• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programista a studia informatyczne.

VPS Starter Arubacloud
+5 głosów
18,122 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez fibonacci Użytkownik (720 p.)
Witam, chciałem spytać czy zostanie programista oraz studia informatyczne sa rzeczami nierozlacznymi? czy jest mozliwe zostac programista nie studiujac wcale informatyki? czy pracodawcy patrza jaki kierunek ukonczyl potencjalny klient czy raczej jakie zna jezyki programowania, dosc kiepsko poszla mi matura z matmy rozsz i nie wiem czy dostane sie na PWr na infe. z gory dzieki :)

9 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2015 przez mrcnsct Nałogowiec (36,390 p.)

http://www.web.gov.pl/wiedza/587_4583_czy-programista-powinien-skonczyc-studia.html

http://gynvael.coldwind.pl/?id=337

http://www.p-programowanie.pl/studia/dlaczego-warto-studiowac-informatyke/

 Mówisz, że słabo Ci poszło i nie wiesz czy się dostaniesz na PWr. A skąd wiesz jak poszło innym? Jeśli innym też poszło słabo to progi nie będą zbyt duże. Czy musisz iść koniecznie na PWr? Jeśli nie dostaniesz się tu to może dostaniesz się gdzie indziej. Zastanawia mnie dlaczego wiele osób chce iść na jak najlepsze uczelnie, które są wysoko w rankingu, a tych co są trochę niżej to nawet nie biorą pod uwagę, a jak się nie dostaną na tą którą chcą to nawet czekają rok i zdają maturę jeszcze raz. Ja uważam tak: jak nie chcesz się uczyć to i najlepsza uczelnia Ci nic nie da, a jak chcesz się uczyć, to i na trochę słabszej możesz się wiele nauczyć. Ważne jest, żeby chcieć się uczyć, a także pracować samodzielnie.

komentarz 30 marca 2016 przez piotrekcyk Użytkownik (710 p.)
A jeśli chodzi o te " uczelnie trochę niżej" w rankingu, to co mógłbyś polecić, może jakieś swoje własne doświadczenie? :)
komentarz 30 marca 2016 przez mrcnsct Nałogowiec (36,390 p.)
Sam wybierz uczelnię, weź pod uwagę różne czynniki i wybierz to co Ci najbardziej pasuje. Możesz przejrzeć np. plany studiów. Jeśli chcesz opinii o konkretnych uczelniach, to najlepiej pytaj na forach tych uczelni, na grupach na facebooku itp. Tam możesz dostać odpowiedź od różnych studentów, na różnych latach studiów. Warto uczyć się także samodzielnie, pogłębiać wiedzę w interesujących Cię tematach.
+6 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2015 przez CzlowiekSkrypt Nałogowiec (26,340 p.)
Mój kolega po AWF został front end developerem :P
+3 głosów
odpowiedź 25 czerwca 2015 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Odpowiem Ci dość krótko na Twoje pytanie. Tak można zostać prorgramistą nie kończąc studiów czy tam ich nawet nie zaczynając, ba można być całkiem dobrym programistą! Prawda jest taka, że na studiach z programowania samego niewiele się dowiesz, nauczysz się podstaw, tak na prawdę, być może to co jest dla mnie podstawami dla Ciebie będzie czymś dość zaawansowanym, ale nie przejmój się dla potencjalnego pracodawcy będą to podstawy ;) Wiadomo są firmy, w których patrzy się na papierek, a raczej czy się ma ten papierek i to też z dość błahego powodu, pracodawca dostaje dofinasowanie za to, że daje osobie po studiach pracę, a taki pracowaca sobie myśli, że jak ma wyszkolić pracownika, bo z reguły trzeba pracownika wyszkolić, to lepiej, żeby móc dostać choć minimalny zwrot kosztów wykształcenia nowego pracownika. Tak najczęściej wygląda sprawa w firmach gdzie programuje się w popularnych technologiach, które są uczone na studiach jak Java, .NET. Ale są też nisze takie, w których pracodawca wie, że ta osoba nie nauczyła się tego na studiach, bo tego tam po prostu nie ma, a jak jest to w bardzo małym stopniu, więc wtedy potencjalny pracodawca wie, że dana osoba włożyła sama z siebie trochę wysiłku, a nawet czasem sporo, do tego dochodzi aspekt niedoboru na rynku osób, które bawią się w niszowe technologie, więc wtedy pracodawca przyjmuje niezależnie od posiadanego papierka, tylko od umiejętności. Tak, więc najlepiej coś w swoim zakresie i tak dłubać, bo studia nie nauczą programowania jako takiego. Znam całkiem sporo osób, które nie posiadają papierka studiów, a pracują w zawodzenie programisty bez większych przeszkód, do takich osób sam się zaliczam, więc jak widać się da. Kurde miałem coś krótkie napisać, eh...
+2 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2015 przez artimal Gaduła (4,800 p.)
Bardzo dobre pytanie, tez składam na PWr i mam identyczny problem. W skrócie można go tak opisać: "Chcę być świetnym programistą gier, programów i aplikacji mobilnych i webowych. Który kierunek i uczelnie i wydziały są do tego najlepsze?" Wiem, że zaraz pojawi się tutaj 10 wpisów w stylu "sam się ucz" i to wiadome ALE jakie studia wybrać by najlepiej się wpasować?
komentarz 24 czerwca 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Czyli chcesz programować w kilku językach biegle ? wątpliwa sprawa...
komentarz 24 czerwca 2015 przez artimal Gaduła (4,800 p.)
C++ i programowanie webowe.
komentarz 25 czerwca 2015 przez Yarlaxle Nowicjusz (150 p.)
skończyłem właśnie pierwszy rok na pwrze na informatyce wydzial elektroniki i rok temu mialem identyczny problem, co wybrac, bo na samym pwr informatyka jest az na 3 wydziałach + wachałem sie jeszcze nad UWR. Z tego co sie dowiedzialem od kolegi ktory konczy na uniwesytecie informatyke, to jezeli chcesz isc na informatyke na wydziale podstawowych problemow techniki to lepiej isc na uwr, podobno tam (uwr i wppt) jest taka informatyka bardziej algorytmiczna, jezzyki nizszych poziomow, takie generalnie bardziej teoretyczna(jezeli jestes slaby z matmy i nie zamierzasz nadganiac, to raczej odradzam). Na moim wydziale masz np informatyke + elektronike, wiec jezeli interesuje Cie tylko i wylacznie nauka z zakresu informatyki to nie polecam, bo sa rozne przedmioty nie zwiazane scisle z sama informatyka, co jednak jest jakims mysle plusem(to byl moj motywator zeby sie tutaj udac) bo mozna w ramach studiow zdobyc wiedze tez spoza informatyki/programowania. Natomiast na wydziale informatyki i zarzadzania masz absolutnie wszystko zwiazane z informatyka, bazy danych, rozne jezyki programowania, generalnie jak patrzylem na plan studiow to tam naprawde kazdy przedmiot jest jakos powiazany z szeroko rozumiana informatyka, takze np dla mnie teraz ta opcja wydaje sie bardziej kuszaca. To tyle w kwesti wyboru wydzialu/uczelni.

