• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dlaczego pytania o kursy i ksiazki sa dozwolone?

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
532 wizyt
pytanie zadane 30 marca 2018 w Sprawy forum przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,880 p.)
Witam. Jestem na forum juz od jakiegos czasu i min 2/3 x w tygodniu pada pytanie o polecane kursy albo ksiazki. Nie uwazacie ze jest to zasmiecanie forum? Takie posty nic nie wnosza, bo kazdy mysli ze ich sytuacja jest wyjatkowa. A kurs wystarczy wygooglowac, ew wskoczyc w dokumentacje, czy popatrzec na opinie i ocene ksiazki na roznych portalach.

Nie zebym hejtowal czy cos ale po prostu jestem ciekaw dlaczego takie posty sa dozwolone? (np na StackOverflow jest to uwazane za offtop i pytanie jest zamykane od razu).

Nie wspominam nawet o tym ze w menu jest element "Ksiazki warte uwagi"
1
komentarz 30 marca 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Odnośnie zakazu na SO, różnica miedzy nami, a SO jest taka, że tam jest ponad 8,6 mln użytkowników (zarejestrowanych i niezarejestrowanych), u nas jest 23225 tyś to jest 0,27% z 8,6 mln. Oni byli po prostu zmuszeni do tego aby wprowadzić taki regulamin. Jak zauważyłeś u nas 2/3 razy w tyg pada takie pytanie, wyobraź sobie co by było gdyby użytkowników był ok. 368 razy więcej (tyle razy więcej jest na Stacku) - to jest po prostu inna skala, jak facebook i naszaklasa.

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 30 marca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Z jednej strony jest to pewne zaśmiecanie, z drugiej próbujemy też zrozumieć te osoby.

Jakbyś się poczuł gdy rejestrujesz się na forum, zadajesz pytanie i nawet opisujesz że Twoja sytuacja jest "wyjątkowa" i te pytanie jest od razu zamykane/usuwane? Tak, wiem że teoretycznie nie powinno nas to obchodzić, ale część takich użytkowników prawdopodobnie już nie wróci. Czy to dobrze? Nie wiem, tu znowu są dwie strony - może dobrze, bo skoro tak zareagował to nie dojrzał do społeczności i panujących zasad, z drugiej strony trochę szkoda. Nawet jak pytanie było powielone to jest szansa, że ktoś mu ponownie pomoże, może jakoś inaczej niż w poprzednim, i pójdzie dalej się uczyć.

A kurs wystarczy wygooglowac, ew wskoczyc w dokumentacje, czy popatrzec na opinie i ocene ksiazki na roznych portalach.

"wygooglować" można myślę że jakieś 90% rzeczy, które pojawiają się u nas, więc gdyby patrzeć pod tym względem to można całkowicie zlikwidować forum, albo usuwać większość pytań.

Nie wspominam nawet o tym ze w menu jest element "Ksiazki warte uwagi"

Akurat polecenia z tej podstrony często różnią się od faktycznych poleceń użytkowników. Wynika to z tego, że pozycje na tej podstronie umieścił MZ, ja przymierzałem się gdzieś do aktualizacji tego zgodnie z propozycjami użytkowników, lecz tych sprawdzonych i potwierdzonych jako "w porządku" było za mało.

Rozumiem więc Twój punkt widzenia, z mojego wygląda to trochę mniej kolorowo - wyrzucać wszystko i wszystkich po kolei?

1
komentarz 30 marca 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Można zrobić zestawienie polecanych kursów i książek  i np co pół roku szybki update (dodanie nowych polecanych, usunięcie nieaktualnych itp)
komentarz 30 marca 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,880 p.)

