• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux Kali. Dlaczego TAK? Dlaczego NIE?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
4,821 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
Witam zastanawiam się nad przejściem na linuxa kali.

Proszę Was o opinie i rady. Jestem początkującym użytkownikiem linuxa, ale ten system mi się podoba.

Jednak chcę go zainstalować obok windowsa.

Więc jak w temacie...

Moje doświadczenia z linuxiem to Ubuntu i dawno dawno temu BT5, to tyle.

Zajmuję się głównie tworzeniem stron i programowaniem.

5 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 31 marca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Gdy podoba Ci się samochód osobowy, a potrzebujesz wozić kilkutonowe ładunki, to kupiłabyś samochód osobowy, bo ten akurat Ci się podoba? :)

Chyba niekoniecznie, a coś takiego właśnie próbujesz zrobić. Kali jest wyspecjalizowaną dystrybucją, która zawiera masę narzędzi do szeroko pojętego bezpieczeństwa IT i nic Ci po tym, gdy nie umiesz z nich skorzystać, a tym bardziej gdy w ogóle jesteś początkująca z Linuxem. Weź jakąś prostą dystrybucję, np. Mint, Ubuntu, Debian - coś, co polecane jest początkującym.
komentarz 1 kwietnia 2018 przez niezalogowany
Mam Doświadczenie z Backtrackiem 5 jeśli o to Ci chodzi, właśnie mi chodzi o coś bezpiecznego bezpieczny system.
1
komentarz 1 kwietnia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Każdy system powinien przynajmniej w teorii być bezpieczny. Nawet jeśli nie, to dołożenie zestawu narzędzi do pentestów, hackowania itp. nie powoduje tego, że system automatycznie staje się bezpieczny. Kali bazuje na Debianie, więc jeśli weźmiesz Debiana to masz podobny poziom bezpieczeństwa i wszystkiego, nie masz tylko zbędnych narzędzi, których bez specjalistycznej wiedzy nie użyjesz. Jeśli chcesz się tym bezpieczeństwem IT interesować to proszę bardzo, ale w mojej ocenie Kali nie nadaje się na główny system do codziennej pracy - bazowo sobie instalujesz jakąś bardziej normalną dystrybucję, Kali odpalasz gdy potrzebujesz.
komentarz 1 kwietnia 2018 przez niezalogowany
To co polecisz na początek, ale obok windowsa i dla programisty i web designera.
1
komentarz 1 kwietnia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Ja od siebie polecam Minta z Cinnamonem, mam od długiego czasu i jestem zadowolony. Jeśli nie to może po prostu Ubuntu albo Debiana. W momencie gdy poczujesz się nieco bardziej zaawansowanie to np. Manjaro albo Arch (potencjalnie mogą sprawić więcej problemów niż takie Ubuntu/Debian).
+1 głos
odpowiedź 31 marca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Linux Kali na zwykły komputer? No to mnie zaskoczyłeś... Ten system jest przeznaczony dla pentesterów do odkrywania podatności w aplikacjach, a nie do normalnego użytkowania (wg mnie). A jak chcesz zainstalować go obok windowsa, nie będzie problemu.
komentarz 1 kwietnia 2018 przez niezalogowany
Zależy mi na bezpiecznym systemie, do programowania, jak i przyszłościowo do testów bezpieczeństwa np aplikacji czy stron www
1
komentarz 1 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Co do testów - zawsze możesz odpalić z pendriva linuxa w wersji live :) Ma te same funkcje.

A to, że Linux Kali służy do testowania podatności, nie oznacza, że jest bezpiecznym systemem. Poza tym programować możesz wszędzie - nawet w linux ubuntu w trybie konsolowym :).
komentarz 1 kwietnia 2018 przez niezalogowany
Mogę nawet na Windowsie w notatniku, ale chciałabym jakiś fajny wygodni system pod to. Dużo osób chwali Macintosha, ale nie mam Maca i na razie nie planuje zmiany laptopa.
komentarz 1 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
I raczej nikt nie preferuje do tego celu Linuxa Kali :). Nie powiem Ci, czy jest wygodny, bo to słowo można różnie zinterpretować. Czy jest fajny - jeśli chcesz pochwalić się przed znajomymi, że taki wielki z Ciebie "haker" (czyt. script-kiddie), to zawsze można po prostu odpalić go w trybie live. Jeśli chcesz mieć taki wygląd, poszukaj w internecie, pewnie gdzieś znajdziesz nakładkę na np. debiana czy ubuntu która zmieni system tak, że będzie przypominał kaliego :)
+1 głos
odpowiedź 1 kwietnia 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
To, że system służy do testowania bezpieczeństwa, wcale nie oznacza że jest bezpieczny. Polecam lekturę: http://kot-zrodlowy.pl/linux/dajsiepoznac2017/2017/02/04/nie-chcesz-instalowac-kali.html
komentarz 1 kwietnia 2018 przez niezalogowany
Dziękuję, a jaki system z linuxiowych polecisz?
komentarz 1 kwietnia 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Do takiego użytku zwyczajnego dla osób niekoniecznie doświadczonych, to może Mint lub Manjaro?
0 głosów
odpowiedź 1 kwietnia 2018 przez niezalogowany
Chodzi mi o bezpieczny system, który ma służyć do programowania. A w przyszłości do testów bezpieczeństwa ogólnie pojętego jak i aplikacji i stron. Ale pytam czy mogę od razu od niego zacząć, czy na początek jakiś inny?
komentarz 1 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
A do testów stron co Ci potrzeba z linuxa kali? Oprócz hydry i może jeszcze ataku słownikowego brute-force? O ile wiem hydrę można zainstalować nawet na takim ubuntu. A co do testów to ostatnio przechodzi się z kaliego na np. PHPUnit (czyt. testy jednostkowe)
komentarz 1 kwietnia 2018 przez niezalogowany
Nie wiem, czy jest mi potrzebny Kali pytam o opinie, bo słyszałam, że nim się testuję. Dlatego pytam co jest mi potrzebne jakie ma plusy i jakie minusy.
komentarz 1 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

Plusem jest to, że ma narzędzia do testowania wgrane w system, i nie trzeba ich sobie jakoś tam specjalnie instalować. Minusem jest właśnie m.in. to, że cały czas pracujesz na roocie, może być brak sterowników do tego systemu itd.Poza tym, to że system jest wykorzystywany do testowania, nie oznacza, że służy do programowania.

0 głosów
odpowiedź 1 kwietnia 2018 przez niezalogowany
Może trochę głupie pytanie, ale jest jakaś porównywarka linuxów, strona artykułów lub testy filmiki? Szukałam w Google, ale nie znalazłam.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 332 wizyt
pytanie zadane 16 lutego 2022 w Systemy operacyjne, programy przez kondzix_ez Obywatel (1,910 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 813 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Test010 Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 132 wizyt
pytanie zadane 12 października 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Kisielewsky Użytkownik (830 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...