Druga opcja jest taka ze przydatnych rzeczy do pracy pozniejszech raczej nie nauczysz sie na studiach, tam sa podstawy glownie, ktore akurat mozesz swobodnie ogarnac sam w domu(naprawde), ale na studiach sa tez kola naukowe, w ktorych akurat mozesz nauczyc sie w opor i to takich rzeczy ktore potem Ci sie przydadza i ktore bedziesz wykorzystywal w pracy + na pwr jest co chwile mnostwo (najczesciej) darmowych szkolen z konkretnych technologii/jezykow, tak wiec prawda jest taka ze mozesz wybrac jakikolwiek kierunek, nawet budownictwo, a najwiecej doswiadczenia i umiejetnosci zdobedziesz w kolach naukowych, badz na szkoleniach:) a i robienie innego kierunku nie jest takie glupie bo np konczac telekomunikacje masz wiedze z tej dziedziny + z programowania (z kol naukowych + kursow/szkolen) wiec jestes tez jestes atrakcyjny dla pracodawcy, bo wlasnie slyszalem ostatnio ze jest duzo programistow ktorzy umieja TYLKO programowac a brakuje takich co programuja i maja jakas specjalistyczna wiedze z innej dziedziny.

Aha no i jeszcze jedna wazna kwestia: na pwr TYLKO na wydziale informatyki i zarzadzania jest Informatyka zaoczna... (nie wiem czy jest na uwr) ale np jest to o tyle warte uwagi, ze ja np.chcialem od drugiego roku pracowac na pelny etat w zawodzie i dokonczyc studia w systemie zaocznym(weekendowym) niestety na moim wydziale nie ma takiej opcji:S