@Arkadiusz Waluk,
 Co do googlowania. Cala idea tych forow, czy to StackExchange czy pasja-informatyki jest taka, ze mamy problem z NASZYM kodem. Czyli nie pytamy "Jakiej funkcji uzyc do ukrycia elementu w jQuery" bo to jest 1szy wynik w Google. Na forach pytamy "Dlaczego ta funkcja ktora znalazlem w google nie diala tak jak jest opisane w dokumentacji i gdzie cos przegapilem". Po czym okazuje sie ze zapomnialem dac # w $("zieminak").

I znowu porownam do StackOverflow (tak wiem ze to inna bajka, ale nie mam za bardzo innego pkt odniesienia). Na poczatku mojego zadawania pytan dostawalem szturm flag i odeslan do regulaminu. Owszem denerwowalo mnie to ale jako ze potrzebowalem odpowiedzi to poczytalem i dostosowalem sie. Teraz wiem w jaki sposob pytac zeby bylo ok.

Moze nie tyle blokowac uzytkownikow, co dac w regulaminie ustep ze nie pytamy o kursy. A takie pytania zamykac jako zasmiecanie forum.

komentarz 30 marca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

@Secrus 

Można zrobić zestawienie polecanych kursów i książek  i np co pół roku szybki update (dodanie nowych polecanych, usunięcie nieaktualnych itp)

Można, tylko kto je stworzy i kto będzie aktualizował? Moim założeniem było właśnie np. zaktualizowanie podstrony książki i gdy zapytałem osoby, które w miarę orientują się w danych technologiach (bez urazy dla kogokolwiek, wybierałem mniej więcej wg uznania) to okazało się że mało jest książek po polsku, dostępnych, które mogliby polecić do wpisania na takową listę i w zasadzie nie powstało z tego nic konkretnego. Obawiam się, że trochę podobnie byłoby z taką listą. Z resztą małą linkownię mamy już tutaj: https://github.com/CodersCommunity/awesome-links i też specjalnego ruchu nie ma. Kolejna linkownia już na samym forum: https://forum.pasja-informatyki.pl/90273/linkownia-zbior-powtarzajacych-sie-tematow i to z kolei jest prawie że niemożliwe do aktualizacji i utrzymania.

@Alex.Ironside

Zgodzę się, idea może i taka jest, ale nie zawsze odzwierciedla ona rzeczywistość. Też pełno na StackOverflow jest przecież pytań gdzie ktoś pyta o coś, co mógłby wygooglować. Takie wyuczenie użytkowników o co pytać byłoby bardzo dobre, tylko nie jestem pewien jak do niego dojść. Średnio mi się widzi zamykać każdy temat po kolei, może właśnie niepotrzebnie i powinniśmy to robić - to jest kwestia do ustalenia również gdzieś wśród administracji.

Zapisanie tego w regulaminie może być tym bardziej trudne - ciężko precyzyjnie określić o co związanego z kursami/książkami można pytać a o co nie.

komentarz 30 marca 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,880 p.)
W sumie moze racja. Nie wzialem pod uwage ze ktos musialby to wszystko robic.
+3 głosów
odpowiedź 30 marca 2018 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Strona Książki warte uwagi to rzeczywiście pomyłka. Pozycje tam wymienione to chyba po prostu objaw sentymentalności, albo porozumienie z Helionem.

Uważam że jako społeczność forum powinniśmy promować dobre źródła. 

+2 głosów
odpowiedź 30 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
edycja 30 marca 2018 przez Tomek Sochacki
Sam parę razy wypowiadałem się w tego typu tematach odnośnie JS i przyznam, że w zasadzie to często powielałem te same propozycje książek (kursów żadnych nie robiłem, więc się o nich nie wypowiadam).

Czasami polecam też jakieś blogi, konkretne artykuły itp. Czasami linki np. do książek PDF, których o JS akurat jest trochę dostępnych za free, tyle, że po angielsku.

