• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dlaczego na rynku pracy brakuje ofert dla początkujących programistów?

Object Storage Arubacloud
+8 głosów
2,095 wizyt
pytanie zadane 30 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez nofluffjobs Użytkownik (640 p.)

Cześć! smiley Pewnie dla wielu z Was rekrutacja to aktualny temat. Zastanawialiście się, dlaczego na rynku pracy IT wciąż brakuje ofert dla osób bez lub z małym doświadczeniem zawodowym? Jak to możliwe, że w sytuacji, kiedy odnotowuje się tak duży deficyt specjalistów IT, wielu absolwentów informatyki wciąż ma problem ze znalezieniem praktyk/stażu lub pierwszej pracy w zawodzie? My postanowiliśmy napisać na ten temat: bloga

Jeśli macie jakieś doświadczenia/wnioski/spostrzeżenia na ten temat, podzielcie się! 

Tymczasem - załączamy Wam również link do najnowszych ofert dla juniorów/początkujących yes

 

7
komentarz 30 marca 2018 przez Tomasz Rogalski Bywalec (2,800 p.)
Za mała wiedza, za duże oczekiwania. Brak pokory. Magister po studiach IT bez praktyki jest nic nie wart a oczekiwania z tytułu mgr są zbyt wielkie.
komentarz 30 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Bardzo ładny artykuł na blogu, mam nadzieję, że zarówno poszukujący pracy, jak i pracodawcy coś z niego wyciągną :)
Niestety tak to już jest, że mało który pracodawca jest skłonny wyłożyć nieraz sporą gotówkę, aby przygotować pracownika do jego stanowiska pracy. Z tej samem przyczyny mało kto chce zatrudniać pracowników bez doświadczenia, bo istnieje duża szansa, że ten pracownik coś źle zrobi i my poniesiemy dodatkowe koszta, nieraz możemy stracić klientów. Mało która firma może sobie na coś takiego pozwolić:(

3 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 1 kwietnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
A ja myślę, że liczba programistów na rynku jest sztucznie nadmuchana. Kiedyś na informatykę szli tylko ludzie, których to pasjonowało. Teraz ktoś usłyszy, że ło panie taka kasa i lecą na studia informatyczne, a jest w czym przebierać więc prawie każdy się dostanie. I jak się to kończy? Całe studia na byle zdać, byle 3.0, projekty zajmować szybciutko jak najprostsze, "ale to mi sie wcale nie przyda", "nie ma spiny są czwarte terminy". Zero własnej inicjatywy, jakichś swoich projektów, zainteresowania, poszerzania wiedzy we własnym zakresie. Studia się kończą i rekruter widzi takiego pana magistra, temat pracy inżynierskiej "kółko krzyżyk" i co ma zrobić, przyjąć bo przecież jest deficyt na rynku pracy?
Nie twierdzę, że trzeba być zapaleńcem żeby programować i że nadaje się tylko ktoś kto zamiast bawić się w piaskownicy instalował arch linkusa w piwnicy. Mówię tylko, że za dużo jest studentów informatyki bez ambicji i najmniejszej chęci zrobienia czegoś ponad to czego wymaga uczelnia, a czasem wystarczyłoby tylko przyłożyć się do tego czego wymaga uczelnia.
Ludzie myślą, że jak dostaną już ten tytuł magistra informatyki to praca będzie szukać ich a nie oni pracy, a programowanie, algorytmy, oj tam, przecież mam papier, że to umiem.
komentarz 1 kwietnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Zwróćcie uwagę, że na większość rozmów o pracę początkujących programistów padają pytania o projekty, własne lub uczelniane, ale w gruncie rzeczy chodzi o to czy robiłeś coś co Cię ciekawiło czy coś na odwal się, żeby zaliczyć i przy okazji wypytać o pracę w grupie.
komentarz 2 kwietnia 2018 przez Typowy Janusz Dyskutant (8,150 p.)

A dla mnie to za dużo wymagają jak na juniora a pieniążki wcale nie są rewelacyjne. Po 2 latach pracy komercyjnej można powiedzieć że zarabiasz "normalne" pieniądze.

Ale nakład pracy nadal jest duży. Szczerze to nie wyobrażam sobie takiego zapierdzielu do 65 lat w tym zawodzie.

W innych branżach łatwiej dostać się do pracy z małym doświadczeniem np. operator obrabiarek cnc. Może idźcie na CNC i będzie git? laugh

1
komentarz 2 kwietnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Ja zaczynam właśnie pierwszą pracę po studiach i póki co totalnie się nie zgadzam :P. Kasa bardzo bardzo spoko, mimo, że zerowe doświadczenie. Wygórowane wymagania? Powiedziałem na rozmowie, że nie znam się na systemach wbudowanych a i tak bd juniorem systemów wbudowanych. Zapieprz? Takie historie od znajomych programistów słyszałem o opierdzielaniu się, że serio.... Nawet największy niechcemisista coś sobie znajdzie. A zapieprz do 65 lat, generalnie chyba im masz większe doświadczenie tym na więcej Ci wolno i tym mniej robisz :D
komentarz 2 kwietnia 2018 przez Typowy Janusz Dyskutant (8,150 p.)
Z tym doświadczeniem to może i fakt ale po 50-tce ciężko znaleźć pracę nawet jak masz dużo doświadczenia, bo stawiają na młodych.

 

A w jakim mieście pracujesz? Oczywiście nie musisz odpowiadać na to pytanie :D
komentarz 3 kwietnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Kraków
+4 głosów
odpowiedź 30 marca 2018 przez Typowy Janusz Dyskutant (8,150 p.)
Bardzo dobry artykuł ;)

 

Najlepiej być full stackiem :D Programista, serwisant, administrator i do tego umiał żonglować bananami jednocześnie prasując koszulę do pracy lewą nogą.
1
komentarz 30 marca 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
Haha sam bym tego lepiej nie ujal ;)
0 głosów
odpowiedź 30 marca 2018 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Może dla tego, że branża jest jeszcze w powijakach. Trzeba pokornie czekać. Wszak nie od razu Kraków zbudowano.
1
komentarz 30 marca 2018 przez niezalogowany
też mi się tak wydaje, że w końcu pracodawcy będą inwestować w rozwój młodych / początkujących. Zresztą rynek ich do tego zmusi (taką mam cicha nadzieję)
komentarz 1 kwietnia 2018 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Tak z ciekawości spytam o jakiej pracy właściwie mówicie? Backend Java, Frontend WebDeveloper?
komentarz 2 kwietnia 2018 przez niezalogowany
to chyba nie ma znaczenia czy backend czy front. W każdej dziedzinie programowania jest raczej identyczny problem.
1
komentarz 3 kwietnia 2018 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Mam kolegów w Gdańsku,Krakowie,Warszawie,Poznaniu,Wrocławiu i nikt z nich na coś takiego nie narzeka. Co więcej każdy z nich nigdy nie miał problemu aby znaleźć prace w zawodzie na wakacje, czy po studiach. A nie byli raczej orłami z programowania.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 420 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 579 wizyt
+3 głosów
0 odpowiedzi 406 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2018 w Ogłoszenia, zlecenia przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,617 komentarzy

61,953 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...