• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rozwój pod kątem back-endowym. Co dalej?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
287 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez OdsetekGlupoty Pasjonat (15,360 p.)
edycja 2 kwietnia 2018 przez OdsetekGlupoty

Witam,

Moją ulubioną technologią webową jest PHP. Bardzo przyjemnie programuje mi się w tym języku toteż oglądam często manuale z kodem PHPa w roli głównej. Chciałbym się bardziej rozwinąć pod tym kątem.

Obecnie obejrzałem wszystkie poradniki Pana Mirosława i oglądam je na bieżąco. Przeczytałem także książkę "PHP i MySQL - Od nowicjusza do wojownika ninja". Jak już wcześniej wspominałem chętnie uczę się z manuali. I teraz moje pytanie brzmi: co zrobić by dalej się rozwijać? Może kupić kolejną książkę, a może warto zainwestować w jakiś kurs internetowy? Jeśli tak, zależy mi na tym, aby dopasować kurs czy książkę do moich umiejętności, żeby nie zaczynała się od napisania "Hello World!", ale też żeby od razu nie przeskakiwała do jakichś skomplikowanych frameworków.

Na ten moment umiem/znam:

  • Tworzyć prostsze i trudniejsze jeśli chodzi o logikę skrypty
  • Tworzyć i operować zmiennymi oraz tablicami
  • Pobierać i sprawnie operować danymi pobranymi z formularza (podanymi przez użytkownika)
  • Sprawnie raportować błędy za pomocą instrukcji try-catch
  • Tworzyć, usuwać oraz operować plikami cookie oraz zmiennymi sesyjnymi
  • Całkiem sporo funkcji wbudowanych
  • Łączyć się z bazą danych na dwa sposoby (mysqli oraz PDO)
  • Zabezpieczać kod pod kątem wstrzykiwania MySQLa
  • Tworzyć relacyjną bazę danych

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :) 

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 2 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
No to zainteresuj się OOP, MVC, programowanie obiektowe, a następnie Symfony i Twig
komentarz 2 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Symfony, Zend, Phalcon, Laravel - wybierz przynajmniej z dwa z nich i gra gitara.
komentarz 2 kwietnia 2018 przez OdsetekGlupoty Pasjonat (15,360 p.)

@Mariusz08,
Więc najpierw lepiej zacząć programować obiektowo a dopiero potem zainteresować się frameworkami? 

komentarz 2 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
I tak, i nie. Niektórym dopiero frameworki uświadomiły dlaczego warto korzystać z MVC, inni zaś twierdzą, że lepiej ogarnąć podstawy, a potem dopiero zaczynać z frameworkami. Ja polecam Ci ogarnąć OOP i MVC, a potem przysiąść do frameworków.
komentarz 2 kwietnia 2018 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)

OOP (Object Oriented Programming) i programowanie obiektowe to to samo ;)

I tak, lepiej najpierw poznać dobrze OOP i MVC (jako, że większość frameworków jest na tym modelu oparta) zanim wkroczy się w świat frameworków. Do tego warto, a wręcz trzeba poznać Composera.

Symfony, Zend, Phalcon, Laravel - wybierz przynajmniej z dwa z nich i gra gitara.

Dlaczego akurat te? Są też inne interesujące frameworki, jak np. Yii. Przynajmniej dwa?Warto pamiętać, że framework jest jedynie narzędziem, które trzeba dopasować do wymagań projektu. Można posługiwać się wieloma różnymi frameworkami, ale równie dobrze można znać tylko jeden, a porządnie. Do tego dochodzi masa bibliotek i komponentów, z jakich korzystają frameworki (lub nie), je też warto dobrze poznać. 

Od siebie dodam (prócz tego, co już wspominałem):

  • wzorce projektowe i architektoniczne (nie tylko MVC, ale też architektura cebulowa, heksagonalna itd., ale to na potem)
  • PSR
  • szlifowanie pisania czystego i czytelnego kodu ;)
komentarz 2 kwietnia 2018 przez OdsetekGlupoty Pasjonat (15,360 p.)
Co do tego ostatniego punktu, to bardzo się staram dbać o to by kod był czysty i schludny. Dopiero wtedy, kiedy zmieniałem rodzaj połączenia z bazą z mysqli na PDO zobaczyłem jak jest to ważne... Ach, ale się wtedy namęczyłem :)

Dziękuję za odpowiedź (i podpowiedzi)!. Gdy poznam trochę temat dodam najlepszą odp.
komentarz 2 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

@Assasz, Dlaczego akurat te? 

 

Pod kątem pracy rzecz jasna. Można się uczyć CakePHP ;) Też jest fajny, ale trochę chyba już nie na czasie.

 

 

komentarz 3 kwietnia 2018 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Nie no, o tych przestarzałych to już nie mówię :) Ale fakt, pod kątem pracy to te są najlepszym wyborem (plus Yii, o którym wspomniałem). W każdym razie frameworków i microframeworków PHP jest kilkadziesiąt i jest z czego wybierać.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 302 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2018 w C i C++ przez Username Obywatel (1,350 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 1,101 wizyt
pytanie zadane 22 grudnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Wi_ktos Bywalec (2,950 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 443 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez urogi7 Początkujący (340 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...