Czy uważam to jednak za złe? Szczerze mówiąc nie do końca. Ja jestem w nieco innej sytuacji niż spora większość nowych programistów, ponieważ mój tata był programistą i analitykiem baz danych, obecnie wesoły emeryt :) i to od niego nauczyłem się wielu podstawowych rzeczy. Kiedy po paru latach przerwy wracałem do programowania to pojęcia typu zmienne, pętle, funkcje, procedury, ogólnie analityczne myślenie itp. nie były mi obce. Tata nie zna JS, ale dał mi tyle wiedzy, że praktycznie musiałem douczyć się jedynie technicznej kwestii składni aby móc zacząć pisać.

Z tego co widzę, wiele osób nie ma nikogo, kto mógłby być dla nich takim wsparciem, dlatego przychodzą na fora.

Pewnie na 10 takich osób pozostanie z nami może 1-2, ale wg mnie nawet dla tej jednej osoby warto czasem poświęcić parę minut. Jeśli ktoś nie chce, to niech omija takie posty. A może za rok się okaże, że to właśnie ta osoba pomoże Tobie w rozwiązaniu jakiegoś problemu :)

Można by na podobnej zasadzie powiedzieć, że forum zaśmiecają posty w stylu jakie studia wybrać, czy warto informatykę itp, bo takich jest nawet nie wiem czy nie więcej niż tych o książkach :) I tutaj znowu powiem to samo - ja miałem potężne wsparcie gdy borykałem się z tego typu problemami i szczerze mówiąc dopiero po latach docenia się takie rzeczy, także nie widzę powodu, aby nie pomóc innym.

Nikogo nie krytykuję, ani tych co tworzą takie posty ani tych, którzy uważają je za bezsensowne, przedstawiam tylko mój skromny punkt widzenia :)

Może to i forum stricte techniczne, ale nie dajmy się zwariować, po całym dniu kodowania można czasem pogadać na nieco inne tematy :)
1
komentarz 30 marca 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

 ta osoba pomoże Ci Tobie

Mały błąd :) 

komentarz 30 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
polska język trudna być:P
1
komentarz 30 marca 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,880 p.)

@Tomek Sochacki,

Może to i forum stricte techniczne, ale nie dajmy się zwariować, po całym dniu kodowania można czasem pogadać na nieco inne tematy :)

Od tego jest offtop ;)

Ale rozumiem tez ten pkt widzenia. Z tym ze sam widze po moich znajomych na studiach. Nakupia ksiazek i kursow, napytaja na forach, po czym ksiazki lapia kurz a kursy zajmuja miejsce na dysku.

Z doswiadczenia widze ze jezeli ktos chce sie czegos nauczyc to nauczy sie bez takich pytan. Wpisze w google: "Python kurs". Jezeli nie wie jak wgl zaczac moze wygooglowac: "Jak zaczac programowac" i znalezc 50k stron i blogow temu poswieconych.

To juz jest troche psychologii. Takie pytania to zazwyczaj poklepanie sie po plecach w stylu "O dobrze zapytalem na forum czyli inwestuje w swoja przyszlosc".

Tak to przynajmniej odczuwam.

+1 głos
odpowiedź 30 marca 2018 przez Ghost Bywalec (2,930 p.)
A co powiesz o osobach, które piszą o uczelniach, czy szkołach (w sensie którą wybrać) też "zaśmiecają" forum
komentarz 30 marca 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,880 p.)
Jako ze sam takie pytanie zadalem pol roku temu i postapilem i tak po swojemu nie powinienem sie wypowiadac. Ale zgadzam sie. Bez dokladnego opisu sytuacji srednio da sie cos powiedziec. Od tego sa doradzcy zawodowi. To tak jakby ktos na forum medycznym mowil ze go glowa boli.

Podobne pytania

+12 głosów
6 odpowiedzi 746 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2016 w Sprawy forum przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
+5 głosów
8 odpowiedzi 525 wizyt
+4 głosów
10 odpowiedzi 485 wizyt
pytanie zadane 16 października 2015 w Sprawy forum przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...