• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

E14 - na co pozwala?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,881 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Nie chodzi mi o to co po tym się umie, znam dobrze poziom tej kwalifikacji

Jednak zastanawia mnie pewna rzeczy, bo niektóre projekty muszą być wykonywane jedynie przez osoby z papierami (np projekty finansowane przez instytucje państwowe)

I co w tej kwestii otwiera E14? Czy to jest tylko sugestia dla pracodawcy - "prawie nic nie umiem, ale kilka razy napisałem prosty kalkulator połączony z mysql"
1
komentarz 29 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Ja pracuje w budżetówce więc mogę śmiało powiedzieć, że tam przede wszystkim liczy się papier. Nawet jeśli udowodnisz, że jesteś geniuszem informatyki to nie zostaniesz przyjęty bez odpowiedniego papierka.
A co do firm prywatnych... to się pewnie domyślasz jak to jest:)
komentarz 29 marca 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
no tak, ale chodziło mi o to gdzie jest ta granica między E14 a np inżynierem
komentarz 29 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Moim zdaniem granicą tutaj jest poziom wykształcenia, jeśli zdasz E.12, E.13 i E.14 uzyskujesz tytuł technika informatyka. Tytuł inżyniera czy magistra uzyskujesz już na studiach wyższych a nie w technikum. Tytuł technika informatyka świadczy, że osoba posiadła podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie materiału składającego się na te egzaminy. A jaki papierek czy jakie umiejętności musi posiadać kandydat, to już sprawa indywidualna zwłaszcza, że dziś dochodzą jeszcze znajomości.
komentarz 29 marca 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
tzn prace i tak mam

ale chodzi mi o to, że są projekty gdzie wymaga się papierka
i pewnie osoba z technikiem ma jakiś limit jeśli chodzi o stopień zaawansowania, przy jakim może pracować w takim projekcie
i gdzie jest ten limit
komentarz 30 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Może i ma jakiś limit choć nigdy się z czymś takim nie spotkałem ani też nie słyszałem o tym. To od zleceniodawcy zależy przecież komu daje dane zlecenie.
komentarz 30 marca 2018 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Między E14 a inżynierem jest kolosalna granica. Technik ma wykształcenie techniczne pozwalające na wykonywanie napraw sprzętu i oprogramowania - zwykle. Najczęściej po TI ludzie idą na DevOpsa, SysOpsa bo tam się sprawdzają. Jeśli ktoś chce być programistą to albo sam się w tym kierunku kształci, albo idzie na inżyniera (lub do uniwersytetu). Teraz - inżynier ma wykształcenie pozwalające na projektowanie i tworzenie, będąc technikiem będzie Ci łatwiej z przedmiotów zawodowych, ale już z matmy czy fizyki będzie raczej dużo słabiej.

Po uniwerku możesz pójść do działów Rozwojowych w firmach prywatnych lub projektów badawczych.
komentarz 30 marca 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Chodziło mi bardziej o sytuacje, że projekt jest finansowany przez państwo i jak to wiadomo z instytucjami państwowymi - chcą żeby wykonawcy mieli odpowiednie uprawnienia

I czy jest jakaś granica, że np ktoś kto ma E14 nie może przy takim projekcie pełnić roli wyższej poziomem zaawansowania od np juniora (to co umie osoba po zdaniu E14 to często dużo za mało na juniora według mnie)
Przykładowo w projekcie tego typu architektem systemu może być tylko osoba z papierkiem inżyniera, bo ma do tego uprawnienia

Nie chodzi mi o logiczne myślenie jakie mają pracodawcy, tylko taką typowe przyznawanie uprawnień na podstawie dokumentów, przez państwo
komentarz 30 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Samo E.14 nic nie daje. Aby być technikiem informatykiem musi się mieć wszystkie kwalifikacje. Nie słyszałem, aby było jakoś napisane, że technik informatyk może to i to, a to może tylko inżynier. Choć nie ukrywam, że w tym przypadku, co piszesz, lepiej mieć jak najwyższe wykształcenie. W dzisiejszym świecie uważam że technik informatyk to za mało.

Jeśli pytasz czy mając tylko tytuł technika informatyka i chce się być wykonawcą dla firm państwowych to moim zdaniem marne szanse. Za duża konkurencja...
komentarz 30 marca 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
może nie wykonawcą dla firm państwowych, ale to zawsze szerszy zakres, więcej projektów do wyboru

technika i tak będę miał i jestem ciekawy czy da mi to coś więcej poza kartką papieru z literkami
a E14 bo zajmuje się tymi dziedzinami, głównie aplikacje w C#, głównie backend do aplikacji internetowych
na jednej z rozmów o prace (w tym przypadku software house) słyszałem, że jeśli zleceniodawcą jest np instytucja państwowa, albo projekt jest finansowany przez państwo, lub klient tak sobie zażyczył, to przy projekcie tworzona jest selekcja, i mogą pracował tylko osoby z uprawnieniami na papierze
komentarz 30 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
W takim razie polecam zrobić studia i zdobyć wyższe wykształcenie. Wtedy nie będzie problemu z uprawnieniami na papierze:)

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 519 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez BailasGale Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 134 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 500 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2020 w Egzaminy zawodowe przez daniel2k Obywatel (1,380 p.)

92,416 zapytań

141,222 odpowiedzi

318,984 komentarzy

61,831 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...