Tak wiec zbierajac wszystko do kupy, opcji masz wiele, najwiecej nauczysz sie w kolach naukowych/szkoleniach/kursach (ktore sa dostepne dla wszystkich niezaleznie od wydzialu/kierunku), wiec warto zastanowic sie nad kierunkiem niekoniecznie pod wzgledem samego programowania(bo tego, w praktycznej w pracy odslonie, nie wiele sie nauczysz w ramach planu studiow). Warto wziac pod uwage wybranie kierunku, ktory da Ci alternatywe, jest Twoja pasja, badz bedzie atrakcyjny dla pracodawcy:)
No i jakbys mial plan zeby rozpoczac prace jeszcze w trakcie studiow to warto sie zorientowac na ktorych wydzialach w tym roczniku beda realizowane studia zaoczne:)
Mam nadzieje ze pomoglem:)
komentarz 25 czerwca 2015 przez artimal Gaduła (4,800 p.)
Dzięki za obszerną wypowiedź, szkoda, że na IZ jest najciężej się dostać :/ Wiesz może jak przebiegałby proces zmiany wydziału z elektroniki na IZ?
komentarz 25 czerwca 2015 przez Yarlaxle Nowicjusz (150 p.)
niestety nie mam pojecia, ale mozesz smialo isc do dziekanatu na jednym badz drugim wydziale (na elektronice nie sa jakos super uprzejmi, takze chyba lepiej probowac na izecie sie dowiadywac:P) i tam jest szansa ze wszystko Ci powiedza
komentarz 25 czerwca 2015 przez artimal Gaduła (4,800 p.)
Chciałbym tam się przenieść chociaz na specjalizację: inżynieria oprogramowania :)
+2 głosów
odpowiedź 25 czerwca 2015 przez niezalogowany
Niekoniecznie znaczna czesc pracodawcow uwaza za wazniejszy jest <b>SKILL</b> aczkolwiek niemniej wazny jest tez tytul po ukonczonych studiach, ktory daje mozliwosc pokazania swoich umiejetnosci, Obydwie rzeczy sie nie wykluczaja aczkolwiek sam tytul po studiach nieczego nie zapewania.

Co do wyboru uczelni:

Zawsze zostaja ci uczelnie niepubliczne (prywatne)  sa plusy i minusy aczkolwiek u niektorych pracodawcow istnieje poglad ze na uczelniach prywatnych tytul sie kupuje a na panstwowych zdobywa, Moim zdaniem duzy plus na uczelniach niepublicznych sa bardzo ciekawe specjalizacje np na WWSI wydzial informatyki specjalizacja bezpieczenstwo systemow informatycznych. (do matury ponad 2 lata a ja sie juz martwie) Minusem to wyzsze czesne, po podliczeniu nie sa to astronomiczne kwoty ale jednak, co dalej nie za bradzo mam doswiadczenie w tych sprawach ale radzilbym Ci sie nie poddawac i poszukac innych uczelni jezeli sie nie dostaniesz. Zycze powodzenia w dostaniu sie na PWr, jedyne co Cie moze pocieszy to ze z roku na rok progi na PWr staja sie nizsze, tak wynika ze statystyk uczelni.
0 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2015 przez Dronojad Obywatel (1,980 p.)
Też się nad tym zastanawiam. Fakt że maturę mam za rok ale już teraz myślę o tych studiach na PWr - czytałem że na informatykę są bardzo wysokie progi :(
komentarz 24 czerwca 2015 przez CzlowiekSkrypt Nałogowiec (26,340 p.)
No to do nauki ! Wiedza sama nie przyjdzie ;)
komentarz 24 czerwca 2015 przez niezalogowany
Nie wiem czy to pocieszajace ale z roku na rok progi maleja
0 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2015 przez kilof_45 Obywatel (1,060 p.)
Napewno to nie są nierozłączne rzeczy, ale faktem jest, że studia dają ci pewien fundament, na którym dużo łatwiej jest coś zbudować. Teoretycznie pracodawca powinien patrzyć na twoje portfolio, co potrafisz na tą chwilę. Po studiach jednak będzie łatwiej znaleźć zatrudnienie w stabilnej i dobrej firmie, bo pracodawca będzie miał potwierdzenie, że znasz się na informatyce i już dużo o niej wiesz. Zostało jeszcze trochę czasu, więc warto jeszcze to dobrze przemyśleć :).
komentarz 24 czerwca 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Nie są konieczne,liczą się umiejętności.
0 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2015 przez niezalogowany

To zależy na kogo trafisz. Jeżeli rekrutacją zajmuje się firma trzecia, to nie licz, że jakiś Head Hunter ma jakiekolwiek pojęcie o programowaniu. On będzie szukał słowa klucz w Twoim CV - jeśli pracodawca zażyczy sobie studenta, a Ty na CV nie będziesz miał uczelni wyższej, to automatycznie lądujesz w koszu.

Inaczej ma się sprawa, gdy na rekrutację mają wpływ ludzie... Kompetentni. W takiej sytuacji możesz zostać zapytany o projekty (zarówno własne, jak i open-source), udzielanie się na forach, z pewnością dostaniesz jakieś zadanie, czy to gotowca, czy też Codility (które coraz częściej się pojawia) - edukacja prawdopodobnie zostanie kompletnie pominięta.

Najczęściej jednak jest tak, że na rozmowę z człowiek kompetentnym zostaniesz zaproszony (jeśli szczęście dopisze) po odsiewe przez huntera.

0 głosów
odpowiedź 25 czerwca 2015 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Ukończenie szkoły = papier potwierdzający ten fakt

Wiedza = ciężka praca

Moim zdaniem, jeżeli będzie wiedza to nie bedzie ważne jaką uczelnie ukończyłeś / lub czy ją wogóle ukończyłeś. Choć w szczeblach awansu ukończenie szkoły na pewnych stanowiskach będzie obowiązkowe.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 347 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 344 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...