trzymane w Ruby :)
komentarz 5 kwietnia 2018 przez DobryKurczak Bywalec (2,320 p.)
Niby Ruby dobry dla startup'ów, a Python(Django) lepszy przy dłuższych projektach. Ale to tylko opinia znaleziona kiedyś w sieci. Fajnie by poznać jakąś technologię i coś w niej zrobić ciekawego i użytecznego. :)
komentarz 6 kwietnia 2018 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Tak to prawda, że Ruby jest popularny wśród startupów, bo dzięki de facto Rails można szybko napisać wersję MVC dla klienta, a potem ją ewentualnie szlifować w dobie gdy ponad 90% startupów umiera zanim będziemy się musieli martwić o optymalizację to jest to całkiem dobre rozwiązanie. Z drugiej strony w dobie mikroserwisów i to, że jedna apka może składać się z wielu małych Ruby też jest dobry do napisania jakiegoś małego mikroserwisu, np. taki Netflix składa się obecnie z kilkudziesięciu mikroserwisów, więc można uznać, że używają każdej popularnej technologii w tym co najmniej jeden jest napisany w Ruby.
komentarz 10 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Bantu chyba pomyliłeś MVC z MVP :)

A Backend NETFLIX jest w JAVA i trochę Python, front głównie w Node.js.
komentarz 10 kwietnia 2018 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
@NiMuser uwierz nie pomyliłem ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Minimum_viable_product

NETFLIX jest napisany w mnóstwie mikroserwisów, jakiś mikroserwis jest w Javie, jakiś w Pythonie, a jeszcze jakiś inny w Ruby.
Architektura oprogramowania to dużo bardziej złożone pojęcie niż frontend i backend.
Mikroserwisem np. może być sama baza danych.
komentarz 10 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Zrozumiałem, że piszesz o MVP. Bo MVC to wzorzec architekt. W Django jest jego odmiana o nazwie MTV.

Wątpię by w mikroserwisach NETFLIX gdzieś zapodział się RoR czy sam Ruby. Zbyt duży serwis o zbyt dużych wymaganiach.

W serwisach Enterprise rządzą Java (JVM), Erlang (BEAM) i ASP.net (dot net).
komentarz 10 kwietnia 2018 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Coś mają na pewno inaczej by nie było takiego ogłoszenia:

https://jobs.netflix.com/jobs/864893

Ani by nie mieli potrzeby tworzenia takiego gema:

https://github.com/Netflix/fast_jsonapi
https://medium.com/netflix-techblog/fast-json-api-serialization-with-ruby-on-rails-7c06578ad17f

Z resztą można prześledzić LinkedIn twórców tego gema, ze jednak w Netflix pracują i robią coś w Ruby, a nawet o dziwo w RoR.
komentarz 10 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
To jestem zaskoczony, bo czytałem jak wygląda stack N. i nie było tam wzmianki o Rubym, może coś się zmieniło.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 843 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2018 w Python przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,896 wizyt
pytanie zadane 21 października 2018 w Python przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 353 wizyt
pytanie zadane 5 września 2018 w Python przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...